Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaOchrona zdrowiaSzkoły rodzenia i położne

Artykuł: Bezpieczne odżywianie w ciąży

Dodaj zlecenie

Bezpieczne odżywianie w ciąży

Bezpieczne odżywianie w ciąży
Autor: karolinau   |   30 mar 2015, 16:36   |   Dział: Artykuły

Co jeść, a czego unikać w czasie ciąży?

Alkohol
Dowody łączące alkohol z wadami wrodzonymi dzieci są nadal niejednoznaczne. Wiadomo, że nadużywanie alkoholu może być szkodliwe dla dziecka, zwłaszcza we wczesnych etapach ciąży, jednak efekt niskiego do umiarkowanego spożycia alkoholu jest mniej jasny. Niektóre badania wskazują, że nie powoduje on żadnych efektów, podczas gdy inni wskazują, że nawet najmniejsza dawka może być szkodliwa. Najlepiej jest unikać alkoholu, jeśli to możliwe.

Napoje zawierające kofeinę
Herbata, kawa i cola - wszystkie zawierają kofeinę. Nie ma konkretnych dowodów świadczących o wpływie dużych ilości kofeiny na rozwijające się dziecko, jednak warto zachować umiar: do 2 filiżanek kawy, herbaty lub coli. Nie zapominać, że coca-cola zawiera także duże ilości cukru. Niektóre napoje energetyczne mogą również zawierać duże ilości kofeiny lub guarany, które nie są zalecane dla kobiet w ciąży.

Wątróbka

Wątróbka jest bogatym źródłem żelaza, jednak tylko małe ilości. Po 50 gramów tygodniowo, w większości są zalecane, ponieważ wątroba zawiera bardzo duże ilości witaminy A. W nadmiarze może być szkodliwa dla rozwijającego się dziecka. Nie ma z kolei niebezpieczeństwa nadmiernego spożycia witaminy A pochodzącej z innych pokarmów.

Suplementy
Suplementy witaminowe należy również dokładnie sprawdzić pod kątem zawartości witaminy A. Witamina A występuje w dwóch formach, jako retinol i beta-karoten. Ten drugi jest uważany za bezpieczny nawet w dużych dawkach, ale suplementy zawierające retinol (rodzaj witaminy znajdujący się w wątrobie) należy unikać, dawka może być zbyt wysoka. Należy skontaktować się z farmaceutą w razie wątpliwości.

Ryby
Ryby są dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega 3, które są niezbędne do rozwoju tkanki mózgowej i układu nerwowego u dziecka. Tłuste ryby takie jak łosoś, sardynki, śledź, makrela i tuńczyk są najlepszym źródłem. Istnieją również mniejsze ilości tych kwasów tłuszczowych w orzechach włoskich, szpinaku, soi, siemieniu lnianym i rzepaku (olej i margaryna). Ogólnie spożywanie ryb jest zalecane dla wszystkich ludzi. Jednak ze względu na możliwe wyższe poziomy rtęci, jedzenie niektórych gatunków ryb powinno być ograniczone.
Owoce morza i morskie ryby nie powinny być spożywane częściej niż raz na dwa tygodnie przez kobiety w ciąży, kobiet planujących ciążę, lub dzieci do 6 lat. Jeśli te są jednak spożywane, żadne inne ryby nie powinny być spożywane w ciągu dwóch tygodni. Ograniczyć także okonia morskiego, lub suma do jednego na tydzień.

Zapobieganie chorobom żywieniowym
Ryzyko zarażenia chorób wszystkich rodzajów żywności przenoszonych w czasie ciąży może być zmniejszone poprzez dbanie o higienę, czyli mycie rąk przed przygotowywaniem żywności, zapewnienie świeżych i odpowiednio schłodzonych produktów, a także unikanie krzyżówek ciepłych i zimnych potraw.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy