Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaLekarze specjaliściStomatolodzy

Artykuł: Co to jest leczenie kanałowe?

Dodaj zlecenie

Co to jest leczenie kanałowe?

Co to jest leczenie kanałowe?
Autor: matmich2   |   17 lis 2014, 11:00   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Stomatolodzy

Leczenie kanałowe to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych rocznie leczy się w ten sposób ponad 14 milionów zębów. Leczenie kanałowe to często ostatni ratunek dla zębów, które mogą nam służyć jeszcze przez długie lata.

Leczenie kanałowe to inaczej endoncja. Nazwa ta pochodzi od greckich słów "endo-wewnątrz" i "odont-ząb". Aby zrozumieć na czym polega leczenie kanałowe należy przypomnieć jak zbudowane są nasze zęby. Wewnątrz każdego zęba pod szkliwem, które jest najtwardszą tkanką naszego organizmu znajduje się twarda warstwa zębiny. Pod nią znajduje się komora oraz w zależności od rodzaju zęba jeden lub dwa kanały. Biegną one wewnątrz zęba i są wypełnione miazgą czyli nerwami, naczyniami i tkanką łączną. Leczenie kanałowe polega na usunięciu z komory i kanałów zęba właśnie tej miazgi jeśli doszło do jej zainfekowania i zastąpienia jej odpowiednim materiałem. Nie jest to szkodliwe dla zęba, ponieważ miazga jest ważna tylko podczas jego rozwoju. Dojrzały już ząb może bez niej przetrwać i jeszcze długo służyć, ponieważ jest odżywiany przez otaczającą tkankę czyli ozębną.
Leczenie kanałowe jest jedynym sposobem na uratowanie zęba kiedy nastąpi zapalenie lub zakażenie (zgorzel) miazgi. Przyczyny tych schorzeń mogą być bardzo różne. Do najczęstszych należą: głęboka próchnica, wielokrotne zabiegi wykonywane na zębie, a także pęknięcie lub złamanie zęba. Zdarza się, że uraz zęba może spowodować uszkodzenie miazgi, chociaż sam ząb nie został widocznie uszkodzony z zewnątrz. Nieleczona zmieniona zapalnie lub zakażona miazga może doprowadzić do silnego bólu i powstania ropnia.
Jakie jednak są objawy chorób miazgi wymagających leczenia kanałowego? Powinien nas zaniepokoić przede wszystkim tępy lub ostry ból, długotrwała nadwrażliwość na ciepło i zimno, bolesność zęba przy dotyku i żuciu, przebarwienie zęba , powiększenie i wrażliwość węzłów chłonnych oraz obrzęk i bolesność przyległych do zęba tkanek. Czasem jednak zdarza się, że infekcja miazgi przebiega bezobjawowo, a o ostrym zapaleniu czy zakażeniu dowiadujemy dowiadujemy się dopiero u dentysty kiedy przyjdziemy na badania okresowe lub ze zdjęć rtg.
Leczenie kanałowe pozwala uratować ząb poprzez usunięcie zmienionej chorobowo miazgi i zastąpieniem jej odpowiednim materiałem wypełniającym. Stomatolodzy usuwają chorą miazgę, ostrożnie czyszczą i poszerzają środek kanału. Następnie dezynfekują go przy pomocy specjalnych środków i na końcu szczelnie wypełniają kanał odpowiednim materiałem. Kanałowe leczenie zębów kończy się ich zamknięciem plombą lub w razie potrzeby odbudową protetyczna korony. Przywraca to ząb do pełnej funkcjonalności.
Wbrew powszechnej opinii leczenie kanałowe wcale nie wiąże się z jakimś strasznym bólem. Często jest ono wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Poza tym dostępne obecnie nowoczesne techniki leczenia i znieczulenia pozwalają zupełnie wyeliminować ból. Zaraz po zabiegu i przez kilka następnych dni ząb może być nieco bardziej wrażliwy. Te krótkotrwałe dolegliwości te można łatwo zniwelować stosując leki przeciwbólowe. Po kilku dniach w ogóle nie będziemy już pamiętać, że w ogóle mieliśmy leczenie kanałowe.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU