Panele fotowoltaiczne służą przede wszystkim do pozyskiwania energii elektrycznej pochodzącej ze słońca. Jakie panele wybrać, aby najlepiej nam odpowiadały? Jakie są właściwości poszczególnych paneli? Lepiej wybrać panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Co warto wiedzieć o panelach fotowoltaicznych?
Panele fotowoltaiczne służą przede wszystkim do pozyskiwania energii elektrycznej pochodzącej ze słońca. Powszechnie nazywane są panelami słonecznymi ze względu na specyfikę ich działania. Stanowią jedne z alternatywnych źródeł energii. Przyczyniają się zarówno do ochrony środowiska naturalnego, jak i do znacznego obniżenia rachunków za prąd. Montaż paneli odbywa się w miejscu, które posiada największą skalę nasłonecznienia. Może to być dach domu, ściana czy inna powierzchnia znajdująca się we wskazanym miejscu. Panele są w stanie przetwarzać słońce na energię przez ok. 25 – 30 lat.
Istnieją dwa rodzaje paneli wykorzystywanych przy budowie domu:
- monokrystaliczne,
- polikrystaliczne.
Panele monokrystaliczne są najskuteczniejszym rodzajem paneli. Nieustannie wytwarzają taką samą ilość energii przez 30 lat. Wytwarzane są z jednego kryształu krzemu. Wysoka sprawność paneli monokrystalicznych sprawia, że są one instalowane na dużo mniejszej powierzchni niż panele polikrystaliczne. Ten rodzaj paneli zapewnia wysoką jakość i sprawność, co przekłada się na cenę. Są droższe, ale też bardziej wydajne niż panele polikrystaliczne. Wydajność ta jest tylko nieznacznie wyższa.
Panele polikrystaliczne wykonywane są z bloku krzemu, który zostaje poddany procesowi prostowania. Ten rodzaj paneli jest alternatywą dla osób, które chcą zaoszczędzić pieniądze na krzemowych panelach słonecznych. W przypadku zachmurzenia panele polikrystaliczne osiągają wyższą efektywność niż panele monokrystaliczne. Odwrotnie jest w przypadku dużego słońca.
Oprócz dwóch rodzajów paneli krzemowych istnieją także panele stosowane w ciepłych i pustynnych klimatach. Panele amorficzne są najtańszymi panelami słonecznymi, ale do ich zainstalowania potrzebna jest znacznie większa powierzchnia niż obszar potrzebny do montażu zarówno paneli monokrystalicznych, jak i polikrystalicznych.
Zastanawiając się nad wyborem typu paneli do swojego domu warto wziąć pod uwagę to, jaką powierzchnią pod montaż paneli dysponujemy oraz to, jaką kwotę możemy wydać na panele. Znaczna część osób wybiera panele polikrystaliczne ze względu na niższą cenę i tylko nieznacznie mniejszą wydajność niż panele monokrystaliczne.