Budując dom mamy wizję pięknie wystrojonych wnętrz, zielonego trawnika i przede wszystkim szczęśliwej rodziny. Często wizja końcowego efektu przysłania nam detale, o które należy zadbać w czasie budowy domu. Szczęśliwa rodzina to przede wszystkim bezpieczna rodzina i to w różnych aspektach finansowym i egzystencjonalnym. Poczucie tego bezpieczeństwa ma zapewnić również dom.
Są rzeczy, o które możemy zadbać już na etapie budowy domu, ale są też niestety zagrożenia, przed którymi trudno się uchronić. Przed powodzią, trąbą powietrzną czy inną klęską żywiołową trudno zabezpieczyć dom – od takich nieszczęść powinniśmy po prostu się ubezpieczyć. Właściwa entylacja, konstrukcja kominka czy pieca, izolacja instalacji gazowe i elektrycznej – o to możemy bez problemu zadbać, co powinno znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa w naszym domu.
Nad projektem domu czuwa architekt, a później kierownik budowy. Osoby te z racji wykształcenia i doświadczenia mają ogromna wiedzę, dlatego warto skonsultować z nimi rozwiązania wykorzystane w danym domu. Doradzą one na jaki budulec postawić – od najprostszej cegły po materiały do budowy kominków, doradzą jak wykończyć poszczególne elementy domu oraz jak zadbać o bezpieczeństwo w czasie budowy domu, ale również i o ich odpowiednie wykończenie, tak aby budynek był bezpieczny już w czasie jego użytkowania.
Przechodząc już do konkretów. Wcześniej wskazałem na kilka takich newralgicznych elementów, które mogą być zagrożeniem dla bezpieczeństwa domu – kominki, piece, instalacje gazowe i elektryczne. Zaczynając od końca, a więc od instlacji i przewodów. Tutaj należy przede wszystkim postawić na profesjonalistę. Oczywiście w sąsiedztwie znajdzie się niejeden pan Krzysio czy Wacek, ale musimy mieć zaufanie do osoby, która będzie odpowiedzialna za złącza, przewody itd. Wystarczy złe połączenie, a ryzyko zwarcia czy nawet pożaru wywołanego przez instalację gwałtownie rośnie. Należy także udokumentować schmat instalacji, aby w przyszłości, w czasie przebudowy czy remontu nie mieć niespodzianek.
Piece i kominki mogą być źródłem bardzo różnych zagrożeń – pożarów, pękania ścian w wyniku wysokiej temperatury, zaczadzenia z powodu złej wentylacji. Aby uniknąć tych niespodzianek należy zadbać o właściwe materiały oraz o fachową ich instalcję. Obecnie dostępne są profesjonalne materiały do budowy i izolacji i kominków, i pieców – płyty do kominków, materiały izolacyjne, w tym dedykowane izolacje kominkowe i do pieców. Materiałów tych jest na prawdę dużo i są wysokiej jakości dlatego warto na nie postawić. Jak podkreślają eksperci – nie warto oszczędzać na materiałach, bo później ta oszczędność może wiele kosztować.
Dodatkowo warto postawić na profesjonalistów, którzy zadbają o właściwą instalację czy to kominków, czy piecy C.O. Być może będzie to nieco kosztowniejsze niż samodzielne zmaganie się z ich konstrukcją, instalacją i uruchamianiem, ale będziemy mieć gwarancję, że wszystko zrobione jest jak należy.
Budując dom należy mieć na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo. Na nim nie można oszczędzać. Warto stawiać na rozwiązania bezpieczne, materiały o najwyższej jakości. Być może większy koszt budowy będzie dosyć trudny do uniesienia, ale należy pamiętać, że w perspektywie przyniesie również znaczne korzyści finansowe.