Favore.plBaza wiedzyRzemiosło i przemysłPrzemysł (inne)Spożywczy

Artykuł: Jak czytać etykiety produktów spożywczych?

Dodaj zlecenie

Jak czytać etykiety produktów spożywczych?

Jak czytać etykiety produktów spożywczych?
Autor: zamazaneMBV92   |   19 kwi 2022, 14:55   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Spożywczy

Jeśli chcesz się zacząć zdrowo odżywiać, konieczne będzie czytanie etykiet na produktach. Czym dokładnie one są? Jakie informacje przekazują? Odpowiedzi szukaj w naszym artykule. Sprawdzamy, co wchodzi w ich skład. Sposób użycia, alergeny, warunki przechowywania to tylko niektóre z nich. Dowiedz się, na co szczególnie zwracać uwagę.

Nazwa produktu a etykieta

Nierzadko opakowanie pozwala na znalezienie szukanego produktu. Sprawdź, czy dla innego wyrobu nie zastosowano podobnego opakowania. Łatwo można się pomylić i wybrać inny produkt. Warto zwrócić uwagę na nazwę, gdyż może ona się składać z informacji o metodzie przetwarzania produktu. Może być on na przykład mrożony lub wędzony. Przy tym nazwa nie powinna być zastąpiona znakiem towarowym, nazwą stosowaną w celach marketingowych czy nazwą marki.

Co wchodzi w skład etykiet?

Jak się okazuje, Polacy czytają etykiety – w ostatnich latach wzrosła świadomość w zakresie oznaczeń produktów żywnościowych i wynosi ona 28%. W skład etykiet samoprzylepnych na produktach żywnościowych wchodzą: nazwa i adres producenta, nazwa produktu, składniki, masa netto towaru, data minimalnej trwałości. Dlatego warto wybierać zdrową żywność. Oprócz tego zawiera składniki odżywcze w 100 g. Dotyczy to energii, którą wyraża się w kcal. Zawiera poza tym białka, węglowodany, cukier, tłuszcz czy nasycone kwasy tłuszczowe. Oprócz tego nie można zapomnieć o: sposobie użycia, obecności substancji dodatkowych czy innych dodatków, które są dozwolone, warunkach przechowywania, alergenach. Ciekawostka: 27% Polaków zwraca uwagę na skład produktów żywnościowych.

W jaki sposób czytać etykiety na produktach?

Każda substancja, a także dodatki jest składnikiem, który został użyty do produkcji określonego środka spożywczego. Jest w nim wciąż obecna. Jak się okazuje, składniki produktu podaje się w zgodzie z malejącą zawartością. Co to oznacza? Że na końcu są składniki, których jest najmniej w produkcie. Istnieją jednak pewne wyjątki. Składników nie wymienia się w przypadku świeżych warzyw i owoców, niepoddanych obróbce ziemniaków, octu, sera, masła, wody gazowanej czy fermentowanego mleka czy śmietany. Te ostatnie tylko wtedy, gdy nie zostały dodane żadne inne składniki. Przykładem mogą być żywe kultury bakterii czy enzymy.

Etykiety a data przydatności do spożycia

Przed zakupem przeterminowanej żywności uchroni Cię sprawdzenie daty. Sprawdza ją 23% Polaków. Jak czytać etykiety? Są 2 rodzaje dat przydatności do spożycia. „Najlepiej spożyć przed” to data najmniejszej trwałości. Warto zapoznać się z informacją, jak długo można we właściwy sposób przechować produkt, aby zachował właściwości. W przypadku przeterminowanej kaszy lub makaronu nie wyrzucaj ich od razu, tylko daj im szansę. Nie marnuj żywności i ogranicz wyrzucanie. Natomiast termin „należy spożyć do” określa datę, po której lepiej nie spożywać produktu. Inaczej będziesz ryzykować zatrucie pokarmowe. Do tego rodzaju produktów spożywczych zalicza się między innymi mięso, jogurty czy śmietanę.

Na co zwracać uwagę? Podsumowanie

Jak wynika z ostatnich badań, Polacy uczą się rozpoznawania produktów i świadomego dokonywania wyboru. Czytając etykiety na produktach, zwróć szczególną uwagę na określenie węglowodanów, w tym cukrów. Co to oznacza? Zawartość prostych cukrów i dwucukrów naturalnych, a także dodanych w danym produkcie. Z kolei niewielka zawartość kalorii nie musi od razu oznaczać, że jest on zdrowy. Nierzadko na przykład cukier jest zamieniany na syrop glukozowo-fruktozowy bądź inny zamiennik, który może się przyczynić do otyłości czy nadwagi.

Poza tym kaloryczność produktu nie wpływa na wartość zdrowotną czy żywieniową produktu. Istotne są również składniki, które zastosowano w produkcji. Dlatego unikaj produktów, które zawierają: utwardzony tłuszcz roślinny, mięso oddzielone mechanicznie, syrop glukozowo-fruktozowy. Dobrze jest również sprawdzać zawartość soli czy glutaminianu sodu w produkcie. Zbyt duża ilość sodu może skutkować przewlekłymi chorobami. Może dojść do nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej czy nowotworów. Poza tym ważne jest, aby sprawdzać zawartość „E”. Są to wszelkiego rodzaju dodatki takie jak: konserwanty, barwniki, wzmacniacze smaku, słodziki. Do naturalnych substancji oznaczonych „E” zalicza się kurkuma, koszenila lub kwas octowy.

Źródło: Open Search

KOMENTARZE
  • brak komentarzy