Separacja to opcja zdecydowanie tańsza od rozwodu i całkowicie odwracalna. W przypadku, gdy para pragnie się rozstać, z powodzeniem może podjąć decyzję o separacji. Sąd orzeka ją jeżeli uzna, że nastąpił zupełny rozkład pożycia małżonków. Separację można cofnąć, czyli możliwe jest uratowanie związku. Jej zniesienia dokonuje się wtedy, gdy obie strony wyrażą takie żądanie. Nie jest istotne po ilu latach od ustanowienia separacji pojawiła się chęć jej cofnięcia. Sąd może również orzec, która ze stron ponosi winę za wspomniany wcześniej rozkład pożycia, jednak istnieje możliwość odstąpienia od tego typu czynności.
Sytuacja staje się bardziej skomplikowana, gdy w małżeństwie są dzieci. W takim przypadku sąd nie orzeknie separacji chyba, że z tego powodu nie ucierpiałoby wspólne dobro małoletnich potomków. Jeśli separacja zostanie orzeknięta, sąd decyduje o podziale władzy rodzicielskiej nad wspólnym niepełnoletnim dzieckiem małżonków. Najlepszym sposobem byłoby uporządkowanie i uregulowanie kontaktów z dzieckiem. Mogłoby to wpływać korzystnie nie tylko na dziecko, ale również na oboje rodziców.
W momencie orzeknięcia separacji, powstaje również rozdzielność majątkowa między małżonkami. Od tej chwili każda ze stron zarabia tylko na swój rachunek. Jeżeli istnieje taka potrzeba, sąd może dokonać podziału dotychczasowego majątku. W przypadku wspólnego mieszkania, to sąd decyduje o sposobie dalszego korzystania z nieruchomości. Uwzględnia potrzeby dzieci i małżonka, który ewentualnie będzie posiadał większą władzę rodzicielską. Możliwe jest także złożenie wniosku do sądu o eksmisję małżonka.