Rodzajów technologii grzewczych jest wiele. Obecnie dużą popularnością cieszą się systemy płaszczyznowe, w tym wodne ogrzewanie podłogowe zwane po prostu podłogówką. Rozwiązanie to cieszy się sporym zainteresowaniem m.in. dlatego, iż eliminuje konieczność montowania grzejników. Ogrzewanie podłogowe uważane jest też za energooszczędne, bezawaryjne oraz proekologiczne. Jakie jeszcze korzyści przemawiają za tym, aby zainwestować właśnie w taki system grzewczy? Poznaj 4 ważne zalety podłogówki dla domów jednorodzinnych.
Wysoka wydajność podłogówki
Pierwszą i najważniejszą zaletą wodnego ogrzewania podłogowego jest wysoka wydajność jego pracy. System może być podpięty pod każdy rodzaj źródła ciepła, a obecnie dla podwyższania efektywności eksploatacyjnej stosuje się przede wszystkim kotły gazowe kondensacyjne oraz pompy ciepła. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by podłogówka współpracowała ze starszą generacją pieców na paliwa stałe. We wszystkich przypadkach system wymaga podgrzania wody w rurkach rozprowadzonych pod posadzką do temperatury nawet o 30 stopni Celsjusza niższej niż w przypadku grzejników (70-80oC), co wiąże się z olbrzymią oszczędnością. Dotyczy to jednak nie tylko małych rachunków grzewczych, ale także zoptymalizowanych kosztów za serwis urządzeń – kocioł czy pompa są w niższym stopniu eksploatowane, a co za tym idzie, sprzęty są mniej podatne na awarie. Co zaś z wydajnością?
Efekty pracy systemu podłogowego są zaskakujące. Dobrze rozłożone rurki po całej powierzchni danych pomieszczeń i z prawidłowo wykonaną podłogą jastrychową, pozwalają nadać posadzce cech pieca akumulacyjnego. Oznacza to, że cała podłoga odbiera ciepło i utrzymuje energie nawet po długim czasie od wyłączenia ogrzewania.
Ogrzewanie podłogowe, czyli wysoki komfort cieplny
Dużą zaletą ogrzewania podłogowego jest wysoki komfort cieplny, który ono zapewnia. Niska temperatura ogrzanej wody w rurkach ogranicza zjawisko cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, a to wpływa na brak wprawiania kurzu w ruch. Podłogówka – zwłaszcza we współpracy z wentylacją mechaniczną z rekuperatorem odzysku ciepła – jest zatem idealną technologią dla domów, w których żyją alergicy, astmatycy, małe dzieci oraz seniorzy.
Wysoki komfort cieplny uzyskiwany jest również przez to, iż przy http://www.plumberson.pl/ogrzewaniu podłogowym wyższa temperatura panuje do 1 metra od posadzki. W ten sposób ciało człowieka odbiera przyjemne ciepło, ale do układu oddechowego dostaje się zimniejsze, bardziej rześkie powietrze. Na komfort cieplny wpływa również to, że w prosty sposób podłogówka może w pomieszczeniach utrzymywać stałą temperaturę otoczenia. Osiąga się to dzięki wysokiemu poziomowi automatyzacji całej instalacji.
Zautomatyzowane działanie systemu podłogowego
Jak już wspomniano, nowoczesne systemy wodnego ogrzewania podłogowego są bardzo zautomatyzowane. Oznacza to, że mogą być sterowane dzięki programatorom i strategiom ogrzewania domu ustalonym ze znacznym wyprzedzeniem. W wielu przypadkach podłogówka współpracuje z systemem automatyki domowej SmartHome czy nawet z kolektorami słonecznymi, dostosowując zakres pracy do warunków panujących na zewnątrz.
Warto również podkreślić, że dzięki zautomatyzowanym funkcjom domownicy nie muszą wracać po pracy czy nawet po urlopie do zimnego domu. System podtrzymuje taką temperaturę w pomieszczeniach, by była ona przyjemna o każdej porze dnia i nocy. Dba on przy tym o niskie zużycie paliwa, a tym samym o ochronę środowiska naturalnego. Zautomatyzowana podłogówka bezsprzecznie musi zatem znaleźć się w domu energooszczędnym (NF 40) czy pasywnym (NF 15). Zadbać o to mogą specjaliści z firmy PLUMBER&SON, którzy mają ponad dwudziestopięcioletnie doświadczenie w branży hydraulicznej, gazowej oraz grzewczej.
Szerokie możliwości aranżacyjne dzięki brakowi grzejników
Ostatnią dużą korzyścią z inwestowania w ogrzewanie płaszczyznowe jest brak konieczności montażu w domu grzejników. Dzięki temu możliwości aranżacyjne wnętrz wzrastają, a inwestor może rozmieszczać meble i urządzenia RTV/AGD bez zwracania uwagi na elementy instalacji grzewczej.
Dodać trzeba, że ogrzewanie podłogowe zastosować można nawet w przypadku budowy domu na płytach fundamentowych. Wtedy instalacja rozprowadzana jest w jednym z pierwszych etapów stawiania obiektu. W innych przypadkach rurki wodne układane są w trakcie prac deweloperskich, czyli tych bezpośrednio po zakończeniu budowy domu do stanu surowego zamkniętego.