W dzisiejszych czasach postępu technologicznego, zaawansowanych rozwiązań i nowoczesności zapomina się o rozrywce jaką jest teatr. Ta, wydawać by się mogło, staromodna forma spędzania czasu jest jedyną w swoim rodzaju formą sztuki. Liczba osób chodzących do teatru wciąż rośnie, lecz nadal jest to nieliczna grupa.
Trochę historii.
Początki teatru sięgają aż czasów starożytnych. Pierwsze przedstawienia wystawiano w antycznej Grecji, czy Rzymie. Towarzyszyły one zazwyczaj obchodom ważniejszych świąt. W epoce średniowiecza sztuka teatralna lekko przygasła, ograniczając się jedynie do dramatów liturgicznych. Prawdziwy rozkwit sztuki teatralnej nastąpił w czasach renesansu i oświecenia. Głównym motorem napędowym tych zmian był do dziś znany Szekspir. Jego dzieła uważane są za kanon światowej twórczości. W sztuce tej duży wpływ odegrała Wielka Reforma Teatru. Miała ona miejsce w XIX I XX wieku i zmieniła zupełnie sposób postrzegania gry aktorskiej. Zrezygnowano z fantastyki na rzecz realizmu, czy naturalizmu.
Współcześnie.
Dziś teatr ma wiele różnych twarzy. Nie ma dominującego nurtu, czy trendu. Istnieją sceny dramatyczne, komediowe czy pantomimiczne. Teatr „wyszedł” do widza, coraz częściej spektakle odbywają się w przestrzeniach miejskich, są organizowane na ulicach. Ciekawym wątkiem ostatnich lat są projekty interaktywne, gdzie widz ma wpływ na to, jak potoczy się oglądana historia. W tak bogatej ofercie teatralnej każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Każdy z teatrów ma swoją ofertę przedstawioną w internecie, również istnieje tam możliwość rezerwacji i zakupu biletu, co jest dużym ułatwieniem.
Korzyści.
Chyba nikt nie ma wątpliwości, że obcowanie ze sztuką uszlachetnia, uwrażliwia i wzbogaca nasze doświadczenia. Teatr to niesamowity rodzaj kontaktu, widza z aktorem i odwrotnie. Jest to niepowtarzalna interakcja, której nie możemy doświadczyć w żadnej innej formie sztuki. Chodząc do teatru możemy poznać nowych, ciekawych ludzi, dzielących nasze pasje. Warto również wspomnieć o tak błahym powodzie, jak zdrowie. Patrząc na scenę nie niszczymy wzroku tak, jak robimy to siedząc na kanapie i patrząc w ekran telewizora, czy komputera. W teatrze nie musimy tracić czasu na oglądanie reklam jak to się dzieje w kinie, czy telewizji.
Wątpliwości.
Główną przeszkodą, jaką mogą napotkać widzowie są ceny teatrów. Nie jest to w dalszym ciągu rozrywka dla ubogich. Teatry starają się z tym walczyć, organizując promocje, obniżając bilety dla studentów, czy seniorów. Inną wadą, jaką wymieniają entuzjaści telewizji, jest domowe zacisze, kanapa i ciepła herbata. Niestety chcąc posmakować prawdziwej, wysokiej sztuki trzeba włożyć w to trochę wysiłku. Niezaprzeczalnie teatr wart jest swoich kosztów, zarówno finansowych jak i innych.