Marzenia o tym, by zamieszkać we własnym domu z ogródkiem jest właściwie wpisane w archetyp szczęśliwego człowieka. Jest to pragnienie, jakie noszą w sobie wszyscy ludzie, których cechuje przyjacielskość, chęć założenia własnej rodziny i pielęgnowania domowego ogniska. Czasem jest to marzenie, które towarzyszy człowiekowi od dzieciństwa. Bywa też tak, że do takiego pragnienia dojrzewa się latami, gdy osobowość kształtuje się w mniej lub bardziej burzliwy sposób. Kiedy nadejdzie w życiu moment na osiedlenie się w domku z ogródkiem prawie jak ze snu, można skorzystać z kilku możliwości.
Można bowiem zakupić grunt, zatrudnić biuro architektoniczne, które wykona projekt budynku i rozpocząć budowę. Inna opcją jest kupienie domu z tak zwanego rynku wtórnego, czyli odkupienie od kogoś nieruchomości, która może być stara lub nowa, w różnym stanie technicznym i stojąca na działce o różnej powierzchni. Często w takim przypadku należy przygotować się na kompleksowe remonty. Kolejnym rozwiązaniem, w ostatnich latach bardzo zyskującym na popularności jest skorzystanie z tego, co oferują deweloperzy. Wrocław, podobnie jak wiele innych miast, wciąż rozrasta się dzięki osiedlom domków jednorodzinnych powstających na obrzeżach miasta. Deweloperzy proponują przeważnie domy w stanie deweloperskim, z niewielkim ogródkiem, położone na osiedlu składających się z takich samych domów. Często jest to osiedle strzeżone, gdzie wspólny dojazd do posesji jest zamykany szlabanem, a nie raz jest tam nawet całodobowa ochrona. Wiele osób zastanawia się, co jest korzystniejszym rozwiązaniem – samodzielna budowa domu czy zakup nowej, gotowej nieruchomości.
Do zalet skorzystania z tej drugiej oferty należy przewidywalność kosztów. Wiemy, ile płacimy i możemy namacalnie sprawdzić, zobaczyć na własne oczy, na co te pieniądze wydajemy. Koszt budowy domu jest naprawdę trudny do oszacowania. Choćbyśmy mieli kosztorys zrobiony przez profesjonalistę, nigdy nie będziemy mieć pewności, ile kosztuje budowa domu. Zawsze mogą pojawić się nieoczekiwane wydatki, związane z tym, że na przykład zdrożeją materiały budowlane, czy ze względu na glebę będzie trzeba coś wykonać inną techniką lub prace danej ekipy będą źle wykonane i będzie je trzeba powtórzyć, pokrywając koszty robót z własnej kieszeni. Jednak jeśli zdecydujemy się samodzielnie wybudować dom, będzie on bardziej dopasowany do naszych potrzeb. I prawdopodobne będzie on inny niż dom sąsiada. Sami możemy zadecydować, jak duży chcemy mieć ogródek, ile garaży będzie nam potrzebne i dokładnie omówić z architektem nasze potrzeby związane z ilością i wielkością poszczególnych pomieszczeń.