W 1991 roku, w obliczu przemian gospodarczych i społecznych, zanalizowano zatrudnienie kadry trenerskiej KS Gwardia. Po wycofaniu z rozgrywek II ligi boksu i likwidacji seniorów w klubie oraz przy stosunkowo małym zainteresowaniu młodzieży boksem, przeznaczono do likwidacji m.in. etat trenera boksu. W tym samym czasie, z inicjatywy instruktora Ju-Jitsu 5 DAN Eugeniusza Sikory i mgr Tadeusza Dudy trenera I klasy boksu, postanowiono wykorzystać istniejącą bazę bokserską i przeprowadzić tytułem sondażu trzymiesięczny kurs kick-boxingu. Kurs miał być źródłem zwiększenia przychodów klubu. Zainteresowanie nowym stylem walki wśród młodzieży zielonogórskiej przeszedł najśmielsze oczekiwania inicjatorów.
Poniżej jedno z pierwszych wspólnych zdjęć - rok 1991.
W dniach 18.03.1991 r. oraz 25.03.1991 r. w Gazecie Lubuskiej ukazały się anonsy o "wznowieniu" treningów sekcji kick-boxingu w KS Gwardia.
Pierwsze zajęcia odbyły się dnia 26.03.1991 r. o godz. 18:00. Wcześniej chętni musieli opłacić koszty udziału w kursie w wysokości 180000 zł. Do kursu zgłosiło się 55 początkujących, z których w póĽniejszym czasie Andrzej Pniewski został medalistą Mistrzostw Polski, zaś Andrzej Diaczuk i Waldemar Diaczuk- sędziami kick-boxingu. Zajęcia odbywały się 3 razy w tygodniu po 90 minut pod nadzorem mgr Tadeusza Dudy, któremu asystował wieloletni zawodnik sekcji bokserskiej KS "Gwardia" Tomasz Duda. Sprzęt specjalistyczny, halę, natryski zabezpieczał klub.
Wobec dużego zainteresowania tą stosunkowo nową w Polsce dyscypliną sportową, dnia 27.03.1991 roku pismem L.dz.B-B-01/91 pan Eugeniusz Sikora, jako kierownik sekcji kick-boxingu, zwrócił się do Polskiego Związku Kick-boxingu z prośbą o podanie warunków zarejestrowania i przyjęcia nowopowstałej sekcji.
Stale utrzymujące się duże zainteresowanie młodzieży uprawianiem kick-boxingu, oraz pozytywna odpowiedĽ Polskiego Związku Kick-boxingu, przekonuje inicjatorów powstania sekcji o słuszności ich wyboru. W lipcu 1991 roku zwracają się do Prezydium Zarządu Klubu Sportowego "Gwardia" w Zielonej Górze w sprawie naboru do sekcji sportów walki.
W dniu 01.09.1991 roku ogłoszono nabór do sekcji kick-boxingu przy KS "Gwardia" w Zielonej Górze, która działa do dnia dzisiejszego. Trenerem został mgr Tadeusz Duda prowadzący zajęcia z boksu i kick-boxingu oraz zajmujący się odnową biologiczną w klubie.
Od dnia 01.10.1991 roku, po likwidacji etatu trenera boksu w klubie, szkoleniem w obu sekcjach zajmuje się Zakład Rehabilitacji Leczniczej, Rekreacji i Sportu "ALKOR" mgr-a Tadeusza Dudy. Na podstawie umowy według której z korektami co do odpłatności i terminów obowiązywania działa do dnia dzisiejszego.
Poniżej Trener Tadeusz Duda z czołowymi zawodnikami - rok 2006.
Pierwsze oficjalne dane dotyczące powstania sekcji bokserskich Zielonej Górze sięgają połowy lat czterdziestych. W 1947 r. zostaje powołana do życia sekcja RKS "Wagmo", której założycielami są: Jan Kowalski, Andrzej Nowiński, Stanisław Szrajter. Do 1949 r. jest to jedyna sekcja bokserska w Zielonej Górze. Dzięki usilnym staraniom Wincentego Lecieja w 1949 r. zostaje powołana druga sekcja - KS "Zieloni". Początkowo w latach 1945 - 1949 szereg meczów i turniejów rozgrywanych było w prowizorycznych ringach, ustawionych na placach, stadionach w otwartym terenie. Dopiero po 1949 r. zawody bokserskie zostają przeniesione do specjalistycznych sal, posiadających rozwinięte zaplecze techniczne. Duży wpływ na rozwój i popularność boksu miało prężne działanie wspierające rozwój sekcji bokserskiej, powołanej w 1951 r. Społecznej Sekcji Boksu TKKF w Zielonej Górze, pod kierownictwem - kolejno: Rajmunda Hahna, Jerzego Czubka i Kazimierza Rachalskiego. W 1957 r. pod kierownictwem tych samych osób następuje przekształcenie SSB w Zielonogórski Okręgowy Związek Bokserski. W czasie działania SSB następuje reorganizacja obowiązującego kalendarza rozgrywek. Obok spotkań towarzyskich, turniejów mistrzostwo miast dołączono zawody indywidualne, np.: indywidualne mistrzostwa okręgu seniorów.
Rozpropagowanie wśród mieszkańców Zielonej Góry, boksu powoduje duży napływ chętnych do uprawiania tej dyscypliny sportu, co w krótkim czasie zaczyna przynosić sukcesy:
Jednak to lata sześćdziesiąte przyniosły największe sukcesy dla zielonogórskiej "Gwardii" dzięki takim zawodnikom jak: Jan Pietrykowski i Stanisław Hoffman - obaj byli reprezentantami Polski, oraz licznej grupie trenerów: Jerzy Adamski, Stanisław Gładszy, Wincenty Leciej, Tadeusz Duda i wielu innych. Najbardziej spektakularnym sukcesem był w 1962 r. awans do II ligi seniorów. Kolejne lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte to spadek popularności boksu, co w 1989 r. powoduje spadek z II ligi seniorów i rozwiązanie zespołu seniorów.
W tym czasie odnotowano pojedyncze sukcesy zawodników młodego pokolenia:
Indywidualne osiagniiecia zawodników sekcji bokserskiej:
Początki lat dziewięćdziesiątych przyniosły praktycznie wstrzymanie działalności sekcji bokserskiej. Jej miejsce zaczęła przejmować dynamicznie rozwijająca się sekcja Kick-Boxingu.
W 1993 r. wraz z przyjściem trenera B. Graczyka, przy współpracy T. Dudy następuje próba reaktywowania sekcji bokserskiej - bez większych sukcesów.
Zapisy do Sekcji Boksu i Kick-boxingu ZPKS Gwardia Zielona Góra odbywają się w poniedziałki, środy i piątki o godzinie 15:30 w sali klubu przy ulicy Strzeleckiej 22. Zapisów dokonuje trener Wyślij e-mail .
Ramowy rozkład treningów sekcji kick-boxingu i boksu w sezonie 2006/2007.
15:30 - 16:50 | 16:50 - 18:15 | |
---|---|---|
Poniedziałek | Początkujący: Techniki bokserskie |
Zaawansowani: Doskonalenie i nauka technik bokserskich |
Wtorek | Zaawansowani: Gry sportowe, fragmenty walki z akcentem na nogi oraz low-kick i kolana |
|
Środa | Początkujący: Fragmenty walki, obrony, sparingi w zależności od zaawansowania i dyspozycji |
Zaawansowani: Sparingi, fragmenty walki w zależności od zaawansowania i dyspozycji |
Czwartek | Zaawansowani: Fragmenty walki z akcentem na boks i łokcie |
|
Piątek | Początkujący: Techniki nożne (bokserzy - doskonalenie technik) |
Zaawansowani: Doskonalenie i nauka technik nożnych (bokserzy - doskonalenie technik) |