W szkole, na studiach czy w domu stres towarzyszy nam na różnych płaszczyznach życia. W niektórych sytuacjach może oddziaływać motywująco, jednak jego przewlekła i długotrwała odmiana ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Poznaj najczęstsze przyczyny i objawy napięcia oraz dowiedz się, jak ograniczyć powszechne stresory. Sprawdź najskuteczniejsze techniki opanowywania nerwów.
Czym jest stres? Najczęstsze stresory i objawy
Zachwianie równowagi organizmu jest najpopularniejszym skutkiem wywołanym przez działanie stresujących czynników. Stresorami mogą być zarówno wyzwania oraz życiowe zmiany, jak i egzaminy czy praca. Ich nadmierne działanie powoduje natychmiastowe reakcje ciała oraz psychiki. W takich sytuacjach wydzielane są hormony stresu – adrenalina, kortyzol i noradrenalina, które przyczyniają się do takich objawów jak:
• bóle głowy,
• zmęczenie i brak energii,
• wysokie ciśnienie krwi,
• zimne poty,
• bóle w klatce piersiowej,
• trzęsienie się rąk,
• szybki i płytki oddech,
• kołatanie serca,
• brak lub wzmożony apetyt,
• zdenerwowanie,
• złe samopoczucie psychiczne.
Wymienione symptomy pojawiają się w stresujących sytuacjach, do których możemy zaliczyć: utratę lub zmianę pracy, przepracowanie i nadmiar obowiązków, problemy finansowe, testy oraz egzaminy, konflikty rodzinne czy też z szefem lub współpracownikami, rozstania i rozwody, przeprowadzki krajowe i zagraniczne, śmierć bliskiej osoby oraz poważne choroby lub zabiegi i operacje. W przypadku długotrwałego występowania stresu negatywnego warto skorzystać z pomocy specjalistycznego psychoterapeuty lub lekarza.
Jak się nie denerwować i opanować nerwy w trudnych sytuacjach?
Każdy człowiek niezależnie od momentu życia, w jakim się znajduje, odczuwa objawy stresu. Aby uniknąć wielu chorób oraz dolegliwości związanych z długotrwałym napięciem, warto podjąć odpowiednie działania. Z tego powodu należy poznać skuteczne metody zwalczania popularnych stresorów. W tym celu warto wprowadzić zmiany w dotychczasowym trybie życia. Dbałość o własne potrzeby i równowagę, znalezienie czasu na relaks i własne zainteresowania oraz zmiany w myśleniu to punkt wyjścia do walki z nerwicą.
Wśród najlepszych sposobów radzenia sobie ze stresem wyróżniamy:
1. Odpowiednia dieta
Istnieją produkty spożywcze, które podwyższają poziom stresu. Warto więc dla rozładowania napięcia ograniczyć lub zrezygnować z napoi zawierających kofeinę czy alkohol. Obie substancje działają pobudzająco i mogą wzmagać dolegliwości. Nasilenie objawów może nastąpić również po spożyciu cukrów rafinowanych. W nerwowych sytuacjach warto postawić na wodę i herbaty ziołowe.
2. Relaks i odpoczynek
Jeśli zastanawiasz się, co jest dobre na stres, to świetnym rozwiązaniem w takich sytuacjach są wszelkie techniki relaksacyjne. Medytacja, słuchanie relaksacyjnej muzyki, mindfulness (trening uważności), czy świadome oddychanie to świetne sposoby na uspokojenie się po trudnym dniu lub przed ważnymi wydarzeniami, które budzą w nas napięcie. Równie skuteczne mogą okazać się zwykłe czynności sprawiające nam przyjemność np. czytanie książek czy obejrzenie ulubionego serialu.
3. Aktywność fizyczna
Lepszy sen oraz samoocena i poprawa nastroju to efekty podjęcia regularnego ruchu. W rezultacie zmniejsza się ogólny poziom napięcia organizmu i poziom hormonów stresu. Jeśli nie wiesz, jak się uspokoić to aktywność fizyczna jest jednym z bardziej skutecznych sposobów. Wysiłek zwiększa odporność ćwiczących osób na bodźce stresowe.
4. Odrzucenie negatywnych nawyków
W walce ze stresem warto zdecydować się na kilka ważnych modyfikacji w dotychczasowym trybie życia. Jeżeli jest to możliwe, należy ograniczyć bodźce wywołujące napięcie np. jeśli źródłem dolegliwości jest praca, to warto zastanowić się nad zmianą posady. W trudnych chwilach można podzielić się problemami z kimś bliskim, co ułatwi racjonalną ocenę sytuacji. W takich sytuacjach warto szukać wsparcia i nie należy bać się prosić o pomoc.
5. Regenerujący sen
Istnieje wiele badań analizujących korelacje pomiędzy snem a występującym w naszym życiu napięciem. Jednym z ważniejszych wniosków jest ten udowadniający, że reakcje stresowe nasilają się w wyniku niskiej jakości snu. Dlatego tak ważny jest odpoczynek i odpowiednia regeneracja. Aby walczyć ze stresorami, należy zadbać o regularne i zdrowe drzemki. Wysypianiu się sprzyja odpowiednio dobrany materac.
Pamiętajmy, że przewlekły stres wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Warto więc zadbać o nasze zdrowie fizyczne i psychiczne stosując powyższe rady oraz dbając o życiową równowagę.