Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródOgród i otoczenieOpieka nad ogrodamiPielęgnacja roślin

Artykuł: Choroby roślin ogrodowych

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Choroby roślin ogrodowych

Choroby roślin ogrodowych
Autor: mlaskov7   |   6 lip 2015, 13:07   |   Dział: Artykuły

Gdy zachoruje roślina, najczęściej nie wiemy, jak działać. Nie mamy zielonego (!) pojęcia co do etiologii choroby. Są plamy na liściach. To chyba plasmopara viticola. A może wirus mozaiki? Nie, to na pewno choroby grzybowe roślin. Prawdopodobnie verticillium. Plus szkodniki i gryzonie. Zamiast wyliczać kolejne przyczyny, popatrzmy, jak można identyfikować choroby roślin ogrodowych i jak im pomóc.

Naturalnie zdrowe
Gdy dbamy o nasze rośliny dostarczając im potrzebnych składników mineralnych, nawadniamy je regularnie i kompostujemy, mają one naturalną zdolność obrony przed patogenami i chorobami. Czynniki inne niż choroby roślin ogrodowych mogą dawać symptomy podobne do chorób, np. niekorzystne warunki pogodowe, nierówna w składniki mineralne gleba czy szkody wyrządzone przez sól lub ozon. Już więc na początku należy zadbać o rozwój swojego ogrodu mając na uwadze możliwe trudności.

Jak rozpoznać chorobę?
Pamiętaj, nie spiesz się z hipotezami. Zaufaj sprawdzonym krokom. Po pierwsze, wyklucz ingerencję owadów i problemy związane ze środowiskiem. Pooglądaj dokładnie roślinę, nawet używając szkła powiększającego. Jeśli problem jest związany z owadem, znajdziesz jego ślady na roślinie. Przestudiuj nietypowe działania atmosferyczne i ostatnie wskaźniki zanieczyszczenia powietrza w twojej okolicy. Jeśli wykluczyłeś ingerencję owadów i czynników środowiskowych, zapoznaj się z głównymi chorobami roślin i szczególnie z tymi, na które napotyka się blisko miejsca twojego ogrodu. Mikroorganizmy, które mogę wywoływać te choroby, to grzyby, bakterie, wirusy i patogeniczne nicienie. Najczęściej choroby są wynikiem działania grzybów. Można je rozpoznać po plamkach na liściach, łodygach czy owocach. Bakterie możesz wytropić po znalezieniu czarnych strug na liściach czy łodydze. Trudniej zauważyć nicienie i wirusy, które to widoczne są już tylko pod mikroskopem.

Jak im pomagać?
Przede wszystkim zapobiegać. Dbaj o żyzną glebę bogatą w składniki mineralne, systematycznie dodawaj kompostu. Zmieniaj co sezon miejsca uprawy twoich warzyw. Sadź wcześniej lub później niż zwykle. Przycinaj rośliny w odpowiednim czasie. Co jesień rób generalny porządek w ogrodzie.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy