W ostatnich latach coraz częściej wiele osób zaczęło ograniczać zakupy w sieciach handlowych. Popularna staje się idea less waste, czyli ograniczenie konsumpcji do minimum. Jednym z ciekawych rozwiązań jest wybór odzieży używanej. Second-handy i tak zwane vintage shopy to miejsca specyficzne. Sprawdź, jak kupować rzeczy z drugiej ręki, aby trafić na prawdziwe perełki.
Dlaczego warto kupować używaną odzież?
Kupowanie ogromnej ilości produktów, w tym różnych elementów garderoby to ogromny problem napędzanego konsumpcjonizmem społeczeństwa. Aktualnie widzimy jednak pozytywną zmianę przyzwyczajeń – coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się sklepy i hurtownie z używaną odzieżą. Noszenie ubrań z second-handów już dawno przestało być powodem do wstydu, a stało się sposobem na kontrolę własnego budżetu, kreatywną modę i eco-styl. Wśród najważniejszych powodów, dla których warto robić zakupy w lumpeksach, wyróżniamy:
• Dostępność cenowa – internetowe i stacjonarne sklepy z używaną odzieżą oferują dużo tańsze markowe ubrania niż nowe rzeczy dostępne w centrach handlowych.
• Unikatowe perełki – w sklepach vintage nie trudno odnaleźć markową odzież w wyjątkowych cenach. Odpowiednie poszukiwania pozwolą nie tylko odnaleźć luksusowy towar o doskonałej jakości, ale i zmniejszyć koszt zakupów.
• Regularnie dostarczany nowy towar – typową przewagą second-handów jest dodawany niemal codziennie nowy towar. Odnawianie i uzupełnianie asortymentu w centrach handlowych jest dokonywane dużo rzadziej.
• Rozwiązanie przyjazne środowisku – dawanie ubraniom drugiego życia jest wyjątkowo ekologiczną opcją, ponieważ przemysł tekstylny produkuje bardzo duże ilości odpadów.
• Różnorodność stylów – „sieciówki” od lat promują podobne trendy i rozwiązania. Dużo łatwiej wyjątkowe fasony, wzory i modele odzieży używanej znajdziemy w ciucholandach. W takich miejscach dostępne są ubrania dziecięce, ciążowe i te w dużych rozmiarach.
Jak kupować w second-handach?
Wiemy już, że w sklepach z używaną odzieżą możemy znaleźć oryginalne, dobre jakościowo i niedrogie towary. Jak należy więc szukać, aby cieszyć się z wyjątkowych zakupów? Oto 4 skuteczne wskazówki:
1. Znajdź ulubiony lumpeks
Wstępne rozeznanie się po okolicznych secon-handach jest kluczowe dla dalszych poszukiwań. Należy w tym czasie sprawdzić, czy sklep oferuje odzież na wagę, czy też koszt ustalony jest z góry za sztukę. Warto również zwrócić uwagę na poszczególne ceny, ponieważ czasami sprzedawcy oferują stawki podobne do ustalanych przez galerie handlowe. Po zapoznaniu z lumpeksową ofertą powinno się wybrać miejsce z najlepszym dla nas towarem.
2. Sprawdź, kiedy są dni dostawy
Największą szansę na znalezienie markowej odzieży używanej i ubrań o najlepszej jakości jest moment uzupełniania i odnawiania asortymentu. W dzień dostawy w second-handach musimy przygotować się jednak na tłumy klientów. Dlatego też warto wybrać się na miejsce dosyć wcześnie, aby móc upolować wyjątkowe perełki. Popularnym rozwiązaniem są zakupy w lumpeksach w mniejszych miejscowościach.
3. Kontroluj jakość towarów
Podczas zakupów w lumpeksach należy skupić się na dokładnym obejrzeniu każdej rzeczy. Warto unikać towarów, które noszą wyraźne ślady użytkowania. Jakiekolwiek dziurki, plamy czy zacieki powinny dyskwalifikować nawet najpiękniejsze ubranie. Pamiętajmy, że części garderoby w ciucholandach są wcześniej profesjonalnie czyszczone i odświeżane.
4. Dokładnie przeglądaj ofertę second-handu
Choć sklepy oferują sortowaną odzież używaną, to na zakupach warto uzbroić się w cierpliwość. Skuteczną praktyką jest przeglądanie ubrań wieszak po wieszaku i sprawdzanie metek ze składem. Inaczej niż w przypadku tradycyjnych zakupów, nie warto przygotowywać tutaj listy konkretnych przedmiotów. Wchodząc do lumpeksu, nie należy nastawiać się bowiem na zakup określonego towaru. Dużym ułatwieniem są internetowe second-handy, w których czas wyszukiwania jest znacznie skrócony dzięki licznym filtrom.
Stosując się do powyższych wskazówek dużo szybciej i łatwiej znajdziesz wyjątkowe wyposażenie własnej garderoby. Bez względu jednak na to, czy kupujemy online, czy w stacjonarnych second-handach to pamiętajmy, że jako konsumenci mamy prawo do zwrotu towaru niespełniającego naszych oczekiwań.