Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Opiekunka do dziecka a podatek, strona 2

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Opiekunka do dziecka a podatek

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Mom07 9 paź 2011, 12:49
    A mnie interesuje jak to jest z ZUS, podobno można zatrudnić nianię a państwo opłaci ZUS? Coś takiego słyszałam, tylko to projekt, pomysł czy już to obowiązuje. Podobno można zatrudnić nawet własną mamę do swoich dzieci?
    Cytuj
  • Cash 9 paź 2011, 13:46
    Polecam tekst z emetro.pl

    [url=http://www.emetro.pl/emetro/1,85651,10416214,Niania_z_ZUS_tylko_dla_cierpliwych.html]link[/url]

    Rodzice dzieci do 3. roku życia mogą legalnie zatrudnić nianię na podstawie umowy o świadczeniu usług. Dzięki temu rząd pokryje składkę ubezpieczenia społecznego do kwoty minimalnego wynagrodzenia (w tym roku to 1386 zł). Z rozwiązania tego nie można skorzystać, gdy jeden z rodziców nie pracuje lub dziecko korzysta np. z klubu malucha czy żłobka.
    Ale to droga przez mękę, a formalności mogą po prostu zniechęcić.
    Cytuj
  • Calisto 9 paź 2011, 16:44
    Więcej informacji jest też na stronie samego ZUS
    www.zus.pl/nianie

    ZUS nawet stworzył filmik pokazujący jak za kasę państwa zatrudnić nianię.
    http://www.youtube.com/watch?v=dlfycGZIsAI
    Cytuj
  • InspektorABC 9 paź 2011, 20:38
    Teoretycznie potrzebne są 2 wizyty w ZUS.
    Na pierwszej pracownicy pomogą wypełnić zgłoszenie do ubezpieczeń niani. Na takie zgłoszenie rodzic ma siedem dni od zatrudnienia niani a na drugiej trzeba będzie wypełnić dokumenty rozliczeniowe. Na taką wizytę trzeba zabrać oświadczenie podpisane przez nianię potwierdzające prawdziwość jej danych.

    Można też dzwonić do Zus na numer 801 400 400 i tam zasięgnąć informacji. Tylko lepiej iść do oddziału bo z tą infolinią to różnie bywa.
    Cytuj
  • Kajakarz 16 paź 2012, 22:26
    A jak opiekunka Polka pracowała w Niemczech, to normalnie może sie z wybraną przez siebie firmą starać o zwrot podatku Niemcy? Czy jak to wygląda?
    Nawet jeśli w Polsce pracowała na nielegalu?
    Cytuj
  • pistacja 22 sty 2013, 14:54     (ostatnio zmieniony przez autora 22 sty 2013, 14:57, w całości zmieniany 1 raz)
    Żeby praca opiekunki była legalna, musi ona oczywiście opłacać ZUS i podatki. Jeżeli nie zakładając własnej firmy, to podpisując umowę zlecenie z rodzicami i zgłaszając ją gdzie trzeba. Można się też po prostu zatrudnić do agencji dla niań, która zajmuje się wszystkimi formalnościami. Myślę, że to znacznie ułatwia sprawę.
    Cytuj
  • pistacja 22 sty 2013, 14:55     (ostatnio zmieniony przez autora 22 sty 2013, 14:57, w całości zmieniany 2 razy)
    Myślę też, że jeżeli opiekunka ma dużo stałych zleceń, dobrym pomysłem jest jednak założenie działalności gospodarczej. Przez dwa pierwsze lata i tak płaci się niski ZUS.
    Cytuj
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum