Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaOchrona zdrowia

Artykuł: Arytmia serca - czym jest i jak ją rozpoznać

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Arytmia serca - czym jest i jak ją rozpoznać

Arytmia serca - czym jest i jak ją rozpoznać
Autor: mareckki   |   30 mar 2015, 15:35   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Ochrona zdrowia

Arytmia serca to zaburzenie rytmu pracy serca. Może być on przyspieszony, spowolniony lub nieregularny. Wiele osób lekceważy tę przypadłość, uznając ją za przejściową, tymczasem może się ona stać poważnym problemem prowadzącym do różnych innych chorób, które mogą zagrozić życiu. Ma ona wiele postaci, ale na szczęście można ją skutecznie wyleczyć. Powinni ją leczyć wykwalifikowani kardiolodzy.

Arytmia często powstaje z powodu choroby niedokrwiennej serca, zaburzenia poziomu elektrolitów we krwi lub przedawkowania leków. Niekiedy jest to wada dziedziczona genetycznie. Może mieć ona postać napadową, czyli pojawiającą się od czasu do czasu lub może być długotrwała, utrzymująca się dłuższy czas. Do jej powstania przyczyniają się także: palenie papierosów, podwyższony poziom cholesterolu oraz zaburzenie pracy układu krwionośnego. Z wiekiem rośnie ryzyko zachorowań na tę przypadłość.

Kiedy uznaje się, że serce ma arytmię? Prawidłowo pracujące serce, czyli pracujące równo, miarowo, wykonuje pracę z częstotliwością od 60 do 100 uderzeń na minutę. Zdrowe serce w stanie spoczynku bije 60 razy, przy zwiększonym wysiłku rośnie do 100 uderzeń. Przy bardzo dużym wysiłku, na przykład treningu może bić nawet od 130 do nawet 180 uderzeń na minutę. W przypadku sportowców serce może pracować wolniej, gdy jest w czasie spoczynku. Bicia są miarowe, serce uderza w równych odstępstwach. W czasie snu serce również zwalnia. Niektóre leki mogą mieć wpływ na rytm pracy serca, na przykład leki na astmę lub alergię. Jeżeli jednak odczuwalne jest tak zwane kołatanie serca, szybkie i niejednostajne, może to być powód do zmartwień, gdyż może to oznaczać arytmię. Tak samo jest w przypadku, gdy czujemy, że serce w nienaturalny sposób zwalnia.

Pacjenci cierpiący na arytmię uskarżają się na uczucie jakby ich serce się zatrzymywało, przeskakiwało. Możliwe jest również uczucie ukłucia. Objawy te mogą powodować skurcze serca, które również nie są naturalne dla jego pracy. Arytmia powoduje osłabienie, duszności, bóle w klatce piersiowej i uczucie gorąca. Gdy arytmia staje się zaawansowana, czyli tak zwana groźna arytmia, może doprowadzić do zaburzeń równowagi, zatrzymania pracy serca a nawet do śmierci.

Arytmia występuje w kilku postaciach, najczęstsze to: tachykardia, bradykardia, skurcze komorowe i nadkomorowe, migotanie przedsionków, częstoskurcz komorowy i nadkomorowy. Migotanie komór uznaje się za najgroźniejszą odmianę arytmii, ponieważ może doprowadzić do zatrzymania akcji serca. Jeśli pacjent w porę nie zostanie defibrylowany, może umrzeć. Aby móc rozpocząć leczenie arytmii serca należy w pierwszej kolejności poznać jej przyczynę, by móc ją wyeliminować. Jeżeli jest to jakiś niezdrowy nawyk lub jeśli powstała w wyniku jakieś choroby lub schorzenia, należy ją wyleczyć. W celu rozpoznania, czy jest to arytmia łagodna, złośliwa lub potencjalnie złośliwa oraz inne jej właściwości, potrzebne będzie wykonanie szeregu badań, takich jak RTG klatki piersiowej, ECHO serca, test wysiłkowy lub koronarografię. Lekarze zalecają przede wszystkim zmianę trybu życia – prawidłową dietę, w miarę możliwości utrzymywanie prawidłowej wagi ciała, zrezygnowanie z papierosów i leczenie współistniejących chorób, jeżeli występują. Ponadto powinno się przyjmować leki. Jeżeli chcemy prowadzić aktywność fizyczną powinien nas doglądać lekarz rodzinny.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy