Prawo ukraińskie nie przewiduje ograniczeń co do formy prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie przez obcokrajowców. Najczęściej wybierana forma prowadzenia biznesu to Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (tzw. TOW ).
AGENSTI LEGAL&TAX : ZAŁOŻENIE FIRMY NA UKRAINIE
Prawo ukraińskie nie przewiduje ograniczeń co do formy prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie przez obcokrajowców. Najczęściej wybierana forma prowadzenia biznesu to Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (tzw. TOW ).
Ustawodawstwo Ukrainy, z niewielką ilością wyjątków, nie przewiduje ograniczeń, zezwoleń lub odrębnych procedur dla założenia lub nabycia udziału w Sp. z o.o. przez cudzoziemców – w tym obywateli RP lub osób prawnych z Polski. Chociaż są również ograniczenia (np. beneficjentem końcowym operatora obsługi klientów wielokanałowej sieci cyfrowej na obszarze całego państwa może być tylko obywatel Ukrainy).
Obywatele Polski oraz osoby prawne z Polski prawie zawsze mają możliwość założenia spółki na Ukrainie bez koniecznego udziału w kapitale zakładowym partnera lokalnego. Kapitał zakładowy spółki może symbolicznie wynosić 1 hrywnę.
Dla założenia spółki na Ukrainie obywatel Polski ma otrzymać numer identyfikacji podatkowej w urzędzie podatkowym na Ukrainie. Jest to prosta i bezpłatna procedura. Wystarczy oświadczenie o NIP w języku ukraińskim oraz przetłumaczony na język ukraiński dowód osobisty oraz paszport. Procedura ta może zostać przeprowadzona przez oficjalnego przedstawiciela.
W trakcie założenia spółki założyciele mogą zawrzeć umowę założycielską (w prawie ukraińskim „korporatywny dohovir”), żeby ustalić szczególne warunki współpracy. Przybliżony wzór umowy założycielskiej można pobrać na naszym portalu internetowym przez formularz kontaktowy .
Procedura podpisania dokumentów w celu założenia spółki, w tym statutu spółki, oraz rejestracja państwowa spółki mogą zostać załatwione w ciągu jednego dnia bez koniecznej obecność założycieli na Ukrainie. Przybliżony wzór statutu można pobrać na naszym portalu internetowym przez formularz kontaktowy .
Warto także wiedzieć że aport do kapitału zakładowego nie jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT), a mienie, które zostało sprowadzone na Ukrainę jako aport do kapitału spółki, jest zwolnione od cła wwozowego .
Więcej na https://agensti.com/blog-1/inwestycje-na-ukrainie-zalozenie-firmy-zaktualizowany
http://agensti.com/blog-1/inwestycje-na-ukrainie-zalozenie-firmy-zaktualizowany