Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaLekarze specjaliściPsycholodzy, psychiatrzy

Artykuł: Blue Monday: prawda czy mit? 5 sposobów na ponury dzień w pracy

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Blue Monday: prawda czy mit? 5 sposobów na ponury dzień w pracy

Blue Monday: prawda czy mit? 5 sposobów na ponury dzień w pracy
Autor: KarolinaRoksela   |   3 sty 2022, 14:00   |   Dział: Artykuły

Co roku, w trzecim tygodniu stycznia możemy usłyszeć o Blue Monday. To według wielu osób najbardziej depresyjny dzień w ciągu 12 miesięcy. Teoria ta nie ma jednak naukowego potwierdzenia. Sprawdź, skąd wziął się niebieski poniedziałek i jego data. W poradniku podpowiadamy również, jak nie dać się przygnębieniu w pracy.

Co to jest Blue Monday 2022? Data najbardziej depresyjnego poniedziałku

Początek tygodnia, pierwszy dzień po weekendzie, pogoda nie nastraja pozytywnie, a już we wczesnych godzinach popołudniowych robi się ciemno – w taki warunkach nie trudno ulec ponurej i pesymistycznej atmosferze. Nic więc dziwnego, że to właśnie w trzeci poniedziałek stycznia ma według wielu wypadać najbardziej depresyjny dzień w roku, czyli Blue Monday.

W 2022 roku najgorszy w ciągu 12 miesięcy dzień wypada 17 stycznia. To właśnie wtedy według teorii, którą stworzył brytyjski psycholog i wykładowca Cliff Arnall kumulują się wszelkie niekorzystne zdarzenia. Na podstawie opracowanego przez siebie algorytmu stwierdził, że data Blue Monday to zawsze ostatni poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia w pierwszym miesiącu roku. Od 2011 przypada on jednak w trzecim tygodniu stycznia.

Blue Monday – najbardziej depresyjny dzień w roku?

Niebieski poniedziałek, czyli „smutny i przygnębiający dzień” z roku na rok zyskuje na popularności. Blue Monday opisywany jest w poważnych mediach czy dyskutowany na różnych forach. Poza tym wiele osób identyfikuje się z przypisanymi temu wydarzeniu uczuciami rozgoryczenia, melancholii i braku motywacji. Czy faktycznie słusznie uważany jest za najbardziej depresyjną datę w roku?

Zanim odpowiemy na to pytanie, warto dowiedzieć się, skąd wziął się termin Blue Monday i jak wskazano konkretną datę – jest to bowiem święto ruchome. Cliff Arnall opracował termin poprzez specjalny wzór matematyczny, który uwzględniał poniższe elementy:

Czynniki meteorologiczne – krótki dzień, mało słońca, niekorzystna pogoda charakterystyczna dla stycznia i zimowej pory roku.

Czynniki ekonomiczne: nadszarpnięty budżet po Bożym Narodzeniu i sylwestrze, terminy płatności kredytów, długi związane ze świąteczno-noworocznym szałem zakupowym oraz zachwianie finansowej stabilności.

Czynniki psychologiczne i emocjonalne: świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych, brak motywacji i poczucie konieczności podjęcia działań.

Mimo takiej argumentacji depresyjny poniedziałek od początku budził spore wątpliwości. Wielu badaczy wciąż zwraca uwagę na brak wiarygodnych obliczeń i źródeł potwierdzających teorię Arnalla. Dziś zalicza się ją do pseudonauki, ponieważ nie spełnia podstawowych reguł. Jakiś czas temu sam pomysłodawca przyznał, że Blue Monday i najgorszy dzień w roku to mit. Mimo że stał się popularnym hasłem reklamowym i chwytem marketingowym.

Jak radzić sobie z przygnębieniem? 5 sposobów nie tylko na niebieski poniedziałek

Obecnie nie jesteśmy w stanie udowodnić, że niebieski poniedziałek to rzeczywiście najbardziej depresyjny dzień w roku. Niemalejąca popularność tej teorii sprawia jednak, że przygnębiająca aura może się udzielić – szczególnie w pracy. Kiedy nic Ci nie wychodzi, czas przecieka przez palce, szef dorzuca nowe obowiązki, a koledzy mają kwaśne miny, to zastosuj się do poniższych zasad. Dzięki nim bezboleśnie przeżyjesz ponury dzień – nie tylko w Blue Monday.

1. Zaplanuj dzień z głową

Brak motywacji do działania to jeden z czynników, który może znacząco utrudnić wykonywanie obowiązków. Aby usprawnić swoją pracę nawet w najbardziej depresyjny poniedziałek roku, postaw na rozsądny plan działania. Podziel obowiązki na mniejsze zadania, a spełnianie kolejnych przyniesie więcej satysfakcji.

2. Nie pisz czarnych scenariuszy

Samospełniająca się przepowiednia to najgorsza rzecz, jaką możemy założyć w związku z trudnym dniem – nie tylko Blue Monday. Nie nastawiaj się źle na kolejne godziny pracy, jeśli pierwsza rzecz nie poszła po Twojej myśli. To od twojego nastawienia w dużej mierze zależy, jak poradzisz sobie z trudnościami.

3. Pamiętaj o przerwie

Wpadasz w wir obowiązków, aby zapomnieć o codziennych problemach? Nie pozwól sobie na to! Zachowaj balans między życiem prywatnym a zawodowym. A w pracy zapewnij sobie czas na przerwy i wykorzystaj go jak najlepiej: wyjdź na spacer, przewietrz głowę i zapomnij o problemach. Albo skorzystaj z następnego punktu:

4. Wygadaj się

Czasem najlepszym sposobem na poradzenie sobie z negatywnymi myślami np. podczas najbardziej depresyjnego dnia w roku, jest wyrzucenie z siebie tego, co nas trapi. Zwierzając się bliskim, możemy spojrzeć na sytuację z innej perspektywy. Może okaże się, że problem nie jest aż tak poważny? Pamiętaj, aby nie tłumić w sobie emocji.

5. Zadbaj o odpoczynek po pracy

Bez względu na datę pamiętaj, że na pracy świat się nie kończy. Dlatego warto zadbać o popołudniowe i wieczorne przyjemności. W najbardziej wymagającym dla siebie czasie możesz postawić na relaksujące kąpiele, wciągające lektury, maratony filmowe czy czas spędzony z bliskimi. Poza tym postaw na aktywność fizyczną i zdrową dietę.

Bez względu na to, czy wierzysz, że Blue Monday to najbardziej depresyjny dzień w roku, czy nie, to szczególnie w styczniu warto zadbać o siebie. Sprawiaj sobie w tym czasie dużo przyjemności i pamiętaj o ulubionych polepszaczach nastroju. Dzięki temu nawet niebieski poniedziałek nie będzie dla Ciebie wyzwaniem. A może skorzystasz wtedy z dni wolnych od pracy? Sprawdź, kiedy wziąć urlop w 2022 roku.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy