Favore.plBaza wiedzyPozostałePracaPraca w Polsce

Artykuł: Czego lepiej nie mieć na komputerze w pracy

Dodaj zlecenie

Czego lepiej nie mieć na komputerze w pracy

Autor: Kasiamer   |   16 lip 2015, 10:51   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Praca w Polsce

Istnieją zawody, w których komputer jest nieodzowny - na przykład praca programisty. Jednak służbowy sprzęt to przede wszystkim miejsce pracy, a przechowywanie na nim prywatnych plików może się niezbyt dobrze skończyć - zarówno dla nas, jak i dla firmy.

Czego lepiej nie trzymać na komputerze w pracy, by pewnego dnia nie dowiedzieć się o nagłym zwolnieniu lub otrzymaniu złych referencji?

Prywatne hasła
Jeśli zapisujemy w pamięci komputera firmowego hasła do prywatnej skrzynki pocztowej i innych aplikacji, powinniśmy liczyć się z tym, że ktoś może wejść na nasz profil. Mimo, że ufamy swoim współpracownikom i szefowi, lepiej nie przechowywać w pracy prywatnych danych dostępu. Nie wiadomo do końca, czy nikt nie skorzysta z nadarzającej się okazji.

Prywatne zdjęcia
Miejsce na prywatną galerię zdjęć jest na domowym komputerze. Zapisywanie takich plików na sprzęcie służbowym może mieć fatalne skutki. Zwłaszcza, jeśli szef dowie się z nich, że ostatni urlop chorobowy spędziliśmy na kilkudniowym wyjeździe.

Prywatne pliki
Niektórzy z nas lubią słuchać muzyki w pracy - pozwala im to skupić się na wykonywanych zadaniach. Jednak ze względów bezpieczeństwa najlepszym wyjściem jest wyszukanie internetowego radia lub playlisty na Youtube, ewentualnie przyniesienie ulubionych utworów na pendrivie. Prywatne pliki muzyczne rzadko kiedy są oryginalne, a pirackie kopie zapisane na służbowym komputerze mogą poważnie zirytować szefa.

Zobacz również aktualne oferty w dziale: http://www.gowork.pl/praca/programista;st/katowice;lpraca programista

Dokumenty
Chodzi przede wszystkim o CV i list motywacyjny. Jeśli szef natknie się na takie pliki na służbowym komputerze, może podejrzewać, że szukamy zatrudnienia w godzinach pracy (nawet, jeśli w rzeczywistości tego nie robimy). To prosta droga do problemów w pracy.

Pliki bankowe
Wyciągi z konta zapisujmy jedynie na prywatnym sprzęcie, w domu. Przechowując je na komputerze w pracy, ryzykujemy, że każdy dowie się o stanie naszego konta oraz przychodzących przelewach. A takie informacje warto dobrze chronić.

Historia
Odwiedzane strony oraz historię rozmów na komunikatorach najlepiej kasować pod koniec dnia. Pozostawienie ich bywa ryzykowne - zwłaszcza, jeśli strony,na których przebywaliśmy, nie mają nic wspólnego z pracą lub narzekaliśmy na firmę w rozmowie z współpracownikiem.

Komputer firmowy służy przede wszystkim do pracy, dlatego warto postarać się do minimum ograniczyć prywatną działalność na nim. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że na naszym biurku niespodziewanie nie wyląduje wypowiedzenie umowy.

Zachęcamy do przejrzenia najnowszych ofert w dziale: http://www.gowork.pl/praca

KOMENTARZE
  • brak komentarzy