W dzisiejszych czasach wiele się mówi o CSR. Ale co właściwie oznacza ten skrót? Co kryje się za tym angielskim akronimem?
Czym jest CSR?
CSR (z ang. Corporate Social Responsibility), czyli biznes społecznie odpowiedzialny. Jest to prowadzenie działalności w taki sposób, aby wszystko było przejrzyste, etyczne i w poczuciu odpowiedzialności za klienta. Przedsiębiorstwo społecznie odpowiedzialne, to przedsiębiorstwo dbające o stosunki z klientem i pracownikami, przestrzegające norm i przepisów prawnych oraz kierujące się etyką w biznesie.
Komponenty.
Wśród składników CSR, można wyróżnić cztery główne rodzaje odpowiedzialności. Jedną z nich jest odpowiedzialność ekonomiczna, przejawia się ona w osiąganiu zysków, maksymalizacji dochodów oraz podejmowaniu odpowiednich decyzji strategicznych. Kolejną jest odpowiedzialność prawa, która zawiera działania takie jak: przestrzeganie przepisów prawnych, stosowanie się do regulacji, przeciwdziałanie korupcji czy też wypełnianie zobowiązań. Innym rodzajem odpowiedzialności jest odpowiedzialność etyczna, czyli między innymi etyczne przywództwo oraz unikanie wątpliwych zachowań. Ostatnim z komponentów jest działalność filantropijna, czyli wszelkie akcje charytatywne, udział w zbiórkach, pomoc potrzebującym, promowanie edukacji, usług kulturalnych i prozdrowotnych.
Korzyści.
Biznes społecznie odpowiedzialny cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Firmy angażujące się w tego typu działania otrzymują mnóstwo korzyści, wśród których można wyróżnić na przykład: poprawę wyniku finansowego, zmniejszanie kosztów, minimalizowanie ryzyka, wzrost sprzedaży, poprawę lojalności pracowników i klientów, lepszy wizerunek firmy na rynku oraz nawiązywanie współpracy z nowymi partnerami.
Harmonogram.
Harmonogram wdrażania CSR można zawrzeć w cyklu Deminga – planuj – wdróż – sprawdź – doskonal. W pierwszym etapie określamy priorytety, szanse i cele, prowadzimy dialog z interesariuszami, analizujemy i oceniamy ryzyko. W kolejnym – ustalamy działania i procedury oraz komunikujemy wyniki i cele. Następnie wdrażamy całą strategię CSR, a na koniec zarządzamy procesem i udoskonalamy go.
Warto zainteresować się pojęciem CSR, gdyż może przynieść ono wiele korzyści naszemu przedsiębiorstwu, a przede wszystkim poprawić wizerunek wśród klientów, co zaowocuje wzrostem sprzedaży oraz zwiększeniem się przewagi konkurencyjnej.