Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Jakie są ulgi dla samotnej matki, strona 2

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Jakie są ulgi dla samotnej matki

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • KrysiaMielcarz 28 lut 2011, 9:34
    Moja znajoma mówiła mi o jakiejś podwójnej uldze, że ona ma i ja też mogę skorzystać z tego. Coś mi tłumaczyła ale teraz to już nie pamiętam i nie wiem o co chodzi.
    Te 1112,04 zł to jedna ulga a ta druga?
    Cytuj
  • Brat_PIT 28 lut 2011, 12:06
    Podwójna ulga??? To może nie w Polsce język
    Cytuj
  • DR_ZYSK 28 lut 2011, 12:55
    A ja już chyba wiem w czym rzecz.
    Podwójna ulga - zapewne znajoma miała na myśli, że samotny rodzic płaci podatek od połowy dochodów ale za to w podwójnej wysokości.
    Druga ulga to ta 1112,04 zł. Innej możliwości nie widzę.
    Cytuj
  • KrysiaMielcarz 28 lut 2011, 16:15
    O właśnie od połowy dochodu, teraz sobie przypominam. Ale czy to jest korzystne?
    Cytuj
  • Cash 28 lut 2011, 17:16
    Moje pobieżne obliczenia:
    dochód 3000 brutto miesięcznie
    koszty uzyskania 1335 zł,
    ZUS 4935
    NFZ 2795
    Odprowadzony podatek 2388

    Przy takich założeniach do zwrotu jest 388 zł.

    Teraz dla samotnego rodzica zakładając, ze dziecko nie osiąga dochodów wynosi
    do zwrotu 944 zł

    Czyli jest to o ponad 500 zł więcej niż w przypadku osoby bezdzietnej. Kokosy to raczej nie są.
    Cytuj
  • Firmowiec 28 lut 2011, 18:39
    Tu mała uwaga. Z dzieckiem nie mogą się rozliczyć osoby prowadzące firmę i opłacające podatek według stawki liniowej 19%, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową.
    Tak samo jest jeśli to dziecko prowadzi firmę i opłaca podatek w/w sposobów. Wtedy nie ma preferencyjnego rozliczania.
    Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy dziecko lub rodzić opłaca zryczałtowany podatek od najmu. Wtedy można skorzystać z preferencyjnego opodatkowania z uwzględnieniem limitu 3089 zł.
    Cytuj
  • Ciekawski 28 lut 2011, 21:17
    A konkubenci mogą się tak rozliczać czy nie? Formalnie to ani małżeństwo ani inne "formy" prawe związku.
    Cytuj
  • DrekK 1 mar 2011, 0:23
    ustawa o pit jasno wskazuje kto to jest samotny rodzić.
    WSA w Warszawie 18 września 2007 (III SA/Wa 1133/07) uznał, że

    [CYTAT]

    "Przepisy te bowiem w sposób wyraźny i jasny określają (art. 6 ust. 5 u.p.d.f.), kogo należy traktować jako osobę samotnie wychowującą dzieci. Ustawowa definicja osoby samotnie wychowującej dzieci zawarta w art. 6 ust. 5 u.p.d.f. nie odwołuje się w żadnym zakresie do tego, czy drugi rodzic żyje oraz gdzie mieszka. Nie odnosi się również do tego (z wyjątkiem małżeństw), czy tylko jedno z rodziców posiada władzę rodzicielską, czy też taką władzą dysponują obydwoje. W przypadku konkubinatu istotne jest zatem jedynie to, czy dana osoba jest jedną z osób wymienionych w art. 6 ust. 5 u.p.d.f. W rozpatrywanej sprawie skarżący wskazał, że jest kawalerem, a zatem spełnia wymogi ustawowej definicji osoby samotnie wychowującej dzieci. Z treści wniosku wynika, iż spełnia również pozostałe wymogi konieczne do skorzystania z możliwości preferencyjnego opodatkowania."

    Gościu był w konkubinacie, ale z punktu widzenia PIT jest to kawaler.
    Cytuj
  • InspektorABC 1 mar 2011, 1:06
    Z kolei za stanowiskiem fiskusa czyli, że konkubinat to nie samotne wychowywanie dzieci przemawia wyrok WSA w Łodzi z 29 grudnia 2008 r. (sygn. I SA/ Łd 868/08). Zdaniem sądu, dokonując wykładni pojęcia „osoba samotnie wychowująca dziecko”, nie można pominąć żadnego z jej elementów. W ocenie sądu przepis ten wskazuje zatem, że aby skorzystać z ulgi, podatnik musi mieć nie tylko określony stan cywilny, ale również wychowywać samotnie dziecko. Skoro ktoś żyje z kimś w konkubinacie to nie jest to już samotne wychowywanie dziecka.
    Cytuj
  • Negro 1 mar 2011, 8:46
    Prawo jest tak niejasne, że lepiej nie pracować, nie płacić podatków i mieć święty spokój.
    Cytuj
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum