Favore.plBaza wiedzyMotoryzacja i transportUsługi transportowe

Artykuł: Carpooling, czyli jak zaoszczędzić na dojazdach do pracy

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Carpooling, czyli jak zaoszczędzić na dojazdach do pracy

Carpooling, czyli jak zaoszczędzić na dojazdach do pracy
Autor: NogaZbyszek   |   28 wrz 2015, 12:06   |   Dział: Artykuły

Każdego dnia wiele z nas pokonuje wielokilometrową podróż do miejsca swojej pracy. W ciągu takiej drogi, nasz portfel robi się coraz mniejszy. Jak w sytuacji, kiedy paliwo jest drogie, zaoszczędzić kilka złotych miesięcznie? Odpowiedzią jest carpooling. To angielsko brzmiące słowo oznacza wspólne dojazdy. Idea ta narodziła się już w latach 70. XX wieku w czasie panującego kryzysu naftowego. Obecnie zyskuje ona popularność dzięki silnej modzie ekologicznego życia i redukcji zanieczyszczeń.

Jak to działa?

Wspólne dojazdy, w skrócie polegają na umawianiu się w celu podróżowania w jednym kierunku. Dotyczy to nie tylko dojazdów do miejsc pracy, uczelni, ale również dalszych podróży. W ciągu ostatnich kilku lat powstało kilka dużych serwisów, które ułatwiają kontakt pomiędzy kierowcami, a zainteresowanymi wspólną podróżą. Dzięki portalu społecznościowemu Facebook idea ta również jest rozpowszechniana poprzez powstające tam grupy osób, które mieszkają w jednym mieście i często zmuszeni są dojeżdżać np. do większego miasta, gdzie pracują lub studiują.

Ile można zaoszczędzić?

W celu wyjaśnienia kosztów codziennych podróży do pracy przyjmijmy kilka założeń:
1. Miejsce pracy oddalone jest o 20km, co daje nam 40km dziennie i ok. 900km miesięcznie.
2. Cena paliwa wynosi ok. 4.40zł
3. Spalanie średnie ok. 8l/100km
4. Miesięcznie koszty paliwa ok. 320zł, a roczne prawie 4000zł
5. Podróżujemy w 3 osoby
Po kilku wyliczeniach wychodzi nam, że zaoszczędzić możemy nawet 2600 zł rocznie. Czy warto skorzystać z carpoolingu? Nie trzeba odpowiadać.

Dodatkowe benefity

W USA kilka firm, które pomagają swoim pracownikom w dojazdach do pracy wprowadziło ułatwienie dla kierowców polegające na wytyczeniu specjalnych miejsc parkingowych. Kierowca taki nie musi się martwić o miejsce pod siedzibą firmy i swobodnie zostawić swój samochód. W Polsce też można spotkać się z podobnymi praktykami, ale w porównaniu z zachodnimi krajami pojęcie carpoolingu jest jeszcze raczkujące.

Nowe znajomości

Codziennie dojazdy tą samą trasą bywają nudne i męczące. Dzięki wspólnym dojazdom sytuacja się ta zmienia. Zabierając pasażerów nawet w ciągu kilkuminutowej podróży możemy wymienić swoje poglądy, podyskutować na ciekawe tematy i zwyczajnie się zintegrować. Czy nie lepiej jest móc się do kogoś odezwać?

„Zrzuta” na paliwo nie jest opodatkowana

Pobierając aplikację mobilną lub korzystając ze strony internetowej firm zajmujących się carpoolingiem, z pasażerami umawiasz się wcześniej i w prosty sposób zaznaczasz ilość wolnych miejsc i punkt startowy. Towarzysze podróży płacąc Ci za podwózkę, wzbogacają Twój portfel na czysto. Nieopodatkowanie występuje natomiast tylko w takiej sytuacji, kiedy koszty podróży wynoszą tyle, co suma jaką otrzymujesz od pasażerów. Zrzutka powinna być rozłożona po równo między Ciebie i pozostałych osób w samochodzie.

Korki? Jakie korki?

Ciężko sobie wyobrazić sytuację, gdy z dróg znikną korki. Każdy z nas znalazł się z sytuacji kiedy staliśmy dobre kilka minut w długim korku. Podliczając wszystkie minuty w roku, można śmiało uzbierać kilka godzin. Carpooling może skutecznie zredukować ten problem. Zabierając 4 osoby w samochodzie pozbywamy się 3 pojazdów na drodze. Gdy uda nam się nakłonić swoich znajomych do zabierania również kilku osób to liczba samochodów zmniejsza się już w dziesiątkach. W USA w niektórych miejscach wprowadzono nawet specjalny pas ruchu dla samochodów, w których znajduje więcej niż 2 osoby – HOV (high-occupancy vehicle).

Ubezpieczenie!

Jak wiadomo posiadanie w Polsce ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla kierowców i posiadaczy aut. Niestety wypadki występowały, występują i będą występować, dlatego ubezpieczenie jest bardzo ważne. Gdy będziemy uczestnikami wypadku, wszelkie koszty takiego zdarzenia zostaną pokryte z OC.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU