Bezprawne wypowiedzenie umowy przez pracodawcę ma miejsce wówczas, gdy czynność ta jest nieuzasadniona. Do najczęściej spotykanych przypadków zwolnienia nieuzasadnionego jest wypowiedzenie z terminem krótszym niż wymagany, wypowiedzenie bez konsultacji z odpowiednimi instancjami związkowymi, wypowiedzenie, które nie miało odpowiedniej formy oraz gdy pracownik nie został poinformowany o przysługujących mu środkach prawnych od wypowiedzenia.
Środki ochrony przed bezprawnym wypowiedzeniem
Kodeks pracy zapewnia pracownikowi możliwość użycia pewnych, określonych przepisami środków ochrony, które działają wyłącznie na żądanie pracownika, co zostało określone w art. 44 Kodeksu pracy. Zatem pracownik powinien odwołać się od decyzji o bezprawnym zwolnieniu do sądu pracy, który decyduje o tym, czy faktycznie zwolnienie nastąpiło niezgodnie z prawem. Jeśli orzeknie na korzyść pracownika, ten może skorzystać takich środków ochrony, jak odszkodowanie, wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy, powrót na stanowisko.
Odszkodowanie może zostać zasądzone wówczas, gdy pracownik nie chce powrócić na stanowisko lub odzyskać pracy.Wysokość odszkodowania może być równoznaczna kwocie wynagrodzenia za okres pracy od 2 tygodni do 3 miesięcy, jednak nie może być niższa niż kwota za okres pracy obejmujący wypowiedzenie.
W przypadku żądania otrzymania wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy należy pamiętać, iż jego wysokość jest określana na podstawie długości okresu wypowiedzenia: w przypadku wypowiedzenia krótszego niż 3 miesiące, wynagrodzenie przysługuje za okres nie dłuższy niż 2 miesiące, lecz jeśli długość wypowiedzenia wynosiła 3 miesiące, wynagrodzenie może zostać przyznane w wysokości nie wyższej niż za 1 miesiąc pracy.
Trzeci przypadek, gdy pracownik został przywrócony do pracy, może on również wnioskować o rekompensatę za uszczerbek, którego doznał w konsekwencji straty pracy.
Jak widać pracownik ma kilka możliwości dochodzenia swych prac przed sądem pracy wskutek bezprawnego zwolnienia. Warto pamiętać o tych możliwościach i wykorzystywać je, jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji. W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie sami podjąć się odwołania do sądu, warto skorzystać z pomocy http://kancelariaea.pl/adwokata, który wytłumaczy nam wszystkie możliwe drogi rozwiązania oraz pomoże przygotować odpowiedni wniosek, który zapewni nam wygraną w sprawie.
Zobacz również: https://eprawnik.wordpress.com/Blog prawniczo-pracowniczy