Podgrzewacze wody to bardzo potrzebne w domach jednorodzinnych, a także często w kamienicach urządzenia. To dzięki nim użytkownicy mają stały dostęp do ciepłej wody użytkowej. Podkreślić jednak trzeba, że wydajność takich sprzętów jest różna i zawsze należy dobierać podgrzewacz do zapotrzebowania lokalu na c.w.u. oraz do panujących w budynku warunków technicznych. Inaczej montuje się bowiem podgrzewacz przepływowy, a inaczej ten pojemnościowy. Szczegóły przedstawiamy w dalszej części artykułu.
Rodzaje podgrzewaczy wody
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów podgrzewaczy wody. Różnią się one zarówno sposobem pracy, jak i miejscem montażu oraz samym sposobem instalacji – podpięciem do sieci hydraulicznej, gazowej, a także niekiedy elektrycznej.
Podstawowy podział rozróżnia zatem podgrzewcze pojemnościowe oraz podgrzewacze przepływowe. Pierwsza rodzina urządzeń charakteryzuje się okresowym trybem pracy. Woda podgrzewa się stosunkowo długo, ale magazynowana jest w dużym zbiorniku. Dobrze dobrany magazyn zapewnia zatem stały dostęp do ciepłej wody. Inaczej jest z podgrzewaczami przepływowymi, których grzałki podgrzewają ciecz bez jej magazynowania. Dzięki temu można zapewnić sobie nieograniczoną ilość ciepłej wody, ale dla ograniczonej liczby baterii w budynku. Podgrzewacze przepływowe należy dobierać z uwzględnieniem intensywności przepływu oraz mocy urządzenia.
Nie bez znaczenia są też warunki montażu. Dla podgrzewaczy pojemnościowych należy wygospodarować dużą przestrzeń, a przewody wielokrotnie prowadzone są w konstrukcji sufitu podwieszanego. Sprzęty przepływowe montuje się zaś bez większych przeszkód, zwłaszcza jeśli są to modele elektryczne podumywalkowe lub nadumywalkowe.
Ważne zasady przy montażu podgrzewaczy wody
Przy montażu podgrzewaczy wody ważne jest zarówno wykonanie solidnego przyłącza hydraulicznego, jak i elektrycznego lub gazowego. Gałęzie instalacji, które prowadzą do jednostki, zawsze powinny mieć zaś zawory odcinające. Pomiędzy wlotem do zbiornika a zaworem bezpieczeństwa należy zainstalować zatem zawór spustowy, co umożliwia szybkie spuszczenie wody z magazynu w przypadku konieczności naprawy lub konserwacji urządzenia pojemnościowego. Ponadto przed podłączeniem podgrzewacza zawsze trzeba sprawdzić jakość wody – w niektórych przypadkach powinno instalować się dodatkowe stacje uzdatniające i filtrujące.
Kolejna ważna zasada dotycząca montażu podgrzewaczy wody mówi o tym, by przy instalacji urządzeń ze zbiornikami magazynującymi wykorzystywać wysokiej klasy złączki, trójniki elastyczne i sztywne rury łączące. Mogą one być wykonane z żelaza lub stali i być połączone specjalnymi adapterami typu „wampir”. Dzięki temu montaż nie musi uwzględniać prac spawalniczych.
Znacznie łatwiejsza jest zaś instalacja podgrzewacza przepływowego umieszczonego nad umywalką. Wystarczy do tego trójdrożna bateria naścienna z końcówką wylotową rury z zimną wodą, a także bezpieczne – odseparowane od wilgoci i wody – przyłącze elektryczne.
Komu zlecić montaż podgrzewacza wody?
Montażem podgrzewaczy wody wraz z pierwszym rozruchem, kalibracją i instruktażem obsługi zajmują się wyspecjalizowane pracownie takie jak firma BAUMEX Stanisława Baumgertnera z Poniatowa. Są to zatem zespoły uprawnionych specjalistów, którzy mają doświadczenie w pracach instalatorskich w zakresie instalacji hydraulicznych, instalacji grzewczych, a także instalacji gazowych.
Wybierać warto również tylko te pracownie, które cieszą się dobrymi opiniami klientów na rynku lokalnym czy też w Internecie. Sprawdzeni wykonawcy są bowiem w cenie – zagwarantują oni solidnie wykonany system podgrzewania wody, który będzie wydajny i bezawaryjny. Użytkownicy podgrzewaczy pojemnościowych czy przepływowych muszą pamiętać też o przeglądach oraz konserwacjach swoich sprzętów. Je również zleca się pracowniom usług instalatorskich.