Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Nowe uprawnienia rowerzystów od 21 maja

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Nowe uprawnienia rowerzystów od 21 maja

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Picnik 16 maj 2011, 8:55
    W telewizji słyszałem, że od 21 maja rowerzyści uzyskają nowe prawa poruszając się pod grogach, tyle że nie usłyszałem o co konkretnie chodzi. Sam często jeżdżę na rowerze ten temat jest mi bliski. Po sieci szukałem coś o tych zmianach, ale nie znalazłem Co tam konkretnie rowerzyści zyskają i co to za prawo uregulowało.
    Cytuj
  • Barnaba56 16 maj 2011, 10:11
    To jest nas dwóch, ja tam nawet nie słyszałem że coś ma się zmienić. Może rowerzysta musi mieć zapięte pasy i nie przekraczać 110 km/h na autostradzie. Oczywiście żartuję.

    A niby może się zmienić w stosunku do rowerzystów?
    Cytuj
  • Hammer 16 maj 2011, 10:56
    Kodeks drogowy zmienili i wprowadzili czy dopiero mają zmieniony taryfikator za wykroczenia.

    Jedną ze zmian jest wprowadzenie pasów dla rowerzystów, które często prowadzą do tzw. śluz rowerowych. Taka śluza miejsce na drodze, która umożliwia rowerzystom bezpieczne zatrzymanie się i ruszenie spod świateł. Ale powiem wam, że nie widziałem jeszcze czegoś takiego i zapewne nie zobaczę prędko.
    Cytuj
  • GUEST 16 maj 2011, 11:52
    Sam często korzystam z roweru zwłaszcza teraz i kiedyś zaproponowali ścieżki rowerowe. Ludzie się cieszyli, że w końcu łatwiej będzie im jeździć. Tylko każdy zapomniał, że ktoś musi zbudować te ścieżki. Dopiero po X latach są ścieżki, nie wszędzie i nie ma jednolitego ciągu komunikacyjnego. Wygląda tak - ścieżka tu, później nic, a później znowu ścieżka. W sumie to jednak widać poprawę bo tych ścieżek jednak przybywa.
    Cytuj
  • PanSamochodzik 16 maj 2011, 12:15
    Nowe przepisy mają zwiększyć uprawnienia rowerzystów i bardziej karać kierowców za ich łamanie. Też to oglądałem w TV i też niestety nie całość. Z racji, że poruszam się autem żywo interesują mnie te zmiany. Słyszałem, że rowerzyści będą mogli jeździć środkowym pasem na rondzie, a nie jak jest teraz tylko po skrajnej stronie.
    Ogólnie mandaty dla kierowców mają być wyższe za utrudnianie "życia" kierowcom. Tylko czy pomyślano też w drugą stronę, aby karać rowerzystów, którzy stwarzają zagrożenie?
    Cytuj
  • RamzesV 16 maj 2011, 13:47
    Kierowca częściej zobaczy rowerzystę z prawej strony, bo ten będzie tam się zatrzymywał i stamtąd ruszał. Jeżeli kierowca utrudni rowerzyście ten manewr to zapłaci 300 zł. Do tej pory chyba nie było kary, ale powiem, że nie mam pojęcia.
    I oto chodzi z tymi karami. Teraz jak kierowca uprzykrzy życie rowerzyście to dostanie mandat. I chyba tylko mandat bez punktów karnych.
    Cytuj
  • Fridge 16 maj 2011, 15:45
    A ja poszukałem i chodzi o ustawę prawo o ruchu drogowym podpisaną przez prezydenta 22 kwietnia 2011. Zadaniem zmian było zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu oraz dostosowanie prawa do prawa UE - a ile te prawo można lat dostosowywać????

    Na pewno rowerzysta ma prawo do wyprzedzania z prawej strony wolno jadących pojazdów. Do tej pory wolno było z prawej strony wyprzedzać tylko stojące pojazdy co oznacza, że rowerzysta ma prawo legalnie z prawej strony wyprzedzić wolno poruszające się samochody, które ugrzęzły np. w korku.

    Z innych zmian jakich się doszperałem to, że rowerzysta jadący na wprost ma pierwszeństwo przed pojazdem skręcającym.

    Jeżeli rowerzysta i auto poruszają się po równoległych do siebie drogach, a w pewnym momencie samochód będzie chciał skręcić, przecinając drogę rowerzysty, to wtedy obowiązkowo musi on ustąpić pierwszeństwa rowerzyście. Oznacza to, że kierowca będzie musiał często spoglądać w prawe lusterko. Niestety kierowcy tak nie robią czego ofiarami są rowerzyści ale też motocykliści.
    Cytuj
  • Picnik 16 maj 2011, 17:56
    W telewizji usłyszałem tylko tyle, że "korzystne zmiany dla rowerzystów zaczynają obowiązywać od 21 maja tego roku" i tyle.
    Dlatego ciekawi mnie cóż tam takiego zmieniono, że aż w tv powiedziano o tym. Jakoś nikt specjalnie nie przejmował się rowerzystami, a teraz raptem ktoś spojrzał na jednośladowców.
    Cytuj
  • AdamSaM 16 maj 2011, 19:31
    Po części rowerzyści sami są sobie winni wypadków. Myślą, że wszystko im wolno. Nawet kasków i żadnych ochraniaczy nie mają, a to w pierwszej kolejności powinno być obowiązkowe. Przez kasku taki delikwent nie ma prawa poruszać się po drodze.
    A ile to pijaków ja już widziałem na drodze czy chodniku. Jak zobaczyli policję to złazili z roweru i szli, a pieszy może być pijany. Taka u nas jest kultura jazdy.
    Cytuj
  • John_Wayne 16 maj 2011, 20:23
    Dobrze, że są takie zmiany bo coraz więcej ludzi korzysta z rowerów, co z resztą widać.
    Wystarczy zobaczyć to pod uczelniami, które porobiły nawet specjalne "parkingi". Dwóch moich sąsiadów jeździ do pracy na rowerze nawet zimą, no chyba że jest spory śnieg. I tłumaczenie zawsze jest to samo -dla zdrowia i dla przyjemności.
    Tylko prawo zostaje zapisem dopóki nie jest egzekwowane, policja nie raz odwraca się w drugą stronę udając, że nic nie widzi.
    Ostatnio widziałem jak kobieta przebiegała prze jezdnię. Normalnie powinna dostać mandat, a policjant co? pomachał jej palcem i pojechał dalej.
    Cytuj
1 2 z 2  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum