Polacy budujący domy jednorodzinne najczęściej wybierają model inwestycyjny stawiania obiektu do stanu surowego zamkniętego. Kończy się on zatem na wstawieniu okien i wykonaniu pokrycia dachowego, a przed inwestorem będzie stało zadanie wykończenia pomieszczeń. Co obejmuje stan surowy zamknięty, o jakich ważnych zasadach nie można zapomnieć przy takiej inwestycji i ile kosztuje tworzenie domu bez prac remontowych wewnątrz? Na te pytania można znaleźć odpowiedzi w kolejnych częściach artykułu.
Co obejmuje stan surowy zamknięty domu?
Stan surowy zamknięty obejmuje wykonanie prac zaliczanych do stanu zerowego (przygotowanie działki i fundamentów), a także stanu surowego otwartego. Kończy się zaś w momencie, w którym budynek zostanie dobrze odseparowany od środowiska zewnętrznego, za co uważa się wykonanie więźby dachowej wraz z pokryciem, zamontowanie bramy garażowej i drzwi wejściowych, a także wszystkich okien. Inwestor budujący dom z uwzględnieniem tego etapu liczyć może też na wykonanie stropu nad parterem, betonowych schodów, a także ścianek działowych.
Niektóre firmy proponują również stworzenie pełnej termomodernizacji tak, by dom był wykonany w jednej technologii budowlanej i z łatwością wypełniał restrykcyjne normy WT 2021, które dotyczą izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych nowo powstających budynków. Szerokie usługi budowlane, w tym właśnie tworzenie domów do stanów surowych zamkniętych oferuje firma usług budowlanych Sylwestra Prusaka.
Ile kosztuje budowa domu do stanu surowego zamkniętego?
Uśrednione koszty analizowane przez ostatnich kilka lat wskazują, iż na budowę domu do stanu surowego zamkniętego trzeba wydać około 200-250 tys. złotych przy obiekcie o powierzchni 150 m2. Na cenę wpływa jednak wybrana technologia budowlana, region, w którym powstaje budynek, lokalny rynek materiałów budowlanych, a także sam projekt budynku.
Szacuje się, iż budowa domu do stanu surowego zamkniętego pochłania aż 35-40% kosztów całej inwestycji. Pamiętać jednak należy o tym, iż dokładny zakres prac budowlanych do zakończenia tego etapu ustalany jest między inwestorem a wykonawcą. Przepisy prawa nie wskazują zatem precyzyjnie działań, które powinna wykonać firma budowlana zajmująca się tworzeniem domów do stanu surowego zamkniętego.
Dlaczego dom zawsze powinien być budowany do stanu surowego zamkniętego?
Mitem jest to, że budowa domu latem i pozostawianie murów bez zabezpieczenia zimą nie wpływa na całą konstrukcję. Po wznowieniu prac budynek może mieć naruszoną swoją nośność, a z pewnością na ścianach zewnętrznych pojawi się też wilgoć. W wielu przypadkach wykonać trzeba będzie również poprawki, ponieważ zewnętrzna warstwa pustaków zaczynie pękać lub też kruszeć. Zagrożeniem będą też wandale i złodzieje – budynki bez zabezpieczeń w postaci okien, drzwi i dachów narażone są na wkraczanie do budynku postronnych osób.
Powodem, dla którego warto budować domy do stanu surowego zamkniętego, a nie otwartego, jest także to, że zimą można przystępować do niektórych prac wykończeniowych, czy to z ekipą specjalistów, czy to metodą gospodarczą, czyli na własną rękę.