Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródBudowlaneKosztorysowanie, ekspertyzy

Artykuł: Cennik prac budowlanych. Skąd się biorą różnice w cenach?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Cennik prac budowlanych. Skąd się biorą różnice w cenach?

Cennik prac budowlanych. Skąd się biorą różnice w cenach?
Autor: KarolinaRoksela   |   8 mar 2021, 15:40   |   Dział: Artykuły

Budowa domu to bardzo poważna inwestycja, która wymaga podjęcia wielu ważnych decyzji. W dużym stopniu uzależniona jest od wszelkich kosztów ponoszonych w celu realizacji takiego przedsięwzięcia. Na ostateczną sumę znacząco wpływa między innymi stawka robocizny. Jak kształtuje się i od czego zależy cennik usług budowlanych? Sprawdź, jak możesz zaoszczędzić.

Z czego wynikają różnice w cenach za usługi remontowo-budowlane?

Oszacowanie kosztu zaplanowanego remontu, a przede wszystkim budowy domu to często podstawowy czynnik decydujący o podjęciu inwestycji. Oczywiście szacunkowy koszt ostateczny można poznać dopiero po wizycie wybranych specjalistów oraz po zakupie odpowiednich materiałów budowlanych. Nie przewiduje on jednak niespodziewanych wypadków lub potencjalnego wzrostu cen w czasie trwania prac. Jednym z najważniejszych elementów kosztorysu nowego budynku mieszkalnego stanowi cennik robót.

Bardzo trudno ustalić rzeczywisty koszt prac budowlanych. Stawki konkretnych wykonawców mogą się bowiem znacząco różnić. Na wielu stronach internetowych czy forach można zauważyć ogromne dysproporcje cenowe konkretnych usług. Na ostateczny cennik wpływ mają:

1. Standard wykończenia

Trudno jednoznacznie wycenić koszt prac o różnej jakości wykończenia poszczególnych pomieszczeń. W podstawowych szacunkach bierze się zazwyczaj pod uwagę przeciętny i powszechny poziom wykonania. Oznacza to, że cena uzależniona jest od wybranych materiałów, technik i specyfiki usługi oraz zakupionych sprzętów. Ogólnodostępne wyceny nie uwzględniają na przykład nowoczesnych metod i rozwiązań technicznych.

2. Lokalizacja

Miejsce zamieszkania oraz planowania budowy jest jednym z najbardziej istotnych czynników kształtujących wysokość cen usług remontowo-budowlanych. Dzieje się tak, ponieważ regiony w Polsce różnią się od siebie możliwościami finansowymi. Te zaś mogą wynikać z poziomu rozwoju ekonomicznego czy wysokości stopy bezrobocia. Dlatego też cennik będzie prezentował się inaczej dla dużych miast, a w inny sposób dla wsi i niewielkich miejscowości. Najwyższe stawki występują na Mazowszu, Śląsku i Trójmieście.

3. Oferta firm budowlano-remontowych

Standardy wykonania prac można podzielić na najniższe, pośrednie i wysokie. Ogólnodostępne cenniki usług budowlanych dotyczą zazwyczaj przedsiębiorstw ze średniej półki cenowej. Wybór takich fachowców jest często kompromisem pomiędzy jakością a atrakcyjną stawką. W tej grupie możemy znaleźć wielu wykwalifikowanych specjalistów. Zatrudnienie ekipy budowlanej oferującej najniższe stawki, choć najkorzystniejsze z finansowego punktu widzenia może okazać się najbardziej ryzykowne. W takich przypadkach z reguły nie podpisuje się umowy między zleceniodawcą i wykonawcą, a pracownicy mogą być posiadać niewielkie doświadczenie. Ostatnia opcja to gwarancja najwyższego poziomu wykonania. Wiąże się więc również z najwyższym kosztem.

Wszelkie zlecenia budowlane i wykończeniowe są wyceniane w sposób indywidualny i zależą od poziomu skomplikowania prac oraz przygotowania miejsca przeznaczonego na ich wykonanie. Na cennik budowlany wpływa również ogólna polityka cenowa konkurencji.

Czy szykują się zmiany w cenach usług budowlanych?

W ramach kosztorysu wybudowania wymarzonego domu uwzględnia się:

• ceny prac konstrukcyjnych,
• koszt wykonania fundamentów i ścian,
• należność za montaż okien oraz wykonanie stropów i kominów,
• opłatę za elewacje i ocieplenie budynku,
• wartość budowy dachu,
stawkę za wykonanie prac wykończeniowo-remontowych np. tynkowania, usług glazurniczych czy montażu instalacji wewnętrznych.

Od 2015 roku obserwujemy stały wzrost cen usług oraz materiałów budowlanych. Nic nie wskazuje na to, żeby okres pandemii miał wpłynąć na tę tendencję. Odnotowano w tym czasie lekki spadek ilości inwestycji realizowanych przez firmy na rynku mieszkaniowym i prywatnym. Cenniki na 2021 rok będą zawierały podwyżki również ze względu na wzrost kosztów prac, który najprawdopodobniej przypadnie na drugą połowę bieżącego roku.

Zobacz również: co decyduje o wyborze ekipy budowlanej.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy