Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawnePrawne

Artykuł: Co kiedy nie możemy uzyskać należnych alimentów?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Co kiedy nie możemy uzyskać należnych alimentów?

Co kiedy nie możemy uzyskać należnych alimentów?
Autor: monbys   |   17 lip 2014, 10:29   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Prawne

W polskim prawie rozwód małżeństwa orzeczony winą jednego z małżonków, łączy się z zasądzeniem alimentów na dziecko lub dzieci. Często można spotkać się z sytuacją, w której były małżonek nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego. Ojciec dziecka, który nie płaci regularnie alimentów powiększa swój dług, a małżonka czuje się bezsilna wobec sytuacji.

W sytuacji, gdy ściąganie należności od dłużnika winnego alimenty jest nieskuteczne, to jest w czasie dwóch ostatnich miesięcy nie pobrano od niego pełnej wartości zobowiązania z tytułu zaległych i obecnych świadczeń alimentacyjnych, osoba upoważniona do alimentów, ma możliwość skorzystania z rozwiązania założonego w ustawie o pomocy osobom upoważnionym do alimentów. Według artykułu 3, ust.1, w sytuacji osoba upoważniona do otrzymywania alimentów od rodzica w oparciu o tytuł wykonawczy uprawomocnionego przez sąd ma możliwość złożyć do urzędu gminy (wójta, lub burmistrza lub prezydenta miasta) adekwatnego do miejsca zamieszkania wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika wraz z poświadczeniem od komornika o nieskuteczności działań egzekucyjnych.
W sytuacji gdy poświadczenie nie zostanie dostarczone to urząd w którym wniosek został złożony poprosi komornika o przesłanie takiego dokumentu. Po dopełnieniu formalności urząd gminy osoby uprawnionej do alimentów wydaje wniosek do urzędu odpowiedniego dla dłużnika z prośbą o wszczęcie działań egzekucyjnych. W skład działań zawiera się m.in. wywiad alimentacyjny mający na celu identyfikację sytuacji finansowej dłużnika, oraz złożenie przez niego deklaracji majątkowej ze wszystkimi konsekwencjami złożenia takiego oświadczenia. Pozyskane tą drogą informacje mają znaczenie dla przeprowadzenia dalszego postępowania egzekucyjnego i są przekazywane przez urząd komornikowi.
W sytuacji, w której dłużnik robi wszystko by uniknąć sytuacji przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego lub nie zgodzi się na złożenie deklaracji majątkowej lub podjęcie starań w poszukiwaniu pracy np. przez zarejestrowanie się w urzędzie pracy jako poszukujący pracy, wtedy urząd odpowiedni dla osoby dłużnika wysyła wniosek o ściganie za przestępstwo alimentacyjne.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU