Recykling to istotny element nowoczesnego społeczeństwa. Wiele państw wprowadza działania związane z recyklingiem. Dlatego dowiedz się, czym jest i jakie są jego rodzaje. Jakie materiały się recyklinguje i co się z nich produkuje? Jak wygląda cały proces, dowiesz się z naszego artykułu. Jak stworzyć ozdoby z produktów z recyklingu? Sprawdzamy!
Recykling to istotny element nowoczesnego społeczeństwa. Wiele państw wprowadza działania związane z recyklingiem. Dlatego dowiedz się, czym jest i jakie są jego rodzaje. Jakie materiały się recyklinguje i co się z nich produkuje? Jak wygląda cały proces, dowiesz się z naszego artykułu. Jak stworzyć ozdoby z produktów z recyklingu? Sprawdzamy!
Co to jest recykling?
Recykling to termin na określenie powtórnego wykorzystania materiałów i surowców. Jest to wieloetapowy proces, którego efektem jest stworzenie nowego produktu. Wiesz już, co to jest recykling. Warto poznać jego rodzaje:
surowcowy – inaczej nazywany chemicznym. Sprowadza się do odzyskiwania z użyciem chemicznego procesu surowców użytych do produkcji konkretnego wyrobu. Następnie przetwarzane są one na materiały, które mają właściwości fizyczno-chemiczne. Przykład: Nowe plastikowe opakowanie uzyskane z tworzyw sztucznych,
- materiałowy – inaczej określany jako mechaniczny pozwala przetworzyć odpady w produkty do użytku. Przykładem może być stosowanie zużytych opon do nawierzchni - do biegania,
- energetyczny (termiczny) – aby odzyskać energię, przeprowadza się spalanie odpadów,
- organiczny (kompostowanie) – pozwala na naturalne unieszkodliwienie odpadów biodegradowalnych w przypadku ich rozkładu przez mikroorganizmy. Rezultatem jest -kompost, materia organiczna czy metan.
Jakie materiały można poddać recyklingowi?
Materiały można poddać recyklingowi. Są to zazwyczaj butelki, puszki, kartony, papier, folia aluminiowa czy czasopisma. Najczęściej są one zbierane z firm czy gospodarstw domowych. Warto wiedzieć, że baterie czy elektronika są specjalnie recyklingowane. Wszystko przez niebezpieczne składniki, które zawierają.
Do materiałów, które można poddać procesowi recyklingu, zaliczają się:
- papier – papier biurowy czy gazety,
- opakowaniowe szkło – słoiki i butelki,
- plastik – butelki w rodzaju PET,
- opakowania z papieru,
- opakowania wielomateriałowe,
- opakowania i pojemniki ze sztucznych tworzyw,
- odpady biodegradowalne – liście czy skoszona trawa,
- torebki z folii,
- folie opakowaniowe,
- roślinna biomasa,
- kartonowe opakowania,
- puszki aluminiowe.
Jak wygląda proces recyklingu?
Do etapów recyklingu zaliczyć można:
1. zbieranie,
2. sortowanie,
3. czyszczenie,
4. wytłaczanie.
Segregacja sprowadza się do sortowania odpadów pod względem ich rodzaju. Zalecaną metodą jest segregacja śmieci w gospodarstwach domowych lub firmach. Odpady te są wtedy mniej zanieczyszczone w porównaniu do zmieszania różnych typów.
Następny etap to rozdrabnianie. Po segregacji odpady muszą być rozdrobnione, gdyż nie nadają się do obróbki w zwykłej postaci. Rozdrabnia się je w odpowiednich młynach. Pozwala to na łatwe przewożenie odpadów. Mycie, a więc czyszczenie przeprowadza się w obrębie odpadów ze szkła i plastiku. Do ich mycia służą specjalne wanny napełnione środkami czyszczącymi. Potem odpady są suszone i wytłaczane. Proces powinien także obejmować magazyny czy silosy i transportery. Nierzadko korzysta się z pomocniczego sprzętu.
Jakie ozdoby do ogrodu z recyklingu?
Do ozdobienia ogrodu wykorzystaj palety. Z nich możesz zbudować meble ogrodowe. Sprawdzą się także do wykonania kwietników czy ogrodów wertykalnych. Z ozdób do ogrodu z recyklingu, a więc starych donic można stworzyć małe ogrody. W oponach za to można uprawiać rośliny. Wystarczy pomalować je farbą. Z kolei szklane butelki możesz wykorzystać do stworzenia nawierzchni czy oddzielenia trawnika od rabat. Możesz również z nich zrobić oświetlenie.
Jak wykorzystać butelki z plastiku z recyklingu?
Zamiast nowych donic, możesz się zdecydować na sadzenie kwiatów w...plastikowych butelkach. Dzięki temu urządzisz ogród w ekologicznym stylu. W celu użycia butelek z plastiku wytnij w nich dziury, a potem nasyp do środka ziemi. Wsadź do nich roślinę. Szczególnie polecane są butelki PET. W połączeniu z zakrętkami mogą się przydać do:
stojaków na biżuterię,
żyrandoli,
zadaszeń na parkingach,
dekorowania murów.
Recykling plastiku umożliwia produkcję portmonetek, przyborników na długopisy, karmnika dla ptaków, a także łódki.