Favore.plBaza wiedzyTurystyka, sport i rekreacjaTurystyka

Artykuł: Zima w górach. Szybki poradnik, jak się przygotować

Dodaj zlecenie

Zima w górach. Szybki poradnik, jak się przygotować

Zima w górach. Szybki poradnik, jak się przygotować
Autor: MariaKuziela   |   8 gru 2021, 13:25   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Turystyka

Zima w górach jest imponująca, ale bywa groźna. Turyści i amatorzy zimowych sportów powtarzają błędy innych, ubierając się nieodpowiednio do surowych warunków. Kończy się to nieraz tragedią. Doświadczone osoby wiedzą, że górom należy się szacunek. Przygotuj się więc z nami na zimową aurę. Zobacz, jak się ubrać i co spakować do plecaka.

Jak się ubrać w góry zimą?

Pierwszym etapem jest przygotowanie. Potrzebujesz odpowiedniego stroju, dostosowanego do warunków, jakie panują w górach o tej porze roku. Czyli takiego, który ochroni cię przed niską temperaturą, wiatrem i wciskającym się wszędzie mroźnym śniegiem.

1. W jakich butach zimą w góry możesz się wybrać? Dobre buty w góry na zimę muszą mieć wysoką cholewkę, płaską, twardą podeszwę i być zrobione z materiału, który nie przemoknie przy pierwszym kontakcie ze śniegiem. Obowiązkowo powinny też posiadać wewnętrzną ocieplinę, która zapobiegnie odmrożeniu stóp. Warto ponadto wyposażyć się w stuptuty. Dzięki nim, śnieg nie będzie się przedostawać do środka butów.

Szukaj obuwia z antypoślizgową podeszwą. Chodzenie po oblodzonej powierzchni może skończyć się upadkiem. Ważne jest również, by buty były oddychające. Wędrówki po górach będą wtedy komfortowe. Góry są wymagające, dlatego bądź świadomy tego, że musisz wydać więcej na buty przeznaczone właśnie na zimową pogodę.

2. Na górę (korpus) musisz założyć kilka warstw ubrań:
— bieliznę termoaktywną,
— koszulkę termoaktywną,
— polar lub bluzę, które nie nasiąkają wodą (kiedy pot się zatrzyma i jego temperatura spadnie, zrobi ci się bardzo zimno i niekomfortowo),
— softshellowy polar,
— kurtkę puchową — przyda się zwłaszcza podczas postojów i schodzenia ze szczytu,
— membranową kurtkę, która ochroni cię przed silnym wiatrem, deszczem i śniegiem.

Warto wiedzieć, że przy podejściu powinno się być lżej ubranym niż schodząc z góry. Tak, by nie przegrzać się w pierwszym przypadku i nie wychłodzić — w drugim. Jedną z kurtek możesz włożyć do plecaka i założyć, gdy będzie taka potrzeba.

3. Jakie spodnie zimą w góry będą najlepsze? Nie mogą łatwo nasiąkać wodą i być wytrzymałe. Pod nie dobrze jest założyć termoaktywne getry, które utrzymają ciepło.

4. Rękawiczki to obowiązkowy element stroju, tak jak czapka. Dobrym pomysłem jest zabranie dwóch par: cienkich i grubych. Te drugie sprawdzą się podczas wspinaczki. Poza tym powinno się mieć zapasowe rękawiczki na wymianę w razie, gdyby pierwsze przemokły.

5. Nieodzowny jest również ocieplany komin.

6. Pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych! Zimą w górach też są potrzebne. Powinny posiadać wysoki filtr chroniący przed światłem UVA, UVB i UVC. Dobrze też, by miały powłokę przeciw parowaniu.

Co zabrać w góry zimą?

Jest kilka ważnych rzeczy, które musisz spakować do plecaka, jeśli wybierasz się w góry w zimie. Nie możesz zapomnieć o:
— termosie z gorącą kawą lub herbatą,
— latarce,
— rakach,
— czekanie (do wspinaczki),
— torebkach foliowych (na śmieci lub coś mokrego),
— gwizdka do wzywania pomocy,
— dokumentach osobistych,
— gotówce,
— mapie — może być w telefonie,
— telefonie i naładowanym powerbanku,
— chusteczek higienicznych,
— apteczki,
— nawilżanych chusteczek (najlepiej antybakteryjnych),
— wodzie, kanapkach, czekoladzie i innych przekąskach.

Jeżeli wybierasz się na trekking zimowy, będziesz potrzebować zestawu do rozbicia się z namiotem i przyrządzania posiłków.

O czym jeszcze musisz pamiętać?

Zanim wybierzesz się w góry, sprawdź prognozę pogody. Jeśli GOPR bądź TOPR informuje o trudnych warunkach i zagrożeniu lawinowym, nie wybieraj się na szlak. Odpuść sobie góry także wtedy, gdy nie skompletowałeś stroju i innych ważnych elementów potrzebnych na szlaku. W góry udaj się wcześnie rano, by zdążyć zejść przed zmrokiem. Skorzystaj z mniej wymagających szlaków, jeśli nie masz wystarczająco wyrobionej kondycji (jakąś formę musisz mieć!) i nie masz doświadczenia w zimowym wędrowaniu po górach.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy