Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródWyposażenie, wnętrzeMeble, szafy, garderobyRenowacja mebli

Artykuł: Jak zacząć przygodę z renowacją mebli?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Jak zacząć przygodę z renowacją mebli?

Jak zacząć przygodę z renowacją mebli?
Autor: KarolinaRoksela   |   9 mar 2021, 14:37   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Renowacja mebli

Stare i lekko podniszczone meble nie muszą trafiać na wysypiska. Wystarczy, że takie elementy wyposażenia wnętrz odnowimy i będziemy mogli je ponownie wykorzystać. Renowacja przedmiotów to bardzo modny i ekologiczny trend. Możesz ją przeprowadzić w zaciszu własnego mieszkania. Sprawdź, jak przywrócić życie swoim ulubionym sprzętom, aby mogły służyć przez kolejne lata.

Odnowa starych mebli – dlaczego warto?

Wszystkie przedmioty ulegają zużyciu i mniejszym lub większym zniszczeniom. Zazwyczaj problem ten dotyka powłok zewnętrznych, które odpowiadają za estetykę oraz chronią materiał, z którego został wykonany mebel. Do największych bolączek starych elementów wyposażenia należą: rysy, odbarwienia czy ubytki.

Czym właściwie jest renowacja mebli? Zajęcie to polega na odnawianiu i przywracaniu blasku starym przedmiotom. Składa się na nie naprawa i uzupełnianie ubytków, wymiana okuć czy tapicerki oraz odświeżenie koloru. Restaurowanie obejmuje meble: drewniane, skórzane, tapicerowane, antyczne, zabytkowe, a także kuchenne czy ogrodowe.

Aranżacyjne tendencje wykończenia wnętrz od lat promują trend odnawiania starych mebli. Jest to zgodne z ekologicznym sposobem urządzania mieszkań oraz ideą zero waste. Specjalistyczne narzędzia i materiały oraz odrobina czasu pomoże ograniczyć marnotrawstwo, nadać drugie życie ulubionym przedmiotom oraz ciekawie urozmaicić wystrój domu.

Jak przywrócić blask starym przedmiotom? Renowacja krok po kroku

Odnawianie elementów wyposażenia wnętrz może dostarczyć wiele satysfakcji oraz przynieść niesamowite efekty. Rozpoczęcie procesu wymaga zawsze odpowiedniego przygotowania. Należy przede wszystkim zastanowić się nad oczekiwanym efektem końcowym i dobrać do zaplanowanych działań odpowiednie narzędzia oraz materiały. Do skutecznej renowacji potrzebujemy przede wszystkim:

• papieru ściernego,
• opalarki,
• cykliny,
• szlifierki,
• wybranych środków chemicznych,
• szpachli,
• oleju,
• lakieru,
• farby.

Poza tym warto wyposażyć się w okulary i maskę ochronną oraz roboczą odzież. Warto również zabezpieczyć miejsce, w którym przeprowadzimy cały proces za pomocą np. foli malarskiej.

Proces restaurowania mebli przebiega w kilku najważniejszych etapach:

1. Przygotowanie powierzchni

Renowację należy rozpocząć od ustalenia stanu mebli i rozpoznaniu wszelkich usterek. Aby oględziny były skuteczne, warto dodatkowo umyć przedmiot. Następnie można przystąpić do odkręcenia wszelkich okuć, zawiasów, prowadnic i klamek. W tym momencie można przejść do usuwania starych powłok. Jeśli ich warstwy odstają od podłoża, to można je zeszlifować za pomocą szlifierki lub papieru ściernego. Do elementów o bardziej skomplikowanym kształcie wykorzystaj chemiczne środki i preparaty. Po wykonaniu szlifowania należy dokładnie wyczyścić sprzęt z resztek zmywacza i pyłu.

2. Uzupełnianie ubytków

Na tym etapie odnawiania wyposażenia należy pozbyć się wszelkich pęknięć i rys. Do pierwszych z nich należy wykorzystać dedykowane kleje, a przy pomocy ścisków stolarskich zabezpieczyć odpowiednie elementy, aby miały szansę się ze sobą połączyć. Do rys warto wykorzystać szpachlówkę, którą wyrównuje się na powierzchni za pomocą niewielkich pacek. Tak przygotowany mebel należy ponownie wyszlifować.

3. Malowanie

Jest to najważniejszy i często najtrudniejszy krok w renowacji mebli. Malowanie należy rozpocząć małym pędzelkiem w najtrudniej dostępnych miejscach np. brzegach lub narożnikach. W kolejnym etapie wykorzystuje się wałek. Zawsze należy pokrywać powierzchnię równo i w jedną wybraną stronę. Inaczej można postępować, gdy zależy nam artystycznym efekcie i wykończeniu. Do popularnych technik malowania należy również lakierowanie oraz woskowanie.

4. Montaż okuć i dekorowanie

Oczyszczone, czy też wymienione na nowe okucia należy ponownie zamontować, gdy farba, wosk lub lakier wyschną. Po wykonaniu podstawowych kroków renowacji mebli można przystąpić do ich ozdabiania. Istnieje wiele możliwości upiększania przedmiotów, ale warto je zaplanować jeszcze przed rozpoczęciem prac. Wyjątkowy wygląd przedmiotom nadadzą wszelkie ręczne rysunki, przetarcia, czy elementy wykonane techniką decoupage. Ozdoby warto przykryć dodatkową warstwą lakieru bezbarwnego. Nada to meblom dodatkowego blasku.

Zobacz też: trendy wnętrzarskie 2021. Jak modnie urządzić mieszkanie.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy