Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaOchrona zdrowiaSzkoły rodzenia i położne

Artykuł: Ciąża i poród- jak się przygotować?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Ciąża i poród - jak się przygotować?

Ciąża i poród- jak się przygotować?
Autor: karolinau   |   30 mar 2015, 16:01   |   Dział: Artykuły

Ciąża to jedno z marzeń wielu kobiet i ich partnerów. Niekiedy jest to najbardziej fascynujące i niezwykłe przeżycie dla małżeństwa. Wyjątkowe dziewięć miesięcy, czterdzieści tygodni. Jednak nie jest to zawsze tak łatwe do osiągnięcia i przejścia, jakby mogło się wydawać. Jest to proces, wymagający pracy, zaangażowania i wzajemnego zrozumienia obojga partnerów.

Pierwszym krokiem jest zaplanowanie ciąży. Kobieta powinna przygotować swój organizm, by zajście w ciąże nie sprawiało problemów, a także by rosnące w niej dziecko prawidłowo się rozwijało a matka nie odczuwała znacząco objawów i dolegliwości. W tym celu powinna ograniczyć używki, takie jak alkohol, papierosy, a wzbogacić dietę o produkty bogate w substancje, wspomagające organizm i płód podczas ciąży, czyli kwas foliowy, witamina A i D, jod oraz minerały i mikroelementy. Jeżeli stosuje antykoncepcję hormonalną powinna ją odstawić co najmniej na pół roku przed planowanym poczęciem. Powinna także wybrać lekarza, który nie tylko poradzi jak zaplanować ciąże, ale także będzie ją prowadzić i monitorować stan zdrowia matki i dziecka.

Następnie, kiedy test ciążowy pokaże wynik pozytywny, życie przyszłych rodziców bardzo się zmienia. Cały okres ciąży dzieli się na trzy trymestry, które wyznaczają etapy rozwoju płodu. W pierwszym odczuwa pierwsze objawy, takie jak nudności, zmęczenie, czasem rozdrażnienie. Jest to spowodowane burzami hormonalnymi, do których organizm musi się przystosować. Niekiedy trwa to trzy miesiące, zanim stan matki w pełni się ustabilizuje. Jest to także najdelikatniejszy etap ciąży, najbardziej narażony na poronienie, zatem powinna na siebie szczególnie uważać, dbać o siebie i mieć odpowiedniego lekarza prowadzącego.
W drugim trymestrze dostrzegalne są fizyczne zmiany widoczne gołym okiem. Zwykle zwiększa się waga, związana nie tylko z coraz większym brzuchem, ale z powodu nietypowych zachcianek żywieniowych, mogących spowodować przyrost wagi. Do tego oczywiście dochodzi coraz większe dziecko, które jest już na tyle rozwinięte, że zaczyna powoli wykonywać pierwsze ruchy.
Ostatni, trzeci trymestr to już pełne przygotowania do porodu. W tym czasie można już określić płeć dziecka, a co za tym idzie wybrać imię, przygotować pokoik dziecięcy. Brzuch matki jest już wtedy ogromny, obniża się jego stan, co jest rychłym zwiastunem porodu. Przyszła mama może mieć problemy ze swobodnym poruszaniem się, jest zmęczona i opchnięta, a także pełna obaw przed czekającym ją rozwiązaniem.

Termin porodu jest ustalany przez lekarza, choć zdarza się, że następuje wcześniej bądź później. Ważne jest, aby na kilka tygodni przed nim odpowiednio się przygotować. Wybrać placówkę, w której odbędzie się poród, opiekę, a także mieć w pogotowiu torbę z niezbędnymi rzeczami do szpitala. Dzięki temu, kiedy niespodziewanie odejdą wody, rodzice nie będą musieli się pakować w pośpiechu. Sam poród może trwać kilka godzin. Zależy to od fizycznych predyspozycji matki. Przez cały ten czas, poza lekarzami i pielęgniarkami, obok niej powinien czuwać ktoś bliski. To da jej poczucie bezpieczeństwa i pozwoli szybciej urodzić.

Moment przyjścia dziecka na świat jest pięknym, niezapomnianym przeżyciem. Nieważne jak przebiegał poród, czy był łatwy czy ciężki do przejścia, dla matek jest to najpiękniejsza chwila w życiu wynagradzająca im ból, poświęcenie i zmęczenie. Czasem przychodzi moment paniki, lęk przed rodzicielstwem, zwłaszcza, jeśli jest to pierwsze dziecko. Jednak nie ma powodów do obaw, wystarczy zasięgnąć kilku informacji, poprosić o pomoc bliskich a wtedy rodzicielstwo będzie wspaniałym etapem w życiu rodziców.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy