Systemów dachowych, które można wykorzystać przy kryciu dachów domów jednorodzinnych i innych budynków, jest wiele. Prócz dachówek ceramicznych i betonowych dużą popularnością na rynku cieszą się również blachodachówki tradycyjne oraz modułowe. Nie są to jednak jedyne pokrycia dachowe wykonane z wysokiej klasy aluminium ocynkowanego i powlekanego ochronnymi powłokami ceramicznymi. Podobną budową, ale inną formą cechują się blachy trapezowe. Czym one są, gdzie się je stosuje i jakie mają zalety?
Konstrukcja blach trapezowych
Blachy trapezowe podobnie jak różnego typu blachodachówki, wykonane są z wysokiej klasy aluminium, które jest ocynkowane i zabezpieczone różnymi powłokami ochronnymi np. wspomnianą posypką ceramiczną. Na rynku dostępne są równie odmiany stalowe, ale nie należy uznawać ich za wyroby wyższej jakości od tych produkowanych w rodzaju blach aluminiowych. W obu przypadkach zaś producenci i dystrybutorzy oferują pokrycia dachowe w formie wielkoformatowych arkuszy. Blachy trapezowe należy zatem przed montażem docinać, a przy ich zakupie trzeba zwracać uwagę na takie parametry jak:
- grubość blachy,
- rodzaj zabezpieczenia antykorozyjnego,
- rodzaje dodatkowych powłok ochronnych,
- długość i szerokość blachy,
- szerokość krycia rzeczywistego,
- wysokość profilu.
Ostatnia wymieniona własność znacznie wpływa na estetykę i zastosowanie konkretnej blachy trapezowej. Kupić można zarówno pokrycie z delikatnym profilem i przetłoczeniami, jak i z bogatszym wzornictwem w postaci swoistej fali. Bezsprzecznie przed wyborem danego producenta oraz modelu blachy trapezowej należy sprawdzać jej deklarację własności użytkowych, atest higieniczny, wyniki badań odporności na obciążenia skupione oraz zakres wytrzymałości na obciążenia według producenckiej tabeli zgodnej z normami PN-EN, ISO i DIN.
Zastosowanie blach trapezowych
Zastosowanie blach trapezowych w dekarstwie jest bardzo szerokie. Można je z powodzeniem wykorzystać przy kryciu dachów domów jednorodzinnych, apartamentowców, obiektów publicznych, odrestaurowanych kamienic oraz innych typów budynków. Nie trzeba przy tym martwić się o minimalne i maksymalne nachylenie – blacha trapezowa sprawdza się zarówno dla zadaszeń płaskich, jak i tych o dużym kącie nachylenia. Warto też dodać, że coraz częściej stanowi ona materiał elewacyjny nowoczesnych domów, tworząc wraz z dachem niemalże monolityczną i idealnie połączoną ze sobą obudowę. Takie rozwiązanie jest stosowane m.in. przy budowie obiektów jednorodzinnych w typie skandynawskich stodół z bezokapowym systemem rynien (inaczej systemy rynien pod elewacją). Ponadto blachy trapezowe cenione są przy aranżowaniu dachów budynków z lukarnami czy balkonami dachowymi.
Jeśli chodzi zaś o styl, blachy trapezowe najlepiej pasują dla obiektów w estetyce awangardowej, nowoczesnej, skandynawskiej i industrialnej. Szeroka oferta różnych kolorów pozwala je jednak zastosować również dla dachów budynków klasycznych. Wtedy jednak lepiej wybrać blachodachówkę modułową, która do złudzenia imituje wygląd dachówek ceramicznych. Każdy inwestor, który ma zaś problem z podjęciem właściwej decyzji dotyczącej zakupu odpowiedniego pokrycia dachowego, powinien zgłosić się o pomoc do firmy BLACH DACH z miejscowości Krobia. Oferuje ona szerokie usługi dekarskie, wliczając w to doradztwo techniczne i dostawę materiałów od sprawdzonych producentów.
Zalety blach trapezowych
Dachy z blach trapezowych przynoszą właścicielom wiele korzyści, a polscy inwestorzy coraz chętniej wybierają na pokrycia dachowe właśnie aluminiowe czy stalowe arkusze z wyraźnymi profilami. Do największych ich zalet zaliczyć można:
- lekką konstrukcję odporną na uszkodzenia mechaniczne i różne warunki pogodowe,
- wytrzymałość na korozję i silne porywy wiatru,
- uniwersalne zastosowanie i występowanie w wielu modelach kolorystycznych,
- prosty montaż niezależnie od tego, czy mowa o dachy dwuspadowym, czy wielopołaciowym,
- możliwość zastosowania przy remontach dachów starszych obiektów,
- wysokie walory estetyczne,
- łatwość w tworzeniu z ich wykorzystaniem dachów z oknami dachowymi czy świetlikami,
- surowy industrialny charakter,
- niską cenę,
- łatwość w wymianie, konserwacji czy naprawach,
- własność samooczyszczenia podczas deszczu czy rosy o poranku.