Favore.plBaza wiedzyMotoryzacja i transportUsługi warsztatowe, naprawyMonitorowanie pojazdów

Artykuł: Co warto wiedzieć o diagnostyce komputerowej samochodu?

Dodaj zlecenie

Co warto wiedzieć o diagnostyce komputerowej samochodu?

Co warto wiedzieć o diagnostyce komputerowej samochodu?
Autor: KarolinaRoksela   |   22 mar 2021, 11:07   |   Dział: Artykuły

Sprawność i funkcjonalność pojazdów poruszających się po polskich drogach wynika z prężnego rozwoju elektroniki. Wraz z komputerem samochodowym zastępuje ona popularne wcześniej rozwiązania mechaniczne. Z tego powodu zmienił się również sposób diagnozowania aut. Sprawdź, jak można obecnie określić stan techniczny dwuśladowca i wykryć potencjalne nieprawidłowości.

Pomoc w lokalizacji usterek, czyli czym jest diagnostyka komputerowa?

Wewnętrzne komputery samochodów jeszcze nie tak dawno stanowiły wyłącznie luksusowy dodatek. Dziś są podstawowym elementem wyposażenia każdego auta. Produkowany przez koncerny motoryzacyjne gadżet odpowiada przede wszystkim za analizowanie stanu auta poprzez dane pobierane z czujników. W sytuacji, gdy którykolwiek parametr przekroczy prawidłową wartość, to sprzęt pokładowy zapisuje w swojej pamięci odpowiedni kod błędu.

Wspomniane zapisy stanowią podstawę współczesnej diagnostyki aut. Proces ten polega na podłączeniu wewnętrznego komputera pojazdu do specjalnego testera diagnostycznego i wymianie danych pomiędzy nimi. Urządzenie zwane „testerem usterek” pozwala na wykrycie przyczyn wszelkich awarii bez konieczności rozbierania samochodu. Oznacza to mniejsze koszty oraz krótszy czas realizacji usługi. Dzięki uzyskanym danym wyspecjalizowany mechanik będzie mógł rozpoznać problem i rozpocząć jego usuwanie.

Samodzielna diagnostyka auta – czy to możliwe?

Komputerowa diagnoza stanu pojazdu to standardowa usługa świadczona niemal we wszystkich warsztatach samochodowych. Czy można zabieg ten wykonać samodzielnie? W ograniczonym stopniu jesteśmy w stanie zrealizować część czynności we własnym zakresie. Potrzebne będą do tego:

• specjalny adapter: inaczej czytnik OBD; jego cena może oscylować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych;
• gniazdo OBD: należy do standardowego obecnie wyposażenia auta; zazwyczaj znajduje się pod kierownicą w okolicy skrzynki z bezpiecznikami;
• smartfon/laptop: wybrane urządzenie wraz z zainstalowanymi na nim aplikacjami lub specjalnymi programami do wykonywania diagnostyki samochodowej umożliwi przetworzenie odebranych sygnałów z komputera pokładowego.

Uzyskanie bardziej zaawansowanych danych czy możliwości wprowadzania zmian wymaga dużej wiedzy z zakresu mechaniki samochodowej oraz elektroniki. Cena diagnostyki komputerowej waha się od 100 do 160 złotych (pełny zakres usługi w zależności od rodzaju silnika to koszt 200-400 złotych), więc w większości przypadków warto zdecydować się na profesjonalną obsługę mechanika. Samo badanie , choć szybkie i bezinwazyjne jest wyłącznie wskazówką dotyczącą problemów.

Kiedy warto skorzystać z komputerowej diagnozy pojazdu?

Szybkie zlokalizowanie wszelkich nieprawidłowości jest kluczem do bezpieczeństwa podróżowania. Przeprowadzenie diagnostyki komputerowej samochodu zaleca się zawsze, gdy pojawiają się jakiekolwiek problemy z pracą auta. Usterki przejawiają się najczęściej poprzez zapalenie się kontrolek lub trudności z odpaleniem pojazdu.
Ponadto skorzystanie z usługi może okazać się niezbędne w sytuacji:

• zakupu używanego samochodu: usługa umożliwia wykrycie usterek przed dokonaniem zapłaty;
• sprzedaży pojazdu: wykonanie diagnostyki komputerowej osobówki zleca się w celu ustalenia jej faktycznej wartości;
• dłuższego wyjazdu: tester usterek pozwala ocenić stan techniczny auta i ocenia czy zniesie ono trudy podróży;
• utraty mocy samochodu w trakcie jazdy;
• problemów z układem napędowym;
• podwyższonego spalania;

Diagnostyka komputerowa samochodu zapewnia więc nie tylko bezpieczeństwo jazdy, ale i ochronę zakupu. Badanie pozwala bowiem wykryć wszelkie wady wszystkich systemów, które możemy znaleźć w pojeździe. Usługa ta jest również zabezpieczeniem przed różnymi oszustwami, które wykorzystują nieuczciwi handlarze np. cofaniem licznika czy ukrywaniem poważnych kolizji i wypadków.

Zobacz też: jak zarejestrować samochód? Koszty, dokumenty i inne formalności.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy