Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Sankcje za naruszenie zakazu konkurencji

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Sankcje za naruszenie zakazu konkurencji

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Wzornik 5 sty 2012, 11:48
    Jakie sankcje może ponieść były pracownik za naruszenie zakazu konkurencji w sytuacji, kiedy były pracodawca się o nich dowie. Chodzi mi o wymiar materialny, jakieś kary finansowe i inne zwroty?
    Cytuj
  • Biznesmenik 5 sty 2012, 12:47
    Sankcje są zapisane w umowie o zakazie konkurencji. Dla ważności lub ewentualnie uniknięcia sporów taką umowę lepiej spisać osobno a nie jako załącznik czy integralną część umowę o pracę.
    Wszystko zależy od woli stron co one w takiej umowie zawarły i tam w pierwszej kolejności trzeba zaglądnąć.
    Cytuj
  • 500nowelalaustawy 5 sty 2012, 16:33
    Aby w ogóle mówić o złamaniu zakazu konkurencji to firma (były pracodawca) musi wykazać, że do złamania umowy doszło.
    Jesli uda mu się to zrobić, to w grę wchodzą przepisy 361 par. 1 i art. 471 k.c. czyli odpowiedzialność za szkodę.
    Potwierdził to wyrok Sądu Najwyższego z 6 kwietnia 2011 r., (II PK 229/10).

    Tylko trzeba jasno napisać w umowie czego firma oczekuje od byłego pracownika tj. czego ma dotyczyć zakaz konkurencji. Bo np. wpisanie, że były pracownik nie może pracować w branży handlu zapewne będzie nieważne.
    Cytuj
  • AngelDevil 5 sty 2012, 17:32
    Jak się łamie umowę to trzeba płacić. Na pewno jest tam zapis o wynagrodzeniu za niewykonywanie zadań w ramach zakazu konkurencji. No i takie wynagrodzenie należy zwrócić byłej firmie - 1012 k.p.. Dodatkowo były pracownik może zapłacić karę umowną, jeśli taką przewidzianą.
    Cytuj
  • paragraf54 5 sty 2012, 19:57
    AngelDevil napisał:Jak się łamie umowę to trzeba płacić. Na pewno jest tam zapis o wynagrodzeniu za niewykonywanie zadań w ramach zakazu konkurencji. No i takie wynagrodzenie należy zwrócić byłej firmie - 1012 k.p.. Dodatkowo były pracownik może zapłacić karę umowną, jeśli taką przewidzianą.
    Wyrok z dnia 5 kwietnia 2005 r.
    I PK 196/04

    W umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy (art. 1012
    k.p.) dopuszczalne jest zastrzeżenie kary umownej (art. 483 k.c.) na wypadek
    naruszenia przez byłego pracownika zakazu konkurencji.


    Pytanie jak duża może być ta kara, zapewne ustala się ją jako procent wynagrodzenia, więc u niektórych osób może to pociągnąć po kieszeni.
    Cytuj
  • PrawkovsPrawy 5 sty 2012, 20:37
    Takie kary należy zawsze stosować w kontraktach, bo wypłata odszkodowania przez byłego zatrudnionego jest niezależna od tego czy przez złamanie zakazu konkurencji firma doznała szkody czy nie. Tak kiedyś wypowiedział się SN - 6 listopada 2003, III CZP 61/03.

    To jakby bezpiecznik dla firm i hamulec dla pracowników, którzy zajmowali wysokie stanowiska lub dysponują wiedzą o firmie przydatną dla konkurencji.

    Jednak udowodnienie złamania zakazu konkurencji nie jest łatwe.
    Cytuj
  • Dyrektor 5 sty 2012, 21:42
    To zależy jak duże są sankcje. czasem opłaca się zapłacić kary umowne i mieć spokój. nowy pracodawca może nawet je ponieść jeśli bardzo zależy mu na danej osobie. natomiast przekazywanie tajemnic handlowych to jakby inny wymiar zakazu konkurencji.
    Takim przykładem może być baza klientów firmy, którą handlowiec budował latami. odchodzi z firmy razem z bazą i klientami. Jak mu udowodnić, że korzysta ze zdobytych kontaktów?. Albo nawet można zadać pytanie do kogo tak naprawdę należy baza klientów do firmy czy handlowca.
    Cytuj
  • SzefjakBoss 5 sty 2012, 22:05
    a do kogo ma należeć? Jak pracownik tworzył bazę w ramach stosunku pracy do rzecz jasna do firmy. Tylko bazę można zgrać na dysk czy innego pendrivera i w sumie nie da się tego ochronić.
    Cytuj
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum