Favore.plBaza wiedzyPozostałeEkologiaEnergia ekologiczna

Artykuł: Co warto wiedzieć o instalacjach fotowoltaicznych? Wady i zalety systemu

Dodaj zlecenie

Co warto wiedzieć o instalacjach fotowoltaicznych? Wady i zalety systemu

Co warto wiedzieć o instalacjach fotowoltaicznych? Wady i zalety systemu
Autor: KarolinaRoksela   |   18 mar 2021, 12:04   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Energia ekologiczna

Należy do sektora odnawialnych źródeł energii. W ostatnich latach stała się ogromnie popularna. Choć coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na taką inwestycję, to nadal otacza ją wiele wątpliwości. Fotowoltaika, bo to o niej mowa jest niekonwencjonalnym sposobem pozyskiwania energii? Czym właściwie jest, jak działa i co za nią przemawia? Tego dowiesz się z artykułu.

Jak słońce może płacić rachunki za prąd, czyli jak działa instalacja PV?

Samo słowo pochodzi od dwóch greckich wyrazów oznaczających światło i jednostkę napięcia. Najprostsza definicja tego odnawialnego źródła określa instalację PV jako generowany przez słońce prąd. Skoro wiemy już, czym jest fotowoltaika, to warto przedstawić elementy składające się na całościowy pakiet. Są to przede wszystkim:

panele słoneczne (zbudowane z ogniw fotowoltaicznych);
• licznik dwukierunkowy;
• falownik;
• zabezpieczenia AC i DC;
• okablowanie;
• system montażowy;
• optymalizatory;
• pompa ciepła;
• akumulator;

Trzy ostatnie elementy, choć nie są niezbędne, to warto je zakupić w specjalistycznych sklepach elektrycznych. Sposób działania instalacji PV opiera się na promieniach słonecznych padających na panele i ogniwa. Zachodzi wtedy zjawisko fotowoltaiczne, w wyniku którego powstaje prąd stały. Zamieniony przez falownik w prąd zmienny trafia do wszystkich urządzeń domowych. Niewykorzystana energia trafia do sieci i może być odzyskana w pewnej części w dowolnym momencie.

Fakty o fotowoltaice

W obiegu krąży wiele mitów oraz fałszywych opinii dotyczących instalacji PV. Wynika, to przede wszystkim z pobieżnego rozeznania w sprawie oraz braku wiedzy o tym, jak działania fotowoltaika. Przedstawiamy kilka najważniejszych faktów o inwestycji, które najczęściej budzą wątpliwości:

1. Instalacja fotowoltaiczna działa w każdą pogodę

Omawiane źródło energii odnawialnej może wytwarzać energię przez cały rok. Dzieje się tak, ponieważ moduły fotowoltaiczne pobierają bezpośrednie i rozproszone promienie słoneczne. Wydajność systemu w okresie jesienno-zimowym może być słabsza, jednak różnice są niewielkie.

2. Domy z zamontowanym systemem fotowoltaicznym mają dostęp do prądu w nocy

Uzyski energetyczne są tym wyższe, im większe jest promieniowanie słoneczne. Ten fakt oznacza, że instalacje PV nie działają w nocy. Problem ten można rozwiązać na kilka sposobów np. poprzez magazynowanie prądu lub bilansowanie zużycia energii z sieci.

3. Instalacja pokrywa 100% zapotrzebowania na prąd


Dobór mocy systemu wpływa na wiele aspektów działalności instalacji fotowoltaicznych. Dobrze zaprojektowany zestaw nie tylko zasila wszelkie sprzęty elektryczne i zapewnia oświetlenie gospodarstwa domowego, ale i może wytworzyć korzystną nadwyżkę, którą można odebrać np. zimą. Pozyskaną energię można również sprzedać.

4. Koszt fotowoltaiki się zwraca

Trudno jednoznacznie wskazać termin, w którym inwestycja w fotowoltaikę zrekompensuje się całkowicie. Na podstawie wielu przykładów można jednak oszacować, że średnio jest to okres 6-10 lat. Wpływ na opłacalność montażu ma wiele czynników: warunki pogodowe, wydajność paneli, ewentualne dofinansowanie czy cena systemu. Ostatni ze wskazanych elementów może wynieść od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jeśli chcemy dowiedzieć się dokładnie, jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne oraz ile kosztuje instalacja PV, to warto udać się do specjalistycznych firm fotowoltaicznych.

Wady i zalety fotowoltaiki

Wśród plusów montażu instalacji PV znalazły się:

• darmowy dostęp do energii, którą daje słońce;
• specjalna konstrukcja dająca gwarancję ciągłej pracy paneli słonecznych;
• wpływ na ochronę środowiska – niewyczerpalne źródło;
• dostęp do licznych dofinansowywań i ulg z inwestycji;
• łatwość montażu;
• niezależność od podwyżek prądu;
• długość gwarancji i działania systemu fotowoltaicznego

Choć fotowoltaika jest opłacalnym rozwiązaniem, to ma też swoje wady. Przede wszystkim wpływ na stosunkowo niski stopień wykorzystania systemu w Polsce wpływa zaporowa cena początkowa oraz wizja stosunkowo długiego zwrotu inwestycji.

Zobacz też: godzina dla Ziemi, czyli co możesz zrobić dla planety.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy