Zanim rozwinie się ciąża i rozpocznie poród należy zadbać o kilka ważnych aspektów, które w przyszłości mogą okazać się niezbędne dla bezpieczeństwa matki i dziecka.
Wybór odpowiedniego lekarza
Jeżeli zajdziesz w ciąże powinnaś znaleźć odpowiedniego, zaufanego lekarza, który będzie monitorował stan zdrowia od początku ciąży aż do samego rozwiązania. Może to być lekarz z najbliższej przychodni. Jeżeli takiego nie ma, lepiej popytać znajomych, na pewno ktoś będzie znał jakiegoś lekarza godnego polecenia.
Lekarz z pewnością zaleci wykonanie kilku badań:
- zleci badanie moczu i krwi
- wykona badanie USG, które pozwoli nie tylko rozpoznać płeć dziecka, ale także wyeliminować wady kręgosłupa, kończyn i inne już we wczesnym stadium ciąży
- zmierzy ciśnienie
- cytologię (może być bezpiecznie wykonywana w trakcie ciąży, jeżeli jest konieczna)
Wszystkie te badania będzie wykonywał cyklicznie, dla utrzymania pełnej kontroli. Będzie także rozmawiał o wszelkich nurtujących wątpliwościach na temat ciąży i zdrowia, poleci odpowiedni program diety i ćwiczeń. Jeżeli palisz pomoże Ci pozbyć się tego nałogu przynajmniej na okres ciąży, oraz przedyskutuje temat spożywania alkoholu. Przyjmowanie jakichkolwiek leków powinno być uzgodnione z lekarzem prowadzącym, najlepiej, żeby on sam je polecał i wypisywał recepty.
Duże znaczenie ma także miejsce porodu. Coraz częściej rodzice z góry wybierają szpital, w którym ma nastąpić rozwiązanie; zapoznają się z personelem i warunkami w szpitalu. Niekiedy planują całą opiekę, łącznie z wyborem sali, pielęgniarek, położnych – co jest możliwe jedynie w prywatnych szpitalach – jednak zawsze daje to duże poczucie bezpieczeństwa dla przyszłej mamy.
Testy genetyczne
Chociaż większość dzieci rodzi się w pełni zdrowa, to zawsze istnieje ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych. Jednym z najczęstszych problemów to choroba znana jako zespół Downa. Dla pewności można wykonać testy genetyczne. Oczywiście decyzja o poddaniu się badaniom należy do matki i jej partnera. Można także rozważyć wykonanie badań przesiewowych, zwłaszcza jeśli matka przekroczyła 37 rok życia oraz jeżeli w wywiadzie rodzinnym wyszło, że przypadek choroby genetycznej wystąpił już w rodzinie, czy to matki czy partnera. Takie badanie można wykonać w pierwszych 16 tygodniach ciąży, ale nie może być już wykonywane po przekroczeniu 19 tygodnia ciąży.
Mieszane uczucia podczas ciąży
Jeśli dręczą Cię jeszcze jakiekolwiek wątpliwości i obawy, nie bój się rozmawiać o tym z lekarzem. Lekarz powinien być otwarty i zawsze szczerze odpowiadać na wszelkie pytania. Warto także mieć kogoś bliskiego za powiernika, który zawsze wysłucha i pocieszy. Przyszłe matki, szczególnie te spodziewające się pierwszego dziecka, mają masę obaw, dodatkowo cierpią na huśtawki nastrojów wywołane burzą hormonów.