Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaOchrona zdrowiaSanatoria, uzdrowiska

Artykuł: 6 najpiękniejszych polskich uzdrowisk

Dodaj zlecenie

6 najpiękniejszych polskich uzdrowisk

6 najpiękniejszych polskich uzdrowisk
Autor: KarolinaRoksela   |   12 maj 2021, 8:37   |   Dział: Artykuły

Możemy je znaleźć nie tylko nad morzem czy w górach, ale na terenie całego kraju. To miejsca pełne walorów przyrodniczych, które pozwalają jednocześnie na rehabilitację i leczenie. Polskie uzdrowiska należą do najlepszych w centralnej części Europy. Sprawdź, które miejscowości szczególnie warto odwiedzić ze względu na ich niepowtarzalny klimat i charakter.

Czym są uzdrowiska?

Na terenie Polski znajduje się 45 najsłynniejszych uzdrowisk, które charakteryzują się wyjątkowymi właściwościami leczniczymi. Ich największe zagęszczenie znajduje się na południu i północy kraju. Pobyt w takich miejscach jest jedną z popularnych form leczenia różnorakich schorzeń i dolegliwości. Odpowiedni status miejscowość kuracyjna zyskuje po spełnieniu określonych warunków. Są to przede wszystkim:

• szczególne właściwości prozdrowotne klimatu;
• naturalne surowce lecznicze;
• spełnianie wymagań o ochronie środowiska;
• posiadanie urządzeń oraz zakładów lecznictwa uzdrowiskowego;
• odpowiednia infrastruktura np. transportu zbiorowego czy gospodarki energetycznej.

Uzdrowiskowe miejscowości w Polsce występują przede wszystkim nad morzem i jeziorami, w górach i na nizinach.

Najciekawsze uzdrowiska w kraju

1. Ciechocinek

Kompleks tężniowy znajdujący się nieco ponad 200 kilometrów od Warszawy to najdłuższy tego typu obiekt w Europie. Nic więc dziwnego, że Ciechocinek należy do najważniejszych uzdrowisk w Polsce. Kuracjusze chętnie wybierają to miejsce ze względu na kąpiele borowinowe, siarkowe i solankowe oraz zdrowotny, a także korzystny dla funkcji wypoczynkowej mikroklimat.

Na terenie „Perły Kujaw” znajdują się liczne szpitale, kliniki uzdrowiskowe oraz sanatoria. Można leczyć tutaj przede wszystkim schorzenia reumatyczne, kobiece, ortopedyczno-urazowe oraz układu oddechowego, nerwowego i krążenia.

2. Lądek-Zdrój

Położony niedaleko Śnieżnika Lądek-Zdrój to jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce. Charakteryzuje się podgórskim i łagodnym klimatem. Za największą zaletę tej kuracyjnej miejscowości uznaje się lądeckie wody. Szczególnie ważną rolę odgrywa siedem źródeł wód leczniczych, które posiadają unikalne w skali kraju prozdrowotne właściwości. W popularnym kurorcie można leczyć schorzenia neurologiczne, ortopedyczne oraz reumatyczne.

3. Busko-Zdrój

Pomiędzy Górami Świętokrzyskimi a Jurą Krakowsko-Częstochowską znajduje się jedno z najciekawszych miejsc należących do Polskiej Grupy Uzdrowisk. To właśnie w tej leczniczej miejscowości najdłużej świeci słońce i średnia temperatura powietrza również jest najwyższa w porównaniu do tego typu miejsc. Charakterystyczną zaletą Buska-Zdroju są bogate złoża leczniczych wód siarkowych. Pitne kuracje i prozdrowotne kąpiele obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi, a także działają regeneracyjne, odtruwająco i przeciwzapalnie.

4. Szczawnica

Jedna z „pereł Polski południowej” znajdująca się w dolinie Grajcarka na pograniczu Pienin i Beskidu-Sądeckiego. Poza Pienińskim Parkiem Narodowym czy spływem przełomem Dunajca uzdrowisko oferuje wiele właściwości prozdrowotnych. Szczawnica charakteryzuje się specyficznym mikroklimatem oraz obecnością źródeł wód mineralnych. Z tego powodu tę kuracyjną miejscowość wybierają na przykład pacjenci ze schorzeniami przewodu pokarmowego i oddechowego. Jest to miejsce wyjątkowo atrakcyjne przez cały rok – w szczególności zimą.

5. Kamień Pomorski

Choć posiada bogatą historię i wiele cennych zabytków to należy do grupy zapomnianych uzdrowisk. Dla wielu Polaków jest to przede wszystkim miejsce historyczne z bogatą architekturą. Tradycje lecznicze zaczęły się tworzyć tutaj pod koniec XIX w. Był to moment odkrycia pokładów borowiny oraz solanki jodobromowej. Miejscowość kuracyjną wybierają przede wszystkim osoby potrzebujące leczenia chorób kardiologicznych, ortopedycznych czy neurologicznych.

6. Kołobrzeg

Jedna z najchętniej wybieranych destynacji wakacyjnych urlopów stanowi również bardzo popularne miasto uzdrowiskowe nad morzem. Z tym wyjątkowym miejscem wiąże się ponad dwustuletnia historia leczenia różnorodnych dolegliwości. Kołobrzeg ze względu na dostęp do Bałtyku może pochwalić się morskim powietrzem zawierającym jod, wapń i brom. To dokonała opcja dla osób z chorobami układu krwionośnego i oddechowego. Podstawą zabiegów odnowy biologicznej są okoliczne złoża borowiny.

Zobacz również: 7 najpopularniejszych propozycji na urlop w Polsce.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy