Aresztowanie tymczasowe bywa bardzo traumatycznym przeżyciem, zwłaszcza w przypadku, gdy dana osoba jest przekonana o swojej niewinności. Warto zatem wiedzieć, jakie prawa ma podejrzany skazany na areszt tymczasowy oraz jak powinien postępować.
Co to jest areszt tymczasowy
Areszt tymczasowy to nic innego, jak rodzaj środka zapobiegawczego, który w świetle prawa określany jest jako najsurowszy. Polega on na umieszczeniu podejrzanego lub oskarżonego w areszcie w celu izolacji go od świata zewnętrznego.
Okoliczności zastosowania aresztu tymczasowego
Areszt tymczasowy może być zastosowany wówczas, gdy istnieją przesłanki do tego, iż obecność podejrzanego lub oskarżonego na wolności może zaburzyć prawidłowy tok postępowania w sprawie, a także wówczas, gdy istnieją uzasadnione podstawy, iż popełnił on zarzucany czyn. Przesłanki do stosowania aresztu tymczasowego zostały określone w art. 258 kodeksu postępowania karnego.
Areszt tymczasowy – i co teraz?
Areszt tymczasowy stosowany jest na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Oczywiście w niektórych przypadkach może zostać zasądzone wydłużenie tego okresu o kolejne 3 miesiące. Jednak całkowity okres aresztu nie może przekroczyć 12 miesięcy, gdyż jest to maksymalny czas, w którym prokurator jest zobowiązany zebrać odpowiednie materiały do sprawy.
W momencie aresztowania podejrzany lub oskarżony powinien od razu skontaktować się z http://kancelariaea.pl/o-kancelarii.htmldobrym adwokatem. Ten pomoże mu przejść przez kolejne etapy postępowania, a także doradzi, jak skonstruować zażalenie na postępowanie sądu. Należy jednak pamiętać, iż pismo z zażaleniem musi zostać złożone w przeciągu siedmiu dni od daty otrzymania powiadomienia o orzeczeniu sądu w sprawie tymczasowego aresztowania.
Autor: http://kancelariaea.pl/Skuteczna Kancelaria Adwokacka z Wrocławia
Czytaj również blog: https://eprawnik.wordpress.com/2015/04/21/przeslanki-do-tymczasowego-aresztowania/https://eprawnik.wordpress.com/2015/04/21/przeslanki-do-tymczasowego-aresztowania/