Kiedy wybierzemy już sposób zakupu obrazów i nasz wybór padnie na aukcje dzieł sztuki, warto zapoznać się z ich rodzajami i zasadami ich prowadzenia. Wyróżniamy trzy podstawowe typy aukcji: angielską, holenderską i system Vickreya. W systemie angielskim licytacja rozpoczyna się od ustalonej wcześniej ceny minimalnej i nabywcą zostaje ten, kto zaoferuje najwyższą kwotę. W licytacji holenderskiej cena obiektu jest natomiast stopniowo obniżana, a aukcję wygrywa ten, kto pierwszy zaakceptuje proponowaną kwotę. Istnieje jeszcze system Vickreya, w którym nabywcą zostaje osoba, która w zamkniętej kopercie zadeklarowała najwyższą cenę, przy czym płaci ona równowartość drugiej co do wielkości kwoty.
Przed wystawieniem przedmiotu na aukcję, każdy z nich musi zostać wyceniony przez rzeczoznawcę domu aukcyjnego, bądź galerii i uzyskać certyfikat autentyczności. Następnie umieszczany jest w katalogu i publicznie prezentowany potencjalnym nabywcom. Poza obrazami i dziełami sztuki na aukcjach można także nabyć wytwory rzemiosła artystycznego czy zabytkowe wyroby witrażowe.
Przebieg publicznej sesji aukcyjnej uzależniony jest od przepisów prawa miejscowego, wewnętrznego regulaminu domu aukcyjnego i obowiązującego zwyczaju. W większości domów aukcyjnych aby móc wziąć udział w licytacji należy wpłacić tzw. wadium czyli kaucję, zastaw. Licytować można osobiście, przez telefon, internet, lub przez złożenie zlecenia. Wejście na salę aukcyjną jest w większości przypadków wolne, jedynie chcąc wziąć aktywny udział w licytacji musimy wnieść pewna opłatę.
W polskim systemie aukcyjnym, w przeciwieństwie do Zachodu, większą prowizję płacą sprzedający. Wiąże się to z obowiązującym na terenie naszego kraju prawem, które w znaczący sposób ogranicza możliwość wywiezienia za granicę dzieł starszych niż 55 lat. Aby tego dokonać należy wcześniej uiścić opłatę w wysokości 25 % ich wartości.
Największymi pod względem obrotów i renomy domami akcyjnymi na świecie są londyńskie Sotheby’s i Christie’s. W Polsce również istnieje szereg tego rodzaju instytucji, wśród których prym wiodą warszawska Agra-Art, Polswiss Art, Rempex i Desa Unicum. Większość z nich posiada swoje strony internetowe, na których na bieżąco zamieszcza informacje o organizowanych aukcjach i dostępnych na nich dziełach sztuki.