Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaPozostałe

Artykuł: 8 zasad bezpiecznego opalania

Dodaj zlecenie

8 zasad bezpiecznego opalania

8 zasad bezpiecznego opalania
Autor: KarolinaRoksela   |   2 cze 2021, 16:05   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Pozostałe

Sezon wakacyjny to idealny czas na korzystanie z pięknej pogody i ciepłych dni. Ekspozycja na promienie UV niesie za sobą wiele korzyści. Nadmierne opalanie może jednak doprowadzić do poważnych konsekwencji (nie tylko oparzeń słonecznych). Jak uzyskać zdrowo i szybko złocisty odcień skóry? W naszym poradniku znajdziesz najważniejsze zasady ochrony podczas kąpieli słonecznych.

Czy opalanie jest zdrowe?

Promieniowanie słoneczne niesie za sobą wiele korzyści. Sprzyja poprawie nastroju, kojarzy się z odpoczynkiem i plażowaniem, dostarcza witaminy D oraz wiąże się z różnymi właściwościami zdrowotnymi: łagodzeniem bólu mięśni czy ochroną przed mikroorganizmami. Dzięki ekspozycji na słońce powstaje również widoczna opalenizna. Można ją uzyskać również poprzez wizytę na solarium.

Jednak nie bez przyczyny wielu wyspecjalizowanych dermatologów wskazuje na niebezpieczne skutki opalania. Na słońce można się bowiem uczulić, a długotrwałe oddziaływanie promieni UV jest przyczyną starzenia i niezdrowego wyglądu. Nadmierna ekspozycja może doprowadzić do udaru cieplnego i nowotworów skóry. Dlatego też warto postawić na odpowiednią ochronę podczas kąpieli słonecznych.

Jak bezpiecznie się opalać?

1. Przygotuj skórę do sezonu

Jeśli planujesz opalanie latem, to możesz się do tego odpowiednio wcześnie przygotować. Warto na przykład włączyć do swojej diety właściwą dawkę antyoksydantów, które ochronią skórę przed negatywnym wpływem wolnych rodników. Ponadto tuż przed sezonem zrezygnuj z części zabiegów kosmetycznych np. mikrodermabrazji czy peelingów z kwasami. Gdy nadejdą pierwsze słoneczne dni, to stopniowo zwiększaj czas przebywania na słońcu.

2. Opalaj się w bezpiecznych godzinach

Szczególnie w sezonie wakacyjnym często zastanawiamy się, kiedy można się opalać. Jeśli chcemy rozsądnie korzystać ze słońca, to przede wszystkim powinniśmy pamiętać, aby nie robić tego w godzinach 11-15, choć to właśnie wtedy opalenizna powstaje najszybciej. Jest to bowiem moment w ciągu dnia, gdy promieniowanie jest najbardziej szkodliwe. Lepiej pozostać w tym czasie w cieniu.

3. Stosuj kremy z filtrem

Ważną regułą w świadomym opalaniu jest stosowanie odpowiednich kosmetyków ochronnych. Wybierając krem z filtrem, należy pamiętać o rodzaju karnacji i specyfice swojej skóry. Najczęściej spotykamy produkty z SPF od 10 do 50. Ich wysokość musimy dopasować do naszych indywidualnych potrzeb.

Pamiętajmy również, aby nie używać przeterminowanych produktów i nanosić na ciało w trakcie ekspozycji na słońce odpowiednią ilość kremu czy olejku ochronnego. Nie można zapominać również o reaplikacji kosmetyków po 2-3 godzinach, aby uchronić się przed czerwoną skórą po opalaniu.

4. Chroń wrażliwe miejsca

Jak bezpiecznie się opalać? Podstawę powinna stanowić odpowiednia ochrona miejsc najbardziej narażonych na poparzenia słoneczne np. nosa, karku czy ramion. Warto zaaplikować na te części ciała większą ilość kosmetyków z filtrem.

Nie zapominajmy również o zabezpieczeniu oczu, ust czy włosów. Zaopatrzmy się więc w okulary przeciwsłoneczne i pomadki ochronne. Aby skryć fryzurę przed promieniowaniem, możemy postawić na upięcie przykryte odpowiednim nakryciem głowy. To może uchronić nas przed udarem słonecznym.

5. Zadbaj o znamiona i pieprzyki

Ochrona wszelkich znamion to bardzo ważna zasada bezpiecznego opalania. Nadmierna ekspozycja skórnych zmian na słońce może bowiem doprowadzić do rozwinięcia czerniaka – złośliwego nowotworu. Do zabezpieczenia takich miejsc można wykorzystać krem z filtrem, ubranie lub plaster.

6. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu

Najczęściej i najchętniej opalamy swoje ciało w sezonie letnim. To zazwyczaj okres największych upałów, dlatego nasz organizm potrzebuje wtedy dużo więcej wody niż zazwyczaj. Właściwe nawodnienie wpływa na regenerację skóry oraz zmniejsza ryzyko udaru słonecznego. Poza piciem wody i innych orzeźwiających napojów warto postawić na sezonowe owoce i warzywa.

7. Zwróć uwagę na zażywane leki

Przyjmowanie leków fotouczulających jest kluczowym przeciwwskazaniem do opalania się. Wystąpienie nadwrażliwości na światło słoneczne mogą spowodować na przykład preparaty na cukrzycę, antybiotyki, antydepresanty czy też tabletki antykoncepcyjne, moczopędne oraz przeciwnowotworowe. Podobne objawy mogą pojawić się po spożyciu niektórych ziół m.in. kopru włoskiego czy dziurawca oraz warzyw np. marchwi i selera naciowego.

8. Zatroszcz się o skórę po opalaniu

Ekspozycja na słońce może podrażnić i wysuszyć skórę. Z tego powodu niezwykle ważne stały się zabiegi pielęgnacyjne po opalaniu. Tuż po kąpieli słonecznej warto zdecydować się na chłodny prysznic. Poza tym ukojenie dla opalonej skóry przyniosą kosmetyki i preparaty na bazie aloesu, pantenolu, witaminy A i E, mentolu, allantoiny czy lanoliny. Dzięki temu uzyskasz odpowiednie nawilżenie i szybszą regenerację.

Poznaj również najlepsze metody depilacji ciała.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy