Budując dom nie możemy zapomnieć o systemach odprowadzających wodę z dachu. Rynny trzeba też po jakimś czasie wymienić. Jaki rodzaj wybrać i czego oczekiwać po dobrym systemie rynnowym? Już sprawdzamy!
Na samym początku trzeba pamiętać o tym, że system rynnowy to także haki, narożniki, rury spustowe, łączniki, kolanka i inne niezbędne elementy. O tym na jakie rynny się zdecydujemy powinny przede wszystkim zadecydować warunki ich eksploatacji. Do wyboru mamy rynny PVC, stalowe czy ocynkowane.
Te pierwsze są najczęściej wybierane. System orynnowania z PCV znajdziemy bez problemu w markecie budowlanym. Wykonane z tworzyw sztucznych pod wpływem deszczu łatwo się czyszczą. Problemy pojawiają się latem, kiedy wysokie temperatury sprawiają, że rynny zaczynają się rozszerzać, ale też zimą, kiedy za sprawą mrozu się kurczą. Rynny nie powinny sprawiać problemu przy montażu, trzeba jednak pamiętać, aby nie zainstalować zbyt mocno sprasowanych długich odcinków, by latem nie popękały.
Na rynku dostępne są również rynny PVC wykonane z polichlorku winylu. Dzięki wysokiej jakości tego surowca mamy gwarancje wieloletniej funkcjonalności i odporności na uszkodzenia mechaniczne, odbarwienia czy korozję.
Znacznie trwalsze są rynny stalowe, aluminiowe czy z tytan-cynku. Wpływa to również na cenę. Pierwsze dwa typy orynnowania pokryte są powłoką z tworzywa sztucznego lub farby. Ale to rdzeń z metalu gwarantuje twardość i długotrwałość, a dodatkowe warstwy chronią rynnę przed czynnikami atmosferycznymi. Grubość rdzenia i warstwy kryjącej też nie są bez znaczenia. Im będą grubsze, tym lepsze. Montując rynny metalowe jako klej możemy stosować chociażby złączki z uszczelkami czy uszczelniacze dekarskie. Najtrwalszym połączeniem będzie jednak w tym wypadku lutowanie. Tu jednak będziemy potrzebować pomocy fachowca. Tnąc trzeba bowiem uważać, aby nie uszkodzić blachy, czego konsekwencją byłaby korozja.
Na polskim rynku znajdziecie także rynny niewidoczne. Jest to system, którego nie widać. Całe orynnowanie jest chowane w ociepleniu elewacji budynku. Warto tu jednak zaznaczyć, że rynny te są przeznaczone do budynków nieposiadających tradycyjnego okapu. Decydując się na ten wariant będziemy potrzebowali projekt architektoniczny, aby skutecznie odwodnić niestandardowy budynek. Materiały w tym przypadku wykonane są przede wszystkim z wysokiej jakości materiałów PVC, stali i innych.
Pamiętajcie, że wybierając systemy rynnowe, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał z którego został wykonany oraz na technologie, która została wykorzystana przy produkcji orynnowania. To zagwarantuje długotrwałość naszego systemu.