Bezpieczne budowanie domu wiąże się nie tylko z podstawowymi zasadami BHP, ale także z ostrożnością względem materiałów budowlanych. Nie chodzi wyłącznie uważanie, aby cegła nie spadła nam na głowę, ale także o umiejętny dobór materiałów nieszkodliwych dla ludzkiego organizmu.
Na rynku dostępne są zarówno materiały oddziałujące na alergików, np. takie wywołujące uczulenia, ale także materiały, które mogą być szkodliwe dla szerszego grona użytkowników. Należy szczególnie uważać na te niewiadomego pochodzenia. Przy wyborze materiału należy sprawdzić czy posiada on certyfikat lub deklarację zgodności z normami oraz aprobatę techniczną.
Część preparatów oddziałuje na organizm ludzki jedynie podczas ich nanoszenia, np. niektóre kleje, farby czy rozpuszczalniki. Niektóre również są zakazane w budownictwie, np. ołów, kadm czy azbest, jednak do tej pory można spotkać dachy pokryte płytami z azbestem, które nie są groźne dla organizmu same w sobie, natomiast pył unoszący się z nich już stwarza zagrożenie. Kadm i ołów także występują jeszcze w budownictwie, np. przy profilach okiennych, a sam ołów występuje w farbach.
Bardzo groźny dla zdrowia jest formaldehyd. Silnie uczula i podrażnia, a także ma działanie rakotwórcze. Występuje w niektórych lakierach, barwnikach, piankach, klejach, a nawet jest używany do produkcji mebli.
Szkodliwe są także: benzen, toluen i ksylen, występujące w farbach, lakierach, lepikach i żywicach.
Wywołują bóle głowy, podrażnienie wątroby, nerek, choroby nowotworowe oraz zaburzenia układu nerwowego. W obiciach kanapy i foteli mogą być zawarte fenole, podrażniające drogi oddechowe oraz skórę. Niebezpieczny jest także chlorek winylu występujący w panelach, ramach okiennych, wykładzinach i skrzydłach drzwi.
Zaopatrując się w materiały budowlane należy zwracać szczególną uwagę na to, co zawierają. Najlepiej podczas zakupu, skonsultować się ze sprzedawcą, aby nie stworzyć sobie niepotrzebnego problemu, kupując szkodliwe produkty.