Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaOchrona zdrowia

Artykuł: Choroby zakaźne wieku dziecięcego

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Choroby zakaźne wieku dziecięcego

Autor: Poczytaj   |   31 mar 2015, 10:00   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Ochrona zdrowia

Wiele chorób zakaźnych występuje tylko u dzieci. W warunkach naturalnych praktycznie wszyscy chorują w wieku dziecięcym. Dorośli są już na te choroby odporni. Choroby zakaźne wieku dziecięcego najczęściej objawiają się gorączką, wysypka i przebiegają łagodnie. Z reguły jest tak, że im młodsze dziecko tym lepiej przechodzi daną chorobę. Czasem jednak wiążą się z nimi poważne komplikacje. Dlatego w większości krajów lekarze zalecają szczepienia ochronne, a w przypadku choroby, odizolowanie dziecka od rówieśników. Do najczęstszych chorób zakaźnych wieku dziecięcego należą m.in. odra, ospa wietrzna, różyczka, świnka i trzydniówka.

Dziecięce choroby zakaźne rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, poprzez zarazki wydalane przez osoby chore podczas kaszlu, kichania czy mówienia. Okres zarażania innych jest różny w zależności od choroby. Niektóre z nich mogą być również przenoszone przez skażone powierzchnie (odra, ospa wietrzna, różyczka). Przy ospie wietrznej zakaźny jest również płyn z pęcherzyków pojawiających się na skórze chorego. Można się nią również zarazić od od osoby z półpaścem. Różyczka, a w mniejszym stopniu również ospa wietrzna, może przenosić się także z matki na dziecko przez łożysko. Dlatego ta pierwsza jest tak niebezpieczna dla kobiet w ciąży.

Najbardziej skuteczną i właściwie jedyną metoda na uniknięcie zachorowania na jedna z chorób zakaźnych są szczepienia ochronne. W Polsce obowiązkowe są szczepienia przeciw krztuścowi, odrze, śwince i różyczce. Coraz więcej rodziców decyduje się na szczepionki skojarzone, gwarantujące uodpornienie przeciwko kilku chorobom naraz. Chociaż szczepienia przeciw ospie wietrznej nie są obowiązkowe to lekarze je zalecają, Nie zapobiega ono zachorowaniu na chorobę, ale chroni przed ciężkim jej przebiegiem. Sposobem na zminimalizowanie szans na zachorowanie jest także częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywają chorzy, ograniczenie kontaktu zdrowych dzieci z chorymi i ogólne dbanie o higienę.

W szpitalach i innych placówkach leczniczych stosuje się naświetlanie światłem UV, które zabija wirusy odry, ospy wietrznej, różyczki i inne. Wyjątkiem wśród chorób zakaźnych jest odra. Po kontakcie z osobą chorą dzieci które wcześniej nie były szczepione mogą otrzymać szczepionkę w ciągu trzech dni. Może to, aczkolwiek wcale nie musi uchronić je przed zachorowaniem. W szczególnych przypadkach lekarz może zalecić podanie immunoglobuliny odpornościowej.

W większości przypadków diagnostyka obrazowa chorób zakaźnych nie jest skomplikowana. Najczęściej diagnozę można postawić na podstawie objawów. W wielu przypadkach jednak nie jest to takie proste ponieważ przebieg choroby może być typowy i wówczas konieczne są dodatkowe analizy lekarskie. Zazwyczaj wykonuje się badania laboratoryjne, które mogą potwierdzić zakażenie. Zwykle są to badania krwi lub wymazy z jamy nosowo-gardłowej.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy