-
Służbę zdrowia czeka wiele zmian. Do końca sierpnia mają zostać dostarczone cztery e-dokumenty medyczne: e-recepta, e-zwolnienie, e-skierowanie i e-zlecenie. Pacjenci będą mieli możliwość zapisywania się na wizyty przez Internet oraz dzięki rozwojowi Platformy P1, będą mogli monitorować status na liście osób oczekujących w kolejce do lekarza lub na badanie. Poradnie będą miały możliwość przypominania o terminie wizyty drogą elektroniczną. Możliwe będzie konsultowanie diagnoz poprzez przesyłanie danych bez osobistej wizyty w gabinecie innego specjalisty, a pacjenci będą mieli wgląd w historię świadczeń, które zostały im udzielone.
-
Ustawa o informatyzacji służby zdrowia nakłada na placówki medyczne obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej pacjenta w formie elektronicznej. Na co zwrócić uwagę? Jak wybrać system, który pozwoli sprawnie zarządzać przychodnią?
-
W ostatnich latach wiele się mówi o wprowadzeniu do służby zdrowia różnorakiego oprogramowania, które ma ułatwić pracę gabinetom lekarskim, a leczenie pacjentom. Jak jest w rzeczywistości i co najważniejsze, z czego konkretnie możemy korzystać?
-
Polacy nie robią podstawowych badań profilaktycznych, a z jeszcze większą trwogą podchodzą do poważniejszych konsultacji. Do lekarza chodzą często wtedy, kiedy czują się naprawdę źle, a czasem nawet gdy jest już za późno. Może właśnie dlatego żyjemy krócej niż przeciętny Europejczyk?
-
Zgodnie z art. 56 ust. 2 ustawy o Systemie Informacji Medycznej z dnia 28 kwietnia 2011 r. placówki służby zdrowia muszą prowadzić dokumentację medyczną w formie elektronicznej już od 1 sierpnia 2014 r. Niestety wprowadzenie zmian z tym związanych często wiąże się z dużymi kosztami, dlatego warto dobrze przemyśleć wybór systemu.
-
Coraz więcej placówek medycznych inwestuje w nowoczesne systemy informatyczne, nie tylko dlatego, by dostosować się do nowych przepisów, ale również po to, by w znaczący sposób usprawnić zarządzanie placówką i polepszyć organizację personelu. Działania te prowadzą do najważniejszego celu, jakim jest zwiększenie standardu świadczonych usług.
-
Zgodnie z art. 56 ust. 2 ustawy o Systemie Informacji Medycznej z dnia 28 kwietnia 2011 r. placówki służby zdrowia musza prowadzić dokumentacje medyczną wyłącznie w formie elektronicznej już od 1 sierpnia 2014 r. Ustawowy obowiązek dokumentowania procesu leczenia i udzielanych świadczeń zdrowotnych ciąży zarówno na publicznych zakładach służby zdrowia, jak i na prywatnych praktykach lekarskich, pielęgniarskich czy położniczych.
Koniecznym wymogiem prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej, jest wcześniejsza informatyzacja placówek służby zdrowia i wdrożenie specjalistycznego oprogramowania.