Ludzie, którzy cierpią na ból w dole pleców są zachęcani, aby pomóc sobie przez wykonywanie ćwiczeń fizycznych i rehabilitacyjnych, ale są rzadko poinstruowani. Dyskusja ta będzie stanowić podstawową wiedzę na temat przyczyn ból w dole pleców, i omówić odpowiednie kroki w celu ćwiczeń i rehabilitacji bólu pleców w dolnym obszarze.
Oczywiście, coraz lepiej to dopiero początek, bo kolejne epizody bólu pleców są dość powszechne w miarę upływu czasu. Czy cierpienie od pierwszego ataku bólu krzyża po rozległe zabiegi, a nawet interwencję chirurgiczną są najlepszym sposobem dla pacjentów? Aby uniknąć lub zminimalizować nasilenie nawrotów najlepsza jest rehabilitacja dokonywana poprzez odpowiednie ćwiczenia pleców.
Ćwiczenia i przyczyny bólu pleców
Istnieje kilka struktur w plecach, które mogą powodować i / lub przyczyniać się do powstawania bólów krzyża. Należą do nich:
Krążki międzykręgowe
Choć krążek jest niezwykle wszechstronną i silną strukturą zasadniczo działającą jako amortyzator podczas codziennych czynności, czasami dysk wypada, gdy istnieje nagła, nieoczekiwana siła (np. urazu, upadek, podnoszenie lub inne) lub z powodu zwykłego zużycia w czasie.
Aktywność jest potrzebna do utrzymania wymiany płynów w strukturach rdzenia i zmniejszyć obrzęk, który naturalnie występuje w tkankach otaczających. Obrzęk może jeszcze bardziej podrażnić nerwy, które zostały już dotknięte w wyniku przepukliny.
Zbiorowe tkanki miękkie wokół kręgosłupa, mięśni, więzadeł i ścięgien, są również bardzo ważne w utrzymaniu prawidłowej równowagi i siły nacisku szczególnie w obszarze rdzenia. Przy zmniejszonej aktywności, włókna więzadła i ścięgna mogą zacząć tracić sprężystość i mogą ulec rozerwaniu, gdy są obecne nagłe przeciążenia. W przeciwieństwie do płyt lub tkanki łącznej, jednak, tkanki miękkie mogą szybko regenerować się same.
Ponieważ mięśnie są w stałym kontakcie z centralnym systemem nerwowym, gniew lub lęk może powodować napięte mięśnie i skurcze mięśni. Stałe napięcie hamuje normalne funkcje mięśni i prowadzi do zapalenia mięśni i dalszych problemów ze stabilnością, co z kolei może prowadzić do przewlekłego ból w dole pleców.
Ostre vs przewlekłe bóle pleców
Ważne jest, aby pamiętać, że ostry ból różni się od bólu przewlekłego. Mamy doświadczenie ostrego bólu z nagłego uszkodzenia tkanek miękkich, np. skręconą kostkę. Ból taki jest natychmiastowy, ale po odpowiedniej doraźnej terapii szybki odchodzi.
W przeciwieństwie do ostrego bólu, jednak przewlekły ból nie koreluje z anatomicznymi obrażeniami. Składa się on na stały niski poziom stymulacji układu nerwowego, które w końcu staje się wzorem. Może to nawet trwać jako pamięć nerwowa. Układ nerwowy przystosowuje się do tej przewlekłej stymulacji i ból staje się źródłem bólu. Ból może nawet przejść do nieuszkodzonych obszarów.