Zbyt duża ilość odpadów oraz ocieplenie klimatu to dwa najpoważniejsze obecnie problemy związane z ochroną środowiska. Nowe sposoby produkcji energii są jednym ze sposobów walki z rosnącym wciąż zagrożeniem. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii przynosi ekologiczny efekt w skali lokalnej i globalnej. Poznaj alternatywy dla tradycyjnego pozyskiwania prądu.
Skąd brać energię elektryczną, aby nie niszczyć środowiska?
Benzyna, ropa naftowa, węgiel brunatny czy gaz ziemny to nieodnawialne źródła energii elektrycznej oraz cieplnej znane i od wieków wykorzystywane do napędzania gospodarczego rozwoju świata. Niestety ich zużycie prowadzi do negatywnych i nieodwracalnych zmian środowiska naturalnego. Tym samym wpływa to również na społeczeństwo i światową gospodarkę. Jedną z najważniejszych metod walki z problemem stała się energia odnawialna. Czym są te niezwykłe ekologiczne inwestycje?
Alternatywne metody pozyskiwania prądu i ciepła to zasoby zielonej energii o niewyczerpalnym oraz bezemisyjnym charakterze. Do odnawialnych generatorów należą woda, promienie słoneczne, biomasa, geotermia czy wiatr. Znaczenie OZE uwydatnia się na światowych rynkach, gdzie rośnie zainteresowanie żywymi składnikami przyrody. Według różnych ustaw i założeń unijnych ekologiczne źródła mają stanowić istotny udział w energetycznym bilansie Europy w przyszłości. Według najnowszych danych GUS wynika, że wskaźnik wykorzystania OZE (w końcowym zużyciu energii) w Polsce wynosi 12,18%.
Przykłady ekologicznej produkcji prądu
1. Hydroenergetyka
Energia wodna jest prawdopodobnie jednym z najstarszych i obecnie jednym z najdroższych alternatywnych źródeł OZE. Wykorzystuje się w tym procesie potencjał pochodzący z siły przepływających wód śródlądowych (rzadziej morza). Elektrownie i siłownie wykorzystują silniki wodne – hydrogeneratory oraz turbiny do wytworzenia energii mechanicznej i elektrycznej. Zagospodarowanie wody jako źródła prądu jest wyjątkowo wydajne.
2. Energia słoneczna
Wykorzystanie promieniowania słonecznego do wytworzenia prądu to najpopularniejsza metoda pozyskiwania energii odnawialnej, a także jej najbogatszy zasób. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla małych podmiotów i wszelkich gospodarstw domowych. To alternatywne źródło wykorzystywane jest do wytworzenia ciepła przez kolektory słoneczne oraz prądu przez panele fotowoltaiczne. Instalacje PV to obecnie bardzo popularna inwestycja.
3. Aeroenergetyka
Co poza wodą i promieniowaniem słonecznym należy do odnawialnych źródeł energii? Jeden z najszybciej rozwijających się sektorów energetyki wytwarza prąd oraz ciepło z wykorzystaniem wiatru. W wielu krajach powstają już nie tylko elektrownie, ale i tzw. farmy wiatrowe. Efektywność działania zależy od prędkości podmuchów, która nie powinna być mniejsza niż 4 m/s. Wiatraków z turbinami nie można jednak umieszczać wszędzie, więc inwestycja nie jest tak opłacalna, jak np. fotowoltaika.
4. Geotermia
Do wytworzenia zielonej energii wykorzystuje się również ciepło skał i wody znajdujących się pod powierzchnią ziemi. Szczególnie korzystne są w tym przypadku obszary działalności sejsmicznej i wulkanicznej. Zasoby geotermalne zalicza się do OZE, ponieważ gorące wnętrze planety jest praktycznie niewyczerpalne. Pozyskiwana podczas odwiertów woda lub para wodna trafia do elektrowni i jest poddawana dalszym procesom.
5. Biomasa
Obecnie najtańsza forma wytwarzania energii OZE może odbywać się samoczynnie lub być wspomagana przez odpowiednie zabiegi i procesy np. nawożenie. Biomasa jest bowiem zbiorem substancji zwierzęcego i roślinnego pochodzenia, które ulegają procesowi biodegradacji. Można wyróżnić jej trzy podstawowe rodzaje: ciekłą (biopaliwa), gazową (biogaz) i stałą (drewno i rośliny). To ekologiczne i alternatywne źródło najwydajniej wykorzystuje się podczas spalania.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o OZE, zobacz również: co warto wiedzieć o instalacjach fotowoltaicznych.