Favore.plBaza wiedzyTurystyka, sport i rekreacjaSporty drużynowePiłka ręczna

Artykuł: Piłka ręczna - trochę edukacyjnie

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Piłka ręczna - trochę edukacyjnie

Piłka ręczna - trochę edukacyjnie
Autor: sky_p01   |   13 sty 2017, 14:23   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Piłka ręczna

Od kilku lat, za sprawą sukcesów reprezentacji Polski prowadzonej przez Bogdana Wentę, piłka ręczna zyskuje na popularności. Do takiej, jaką cieszą się nad Wisłą takie dyscypliny sportowe, jak piłka nożna czy chociażby siatkówka, wciąż "szczypiorniakowi" daleko, jednak nazwiska: Wenta, Lijewski, Bielecki czy Szmal, nie są już w Polsce anonimowe. Wręcz przeciwnie cieszą się niezłą rozpoznawalnością. Wciąż jednak mało osób zna podstawy przepisów gry w piłkę ręczną, i, gdy ogląda mecz, zadaje pytania: czym się różni żółta kartka od kary dwóch minut, ile można dokonać zmian, itp. Tu poznasz podstawowe zasady piłki ręcznej.

Pakiet informacyjny

• Jak wiemy, obiektem sportowym, na którym są rozgrywane mecze szczypiorniaka, jest hala sportowa (zazwyczaj, bowiem znane są turnieje dziecięce, gdzie mecze są rozgrywane na dworze).
• Boisko sportowe, na którym gra się w piłkę ręczną ma wymiary 40 na 20 metrów.
• Każda drużyna składa się z siedmiu zawodników: bramkarza oraz sześciu graczy z pola: dwóch skrzydłowych, trzech rozgrywających a także obrotowego, zwanego potocznie kołowym.
• Nie ma w piłce ręcznej limitu zmian.
• Warto pamiętać jednak w tym miejscu o kilku istotnych aspektach:

1. Zawodnik zmieniający może wejść na boisko dopiero po opuszczeniu go przez zawodnika zmienianego.
2. Zmian dokonuje się w wyznaczonej do tego strefie.
3. Za źle przeprowadzoną zmianę zawodnik zmieniający otrzymuje karę dwóch minut.

Kary

• Co do kar: dzielą się one na żółtą kartkę (upomnienie), karę dwóch minut (wykluczenie) oraz kartkę czerwoną.
• Żółte kartki przyznawane są za tak zwane drobne przewinienia. Na początku meczu często zdarza się, iż sędziowie karzą zawodnika upomnieniem za faul, który kwalifikuje się do kary dwóch minut. Jeden zawodnik może otrzymać tylko jedno upomnienie, następną karą musi już być wykluczenie. Podobnie ilość żółtych kartek w drużynie, zanim sędziowie ostatecznie zdecydują się na wykluczenie któregoś z jej zawodników, nie może przekroczyć trzech. Kara dwóch minut przyznawana jest za cięższe przewinienia, na przykład złapanie rzucającego zawodnika za rękę, w której trzyma on piłkę.
• Zawodnik, który w ciągu meczu zostanie trzy razy wykluczony, otrzymuje czerwoną kartkę i opuszcza boisko. Warto jednak pamiętać, że za szczególnie brutalne faule, czerwona kartka może być pokazana zawodnikowi dużo wcześniej.

Ważne!

Na koniec warto pamiętać, że w piłce ręcznej zawodnicy/zawodniczki nie zdobywają goli, tylko bramki.

Zasady gry w szczypiorniaka nie są trudne. Najłatwiej oczywiście poznać je uprawiając ten wspaniały i interesujący sport. Kluby sportowe zrzeszające szczypiornistów mogą chyba liczyć na popyt.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy