Posiadasz własny ogród? W takim razie z pewnością zdajesz sobie sprawę, że wymaga on całorocznej pielęgnacji i opieki. Bez względu na to, czy to wiosna, lato, jesień czy zima: w każdym miesiącu jest coś do zrobienia. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie planowanie. Zapoznaj się z naszym kalendarzem ogrodnika i przygotuj własny harmonogram prac od stycznia aż do grudnia.
Rok w ogrodzie – lista prac pielęgnacyjnych na każdy miesiąc
Smaczne i dorodne warzywa oraz owoce, świeże zioła z własnej grządki czy piękna roślinność – o tym wszystkim marzą właściciele ogrodów, działek i balkonów. Aby korzystać z dobroci natury, należy najpierw o nią odpowiednio zadbać. A jak wiemy, praca ogrodnika właściwie nigdy się nie kończy. Każda pora roku – nawet zima, to inne prace konieczne do wykonania.
Zastanawiasz się, jakie czynności należy wykonać w ogrodzie od stycznia do grudnia? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym poradniku, w którym prezentujemy harmonogram prac ogrodniczych na cały rok. Warto przy tym wspomnieć, że pomocny w zaplanowaniu każdego miesiąca może okazać się również kalendarz biodynamiczny (księżycowy).
Oto lista prac w ogrodzie do zrobienia w 2022 roku:
Styczeń
Choć początek roku jest dla roślin czasem spoczynku zimowego, to właściciele ogrodów mogą wykorzystać ten miesiąc do wykonania kilku prac pielęgnacyjnych. W styczniu należy przede wszystkim kontrolować zabezpieczenia drzew, krzewów i roślin przed mrozem. Jeśli posiadamy staw, to powinniśmy spróbować nie dopuścić do jego całkowitego zamarznięcia. W przypadku wystąpienia śniegu warto pamiętać o regularnym i ostrożnym odśnieżaniu trawnika.
Styczeń to dobry czas, aby zaplanować prace w ogrodzie na cały rok. To też świetny moment, aby zadbać o rośliny doniczkowe oraz lecznicze uprawiane w domu. Przed sezonem warto zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia – zimą mogą okazać się zdecydowanie tańsze.
Luty
Zastanawiasz się, jakie prace ogrodowe należy wykonać w lutym? Choć zima jeszcze trwa, to już teraz pojawia się więcej słonecznych dni, a to oznacza więcej obowiązków. Kiedy przyroda powoli zaczyna budzić się do życia, Ty możesz wykonać następujące czynności:
• cięcia pielęgnacyjne krzewów i drzew,
• przycinanie żywopłotów i krzewów ozdobnych,
• ochrona pni przed mrozem,
• przesadzanie roślin przechowywanych w pomieszczeniach do nowego podłoża.
Marzec
Ogród w marcu zaczyna się budzić do życia – w końcu nadchodzi już wiosna. W całorocznym kalendarzu ogrodnika jest to czas zintensyfikowanych prac, ponieważ rozpoczynamy prawdziwe przygotowania do nowego sezonu wegetacji. Wciąż wiele zależy jednak od pogody. W trzecim miesiącu roku należy uporządkować działkę po zimie, zakończyć cięcia krzewów czy zasadzić żywopłot.
Marzec to również dobry czas na wysiew nasion w inspektach np. pomidorów. Jeśli odpowiednio spulchnisz i odchwaścisz glebę, to możesz ponadto zasadzić byliny oraz krzewy. Sprawdź również: 5 czynności, które musisz wykonać przed sezonem w ogrodzie.
Kwiecień
Choć pogoda w tym miesiącu jest dość kapryśna, to kwiecień stanowi czas rozkwitu i wytężonej pracy. To również najlepszy moment na urządzenie ogrodu od nowa. W harmonogramie kwietniowych prac przewiduje się bowiem:
• nawadnianie roślinności,
• zakładanie, wertykulację i koszenie trawników,
• budowanie nawierzchni ogrodowych,
• sadzenie nowych roślin i aranżację rabat,
• urządzanie skalników oraz wysiewanie warzyw i kwiatów.
Maj
Piąty miesiąc roku, jak i naszego harmonogramu to w pełni wiosenny i ciepły czas. Choć między 10 a 17 maja często występuje silne i gwałtowne ochłodzenie. Przymrozki te określane są m.in. jako „zimni ogrodnicy”. Sprawdź więc, co robimy w ogrodzie po trzech ogrodnikach i zimnej Zośce.
Czerwiec
W czerwcu przyroda prezentuje się w najpiękniejszej i najbardziej okazałej odsłonie. To efekt pięciu miesięcy prac i pielęgnacji ogrodu. Ponieważ zbliża się pełnia lata, to już teraz należy skoncentrować się na odpowiednim nawadnianiu roślinności. W tym czasie powinniśmy szczególnie uważać na pojawiające się choroby grzybowe czy szkodniki. W tym miesiącu konieczne jest ponadto strzyżenie żywopłotów oraz częste koszenie trawnika. Do gruntu można jeszcze wysiać nagietki czy dzwonki ogrodowe.
Lipiec
Jeśli planujesz z wyprzedzeniem harmonogram prac ogrodniczych, to lipiec jest okazją do wykorzystania dobrodziejstw terenów zielonych. Piękna roślinność, pierwsze zbiory z sadu i warzywniaka – w tym czasie cieszymy się pełnią lata. Jednak nie zapominamy przy tym o obowiązkach! W tym miesiącu powinniśmy bowiem:
• regularnie nawozić roślinność,
• przysłaniać oczko wodne przed nadmiarem słońca,
• zwalczać mszyce i choroby grzybowe roślin,
• umiarkowanie podlewać kwiaty i byliny.
Lipiec to dobry czas na eksperymenty. Możesz na przykład założyć ogród skalny.
Sierpień
Zastanawiasz się, co trzeba zrobić w ogrodzie i na działce pod koniec lata? O tym, jakie prace ogrodowe należy wykonać w sierpniu, dowiesz się pod tym linkiem.
Wrzesień, Październik, Listopad
Od września do listopada mamy do czynienia z podobnymi warunkami. Wykonywane w poszczególnych miesiącach prace niewiele się od siebie różnią. Często więc listy prac ogrodniczych dzieli się ze względu na pory roku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to przeczytaj: jesień w sadzie i ogrodzie: poradnik.
Grudzień
W grudniu myślimy przede wszystkim o kolejnym roku w ogrodzie i przygotowujemy plan, co posadzimy w kolejnym sezonie. Nie możemy jednak w tym czasie zapomnieć o regularnym sprawdzaniu stanu roślin zarówno tych na działkach, jak i w pomieszczeniach. Pamiętajmy, aby odpowiednio zabezpieczyć je przed mrozem. Warto również pomyśleć o bożonarodzeniowej dekoracji drzew i krzewów.
Wiesz już, jak wygląda kalendarz prac ogrodniczych na cały rok. Dzięki temu już teraz możesz przygotować się na kolejne miesiące – Twój ogród, balkon czy działka odwdzięczą się zdrowym i pięknym wyglądem, gdy Ty będziesz się cieszyć z dobrodziejstw natury.