Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Kto tak naprawdę może zostać nianią / opiekunką w żłobku

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Kto tak naprawdę może zostać nianią / opiekunką w żłobku

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • PaniDomu 9 maj 2011, 8:50
    Jakiś czas temu zaczęła obowiązywać jakaś ustawa żłobkowa czy coś w tym rodzaju, która podobno określa kto i na jakich warunkach może zostać nianią w żłobku. Tylko co to są za warunki?
    Cytuj
  • BORowik 9 maj 2011, 9:19
    Od kwietnia obowiązuje ta ustawa żłobkowa. Wszystkie żłobki przestały być ZOZ-ami, co wiązało się ze spełnieniem wyśrubowanych norm sanitarnych i innych. Teraz ma być łatwiej otwierać takie placówki i będzie boom na opiekunki, jeśli te wcześniej nie wyjadą do Niemiec na truskawki i szparagi.
    Cytuj
  • Druid 9 maj 2011, 11:42
    Nie czytałem tej ustawy ale pewnie niania nie może być karana w ogóle, mieć jakieś wykształcenie pedagogiczne i cały szereg innych wymagań. Ale wcześniej chyba też były przepisy określająca jakie warunki musi spełniać niania i nie sądzę, aby wiele się w tym temacie zmieniło, a być może złagodzono co nie co.
    Cytuj
  • FinansowyKrawiec 9 maj 2011, 14:13
    Ustawa żłobkowa o której mowa ma stać się rewolucją (?) w organizacji opieki nad dziećmi, bo oprócz żłobków powstaną inne formy opieki nad maluchami.
    Dokładnie 4 kwietnia tego roku weszła w życie ustawa z 4 lutego 2011 o opiece nad dziećmi do lat trzech (DzU 45 poz 235), która zlikwidowała status ZOZ wszystkich żłobków. I na tej podstawie od 4 kwietna publiczne żłobki stały się gminnymi jako jednostki budżetowe, a prywatne no dalej są prywatne. Inny jest natomiast charakter zatrudnienia.
    W przypadku żłobków gminnych taka niania jest pracownikiem samorządowym, a te z prywatnych placówek są pracownicami w oparciu o kodeks pracy. Różnica jest zarówno w pensji jak i przywilejach. Może na państwowym płacą mniej, ale jest to bardziej stabilna praca i do pensji należą się różne dodatki.
    Jakie wymogi stawia ustawa nianiom - to warto poczytać zapisy ustawowe.
    Cytuj
  • Pigulara 9 maj 2011, 15:34
    Zmian jest dużo, ale najważniejsze (i nie jedyne) są takie, że osoby zatrudnione do 4 kwietnia nie muszą odbywać szkoleń uzupełniających jakie nakazuje ustawa. To głównie chodzi i personel medyczny oraz osoby po liceum o profilu opieka dziecięca.
    Wszyscy będą psioczyć, bo wydłuży im się czas pracy z 7 godzin 35 minut do 8 godzin dziennie a pensja zostaje taka sama.
    Cytuj
  • Anelka 9 maj 2011, 16:47
    Aby zostać legalnym opiekunem dzieci do lat 3 należy posiadać wykształcenie min średnie, a przed zatrudnieniem jako opiekun odbyć szkolenie trwające 280 godzin z czego 80 godzin to zajęcia praktyczne, które odbyły się pod okiem wykwalifikowanej osoby : opiekuna wychowawczego, położnej, pielęgniarki, opiekuna dziecięcego czy nauczyciela wychowania przedszkolnego.

    Nie są to jakieś szczególne wymagania ale same kursy zabierają min. 7 tygodni nauki a z reguły 3 miesiące. Czyli jak ktoś myśli o sprawowaniu opieki a nie ma odpowiednich kursów to najwcześniej mógłby zostać opiekunem tak pod koniec sierpnia (bo teraz mamy maj).
    Cytuj
  • InspektorABC 9 maj 2011, 18:28
    Ależ tam nawsadzali nowych terminów - opiekun dzienny, klubik dziecięcy i każdy ma inne wymagania. Ja o tej ustawie już rok czy dwa lata temu słyszałem, że ma ułatwić zakładanie przedszkoli i żłobków przyzakłdowych, ale nikt nie pali się do tego. To oznacza konieczność zatrudnienia dodatkowego personelu a państwo jak zwykle nie pomaga. Dla dużego zakładu to problem, bo tam są jakieś limity nad iloma dziećmi można się jednorazowo opiekować - chyba nad 8?
    Cytuj
  • ManyMoney 9 maj 2011, 21:01
    No coś tam jednak państwo dokłada do tworzenia tych punktów dla dzieci i żłobków.

    MPiPS realizuje program "Maluch", który ma wesprzeć samorządy w tworzeniu instytucji opieki nad dziećmi; w tym roku na jego realizację przeznaczono 40 mln zł; w sumie latach 2011-13 - 190 mln zł.

    W okresie realizacji Programu (lata 2011 -2013) przewiduje się:

    - dofinansowanie powstania 277 żłobków, klubów dziecięcych;

    - dofinansowanie adaptacji 1670 żłobków, klubów dziecięcych
    oraz pomieszczeń dla dziennych opiekunów;

    - dofinansowanie doposażenia 2540 żłobków, klubów dziecięcych
    oraz pomieszczeń dla dziennych opiekunów.

    Powyższe będzie skutkowało wzrostem o ok. 41 tys. liczby miejsc w instytucjach opieki nad małymi dziećmi. Przynajmniej takie są założenia, bo praktyka na razie pokazuje, że nikt się do tego nie pali.

    Cytuj
  • Brat_PIT 9 maj 2011, 21:24
    Ale po co od razu pakować się w żłobki czy jakieś klubiki. Wystarczy zostać opiekunem dziennym lub nianią w prywatnym domu.

    Opiekun dzienny będzie mógł się opiekować dziećmi w swoim domu lub lokalu gminnym. Kandydaci na opiekunów będą wyłaniani w drodze konkursu ogłaszanego przez gminę, a taki opiekun zostanie zatrudniony na podstawie umowy, w której określone będą jego obowiązki, czas, miejsce sprawowania opieki oraz wysokość wynagrodzenia. Przed rozpoczęciem pracy powinien odbyć 160-godzinne szkolenie, jeśli nie posiada odpowiednich kwalifikacji.

    Z kolei ten kto zatrudni nianię do swojego dziecka, to państwo opłaci takiej niani składki ZUS od minimalnego wynagrodzenia.

    Tylko to na razie pieśń przyszłości bo ta cała ustawa zacznie funkcjonować od października tego roku.
    Cytuj
  • GazetaCodzienna 10 maj 2011, 0:11
    Z nianiami i opłacaniem składek ZUS to na razie wielka lipa, bo nie ma aktów wykonawczych i nie wiadomo jak to ma wyglądać w praktyce. Nasz dziennik pisze, że w biurze prasowym ministerstwa pracy poinformowano, że artykuły 51-53 ustawy żłobkowej, czyli te bezpośrednio dotyczące zatrudniania niań, nie obligują ministra pracy do wydawania aktów wykonawczych.
    I teraz pytanie, na jakiej podstawie będą opłacane składki ZUS za nianię? To jeden wielki bubel w tej materii. A miało być tak dobrze.
    Cytuj
1 2 z 2  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum