Favore.plBaza wiedzyInformatyka i telekomunikacjaKomputery, sieci komputerowePogotowie komputerowe

Artykuł: 5 zasad ochrony przed wirusami w sieci

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

5 zasad ochrony przed wirusami w sieci

5 zasad ochrony przed wirusami w sieci
Autor: KarolinaRoksela   |   10 mar 2021, 14:00   |   Dział: Artykuły

Narażenie na cyberataki to nieodłączny element funkcjonowania w sieci. Wirusów, szkodliwych aplikacji i oprogramowania z roku na rok znacząco przybywa. Nie można ich bagatelizować, a najlepiej walczyć z nimi poprzez zapobiegawcze rozwiązania. Dowiedz się, jak zadbać o ochronę wrażliwych danych i dokumentów oraz jak zabezpieczyć komputer przed wirusami.

Bezpieczeństwo i ochrona danych w komputerach

Cyberzagrożenie czyha na użytkownika w wielu miejscach Internetu. Pobranie nieprzyjaznego oprogramowania, wymagające naprawy uszkodzenia komputera czy utrata kontroli nad wrażliwymi danymi może nas spotkać więc w różnych kanałach. Do najpopularniejszych dróg kontaktu z wirusami należą:

• media społecznościowe,
• dziury w systemie,
• poczta elektroniczna,
• pamięć USB.

Aby zminimalizować ryzyko zainfekowania sprzętu złośliwym oprogramowaniem, warto przestrzegać kilku kluczowych zasad. Podstawę bezpieczeństwa w sieci stanowią:

1. Oprogramowanie antywirusowe

Jak najłatwiej ochronić sprzęt elektroniczny przed wszelkimi wirusami? Rewelacyjnym rozwiązaniem w walce z zagrożeniami czyhającymi na użytkowników w sieci jest funkcjonalny pakiet antywirusowy. Chroni on przed złośliwym kodem poprzez skanowanie komputera w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania oraz programów szpiegujących system operacyjny, pliki czy pocztę e-mail.

Jego instalacja powinna być pierwszym krokiem wykonanym po zakupie nowego sprzętu. Na rynku dostępne są zarówno wersje darmowe, jak i płatne. W przypadku zapewnienia bezpieczeństwa warto zainwestować w droższe programy, które zabezpieczą przed cyberatakami oraz oprogramowaniem szpiegowskim. Warto pamiętać jednak, że nawet najlepsze aplikacje nie są w stanie obronić przed wszystkimi zagrożeniami. Nie mogą one bowiem przewidzieć kolejnych form ataków hakerów. Dlatego też należy stosować się również do zaleceń z punktu drugiego.

2. Aktualizacja systemu i aplikacji

Zdarzyło Ci się kiedyś zignorować powiadomienie o aktualizacji lub zwlekać z jej wykonaniem? Jeśli tak, to w znacznym stopniu ograniczasz jeden z najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie komputera. Wszelkie nowe modyfikacje aplikacji czy systemu operacyjnego są przeprowadzane w celu poprawienia oprogramowania. Aktualizacje wprowadzają nowe funkcje, które podnoszą bezpieczeństwo gromadzonych dokumentów i danych. Nasz sprzęt sugeruje, kiedy ich dokonanie jest konieczne. Część z nich może zostać przeprowadzona automatycznie, do wykonania pozostałych zaś można użyć specjalnych programów. Warto skonfigurować je w taki sposób, aby odbywały się gdy nikt nie korzysta z komputerów np. w nocy.

3. Kopia zapasowa

Można wykonywać ją raz na rok, choć bardziej skuteczna będzie przy większej częstotliwości stosowania. Archiwizacja danych powinna być realizowana na bezpiecznym nośniku zewnętrznym lub w chmurze. Zapewnia nam dodatkową ochronę gromadzonych dokumentów i danych. Dodatkowo wszelkie pliki zabezpieczamy w ten sposób przed ewentualną utratą w wyniku awarii dysku, na którym się znajdują.

4. Nowoczesna przeglądarka

Korzystanie z sieci nierozerwalnie łączy się z używaniem przeglądarki internetowej. Dostępne na rynku, choć niezbyt liczne różnią się od siebie np. w kwestii zapewniania bezpieczeństwa użytkownikowi przed wirusami. Czym charakteryzuje się dobra przeglądarka? Przede wszystkim powinna blokować dostęp do zawirusowanych witryn, a także do stron, które są podejrzane o wyłudzanie danych. Jeśli chcesz dodatkowo zwiększyć ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, to skorzystaj również z coraz bogatszej oferty wszelkich rozszerzeń i wtyczek.

5. Rozwaga

Ataki w sieci i wirusy komputerowe wykorzystują najczęściej nieświadomość i nieuwagę użytkowników. Dlatego też warto wprowadzić kilka skutecznych rozwiązań do swojej codziennej działalności internetowej:

• funkcja Kontroli Użytkownika (UAC);
• ustawienia prywatności przeglądarki;
• zapora np. systemowa;
• blokowanie wyskakujących okienek i reklam;
• ignorowanie wiadomości e-mail i załączników od nieznanych nadawców;
• instalacja legalnego oprogramowania;

Jeśli pomimo zastosowania wszelkich zasad bezpiecznego korzystania z sieci doszło do zainfekowania sprzętu złośliwym oprogramowaniem, to należy skorzystać z pomocy specjalistów.

Zobacz też: dlaczego firma potrzebuje profesjonalnej strony internetowej.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy